Siksi uskovista kuten Päivi Räsäsestä tehdään syyllisiä kun tuovat esille Raamatun sanan synnistä.
Maalliset ihmiset haluavat kuulla vain itseään helliviä juttuja korvasyyhyynsä.
Liberaalitkaan eivät usko Jeesuksen veren voimaan ja siksi yrittävät kieltää synnin olevan jokaisessa ihmisessä.
Synnintunto on terve tunne ja siihen ratkaisu on Jeesus Kristus!
Maalliset ihmiset haluavat kuulla vain itseään helliviä juttuja korvasyyhyynsä.
Liberaalitkaan eivät usko Jeesuksen veren voimaan ja siksi yrittävät kieltää synnin olevan jokaisessa ihmisessä.
Synnintunto on terve tunne ja siihen ratkaisu on Jeesus Kristus!
Vastaukset 41
Vanhimmat
Valitettavasti olet oikeassa. Evlut kirkko ei ole enää maan suola vaan mauton maahan poljettu saaste!
Jeesuksen ennustusta toteutuu ihan silmiemme edessä. Eksyttäjät olivat ennen kristittyjä mutta nyt sisua lampaiden vaatteissa.
sisua = susia
Näin se on. Aloittaja on täysin oikeassa.
Voi teitä syntisiä jo syntyjään huonoja ihmisiä emme voi kuin sääliä teitä minä kuvanne on varmaan surkeimpia asioita maailmassa itseinhonne kera .
Olkaa toki uskossanne mutta pyydän että älkää rakastako muita kuin itseänne vaikka mestarinne näin käskisi sillä kukaan ei kaipaa inhoanne halveksuuntaanne ja sitä että pidätte muita samanlaisina kuin itseänne huonoina pahoina ihmisinä jo syntyessään.
Rypekää depressiossanne itseksenne ja antakaa terveiden ihmisten terveine itsetuntoineen synnittöminä jakaa sitä samaa iloa ja synnittömyyttä toisilleen mitä he sädehtivät itsessään ja hautautukaa te niihin synkkiin lahkoluoliinne keskenänne palvomaan synnillisyyttänne ja syntiänne .
Suurin eksytys on luulla olevansa synnitön kuten sinä!
😈 kiittää sinua.
Minkä minä sille voin että tunnen itseni synnittömäksi hyväksi ihmiseksi olen samassa jamassa kanssasi sinä vain tunnet itsesi synnilliseksi syntyjään huonoksi ihmiseksi emme oikein muuta voi kuin olla sitä mitä olemme .
Hyväksyn täysin sen että uskot olevasi huono syntinen ihminen jo syntyjäsi enkä halua vaikuttaa uskoosi koska maassamme on uskonnonvapaus joten kunnioitahan sinäkin minu uskontoani.
Peukutus, sanoit sen juuri oikein ja riittävän nasevastikin. Asia on juuri noin, ja näiden puheet synnistä ja syntisyydestä on täydellinen peilikuva siitä mitä Jeesus itse opetti hyväksi elämäksi.
On vain ajan kysymys, kun teillä on pakollinen hoitoonohjaus.
Eikös Neuvostoliitossa tuomittu juuri niin 🤔?
Ilmankos piispa Huovinen vertasikin Kristus-nimeä, joka on uusi nimi pakanahallitsija Auringonjumala Sol Invictukselle isä Aurinkoiseksi sanottuun Staliniin. No, kirkko korjaa oppinsa, ja ongelma on ohi. Samaa päiden katkomista ja kiduttamistahan se on ollut Kristuksella Jeesuksen nimeä hyväksikäyttäen.
Jeesus ei käskenyt minkäänlaiseen väkivaltaan. Mutta kirkko ja valtio yhdessä on ollut melkoinen väkivaltakoneisto.
Minusta lähetystyö ei ole yhtään depressiivistä. Ilosanomaa on suorastaan ilo viedä eteenpäin.
<<Synnintunto on terve tunne ja siihen ratkaisu on Jeesus Kristus!<<
Synnintunto ei ole terve tunne, vaan Paavalin opettama tila, johon Lutherin mukaan tämä haluaa seuraajansa niin, että kaikki se mitä he ovat ja tekevät on ansainnut vain pelkän vihan eikä mitään armoa (Lutherin Sidottu ratkaisuvalta -teos).
Ja sellaista ei ole olemassakaan kuin Jeesus Kristus, koska Jeesus on aikansa opettaja, joka opetti meidän todellisuuden olevan taivasten valtakuntana meissä ja meidän ympärillämme. Kristus taas on Paavalin luoma kulttihahmo, jota piispa Huovinen sanoo uudeksi nimeksi Auringonjumala Sol Invictukselle. Tämän opin ja oman evankeliuminsta on tehnyt Paavali juuri tuolla syntiopetuksella.
Piispa Huovinen kolumnissaan Auringonpalvontaa, Kirkko- ja kaupunkilehti:
<<Meidänkin naapurissamme piti valtaa Isä Aurinkoinen, tosin kaikkea muuta kuin aurinkoisella tavalla.
Juhannuksen aurinkoa ihaillessa sopii muistaa, että Kristuskin on aurinko, Toinen Aurinko, erotukseksi maallisista auringoista. Pakanallisten hallitsijoiden nimelle annettiin uusi merkitys. Kristus on Voittamaton Aurinko, Sol Invictus.<<
Ja suurella mielenkiinnolla nyt odotan julkaistavaa piispojen kannanottoa Raamatun sanan luotettavuuteen, että miten piispat ovat nyt ajatelleet oikaista tämän Auringonjumalan palvontakultin, joka on tuottanut niin valtavan paljon pahaa maailmaan, että sitä voi verrata jopa itse isä Aurinkoiseen eli Neuvostoliiton johtaja Josef Staliniin. Onko tietoa, että koska tämä kannanotto nyt tulee julkisuuteen?
Liberaalit piispat kiistävät Raamatun luotettavuuden jo sen ensimmäisestä sivusta lähtien.
Tietenkin. Ei yliopiston käynyt ihminen oikein voi suhtautua selviin satuihin kuin vertauksina. Fundamentalismi ei ole kirkon oppia eikä koskaan tule olemaankaan.
Ei tuokaan tietenkään oikein pelitä, sillä tuskin niitä juttuja alkujaan vertauksiksi tarkoitettiin, vaan ihan uskottaviksi tarinoiksi sen ajan jampoille. Nyt niihin uskovat kirjaimellisesti vain vajailla pytyillä käyvät.
Olisi kiva nähdä kun sanot nuo sanasi uskovalle toverillisesti mummomuorille.😁
Et koskaan pyydä häneltä mitään todisteita Jumalasta, mikset?
<<Liberaalit piispat kiistävät Raamatun luotettavuuden jo sen ensimmäisestä sivusta lähtien.<<
Eivät kiistä, koska Luojajumala sanoo siellä, että ihminen tuli jumalien kaltaiseksi tiedolla, eikä saatanan kaltaiseksi synnillä, jonka vuoksi ihminen sidottiin aikaan ja materiaan. Syntioppi perustuu valheeseen luomiskertomuksen tarinasta.
Etkö sinäkään vielä tiedä, ettei mikään väitetty perisynti edes liity luomiskertomukseen, johon koko Paavalin syntioppi perustuu?
Toki kiistävät kun eivät usko Jumalaan luojana kuten Raamattu sanoo.
Fundamentalismi eli Ilosanoma Jeesuksesta ei tosiaankaan ole enää kirkon oppi.
Jokainen ihminen on syntinen koska syntisestä ei voi syntyä synnitöntä.
>Liberaalitkaan eivät usko Jeesuksen veren voimaan
Veri on verta ja siinä on voimaa eli ravintoa vain jos sen juo tai syö. Olet taikauskoinen.
Jos sinulla ei ole edes kristinuskon alkeet hallussa, ihmettelen miten vietät tällä palatalla kaiket päiväsi. 🥴
Miksi uskonnossa pitäisi uskoakaan kannbalistiseen saatananpalvojien riitiin veren voimasta varsinkaan, kun Paavali sanoo Raamatussa tässä tapauksessa sen tarkoittavan Herran kuoleman julistamista?
Ja jos sinulla ei ole kristinuskon alkeet halussa, että Paavalin opilla Jeesusta käytetään taholle uhrilahjana, jota tämä eläessään vastusti, ja väität silti olevasi Jeesuksen seuraaja niin todella ihmettelen.
Jeesus on uhrattu kerran. Miksi jaksat jankuttaa sitä edelleen?
Siksi, koska ilmestyskirjan mukaan hänen paluunsa saavat nähdä KAIKKI JOTKA HÄNET LÄVISTIVÄT. '
Esimerkiksi ehtoollinen Herran kuoleman julistamiseksi on tällainen 'lävistäminen' - teurastettuna lampaana uhratun Jeesuksen syöminen. Raamatun mukaan olet syyllinen Jeesuksen sanoin tuohon samaan uhriin, jota palvot.
Ilm. <<1:7 Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, JOTKA HÄNET LÄVISTIVÄT, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa.<<
Ja nyt kiellät olevasi siis osallinen tuohon uhriin, vaikka palvotkin sitä:
Matt. <<23:29 Voi teitä ... te ulkokullatut, kun te rakennatte profeettain hautoja ja kaunistatte vanhurskasten hautakammioita, ja sanotte: 'Jos me olisimme eläneet isäimme päivinä, emme olisi olleet osallisia heidän kanssaan profeettain vereen'! Niin te siis todistatte itsestänne, että olette niiden lapsia, jotka tappoivat profeetat.<<
Ja jos nyt koittaisit väittää, että ei koske Jeesusta, ettei Jeesus ollut profeetta, niin opetustensa ja oppilaidensa mukaan oli.
Hänestä tuli jotakin muuta vastan Paavalin syntiopilla alkaen vuodesta 50, ja tämä selviää Stefanoksen opetuksesta, kun hän opetti Jeesuksen opetuksia, ja joka itsekin kivitettiin kuoliaasi jumalanpilkasta (Jahven vastustus) saman Paavalin toimesta, joka johti muitakin Jeesuksen seuraajien surmia.
Läheviitteet tähän tekstiin on Apostolien tekoihin:
<<Stefanos oli myös tunnettu evankeliointikyvystään ja hän JULISTI JEESUKSEN OPETUKSIA Jerusalemin asukkaille, myös kreikkalaisten synagogien jäsenille. Tällöin Stefanosta SYYTETTTIIN JUMALANPILKASTA[6] ja puhumisesta temppeliä ja lakia vastaan[7].
TÄHÄN HÄN VASTASI pitämällä pitkän puheen, jossa hän kertasi Vanhan testamentin historian pääkohdan kiinnittäen erityisesti huomiota siihen, että PROFEETAT OLIVAT AIKOINAAN JOUTUNEET SUORANAISEN VAINON KOHTEEKSI JA ETTÄ SAMOIN OLI NYT TAPAHTUNUT JEESUKSELLE[8].<<
Lähde: wikipedia
Mihin lahkoon kuulut?
En mihinkään, kun en ole uskovainen, ja siksi voinkin kertoa teille totuuden siitä mitä Raamatussa lukee, jota uskovaiset peittelevät yhteisvoimin, etteivät ateistit saa tietää.
Ja siksi toivonkin, että nimenomaan ateistit lukevat nämä ja saavat todistusaineistoa siihen, että minkälaisia patologisia valehtelijoita uskovaiset ovat.
Täällä uskovaisille Raamatun tietoa, olkaa hyvä.
Kirjoituksesi kertoo sinusta, ei uskovista.
Jokainen osaa itsekin lukea, ei sinun horinoitasi kukaan tarvitse!
Amen!
Kirkko eksyttää.
Asiantuntijat jungners ja Hämäläinen korjaavat ylen ohjelma-aukkoja viruksen johdosta. Tulipunainenkyyhkynen tulee uusintana, sininen viikko meni jo.
Todella vastuutonta!