Yritysjohto suomessa

Anonyymi

Avaisin jutustelun huonosta johtamisesta suomen maassa, tämä ilmiö pilaa meillä tuottavuuden ja kaiken muunkin kun yritysten johtopaikoille valitaan kaverin kavereita eikä suinkaan pätevämpiä yksilöitä, itse olen päässyt kokemaan suuren johtajan ennustuksen silloisella rautaruukilla, johtajamme oli muualta pois potkittu Sakari Tamminen joka tuli hyvinkin tulosrikkaaseen yhtiöön, osteli kaikkia roskayhtiöitä aikansa ja oli omasta mielestään nero. Painatti jopa teepaidat työntekiöille jossa teksti 2015=0, ilmeisesti liittyi työtapaturmiin , mutta ennustus olikin osuva siihen että 2015 ei ollut ehää rautaruukkia, ja ruotsalaiset vei senkin, onneksi meidän työntekiöiden puolesta. Itse olen tuota t-paitaa säilyttänyt muistona suomalaisesta suuresta yritysjohtajasta joka lähti veroja pakoon portugaliin. Jos paita jäi vaivaamaan niin laita viesti niin saat kuvan.

1

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä nyt taas sotketaan asioita. Toimtus johtaja ei sinällään voi päättää paljon mistään. Toimitusjohtaja toteuttaa yhtiön hallituksen hyäksymiä ja määräämiä asioita. Toisaalta hallitus toteuttaa omistajien tahtoa.
      Tässä toimitusjohtaja ollut vahvempi ha ehkä hallitus ja omistajat heikkoja. Tämä on se monen suomalaisen yrityksen kompastuskivi.
      Pienosakkaat eivät saa ääntään kuulumaan ja sijoittajat pääättävät hallituksen kokoonpanon ja palkkiot. Tällöin hallitustakaan ei kiinnosta "todellinen" business, kunhan saavat palkkionsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      181
      8437
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4568
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4128
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3612
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3136
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2880
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2596
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      37
      2358
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2046
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2043
    Aihe