Hittejä on vaikka muille jakaa ja oli yksi 80-luvun suuria bändejä Pobedan, Dingon ja Eppujen kanssa-
silti täällä on yli 20 bändi-aihe keskustelua, mutta ei Pelleä?
Miksei?
Onhan sen yhtyeen nimet ja kokonpanot vaihdellett, mutta so what.
Aihealueista puuttuu suomirokin superyhtye Pelle Miljoona
5
157
Vastaukset
- Anonyymi
Pelle Miljoonan koko tuotanto on minudsta tasaisen hyvä vailla pahempia notkahduksia. Erityisiä lemppareitani Pellen studioalbumeista ovat rauhan aika, pelko&viha, moottoritie on kuuma, viimeinen syksy, NUS ja kaikki muuttuu.
- Anonyymi
Pelle itse suuri panos omalla urallansa omassa tuotannossa, mutta Pellen bändijäsenten panos on ollut myös hyvin vahva. Pelle on välillä ollut rummuissa, mutta yleensä aina vastannut laulusta ja sävellyksistä&sanoituksista. Myös Ari Taskisen panos on ollut suuri Pellen tuotannossa kun A.Taskinen säveltänyt musamateriaa hänelle ja myös Rudderduck -taiteilijanimeä käyttävä muusikko ja myös Tumppi Varosen panos on ollut näkyvä Pellen uralla eikä voi unohtaa myöskään S.Piesnackia sun muita. Moottoritie on kuuma albumilla lopputulokseen vahvasti vaikuttivat myös Sami Yaffa ja Andy McCoy jotka soittivat tuossa kokoonpanossa/levyllä.
- Anonyymi
Ja ai niin vielä pitää sanoa se Pellen musasta, että on minusta aika universaalia tiettyjen biisien osalta, mutta on toki Pellellä myös niitä suomalaistyylisiä melodioita joita käyttää biiseissä ja flirttailee välillä myös afrikkalaisten ja etelä-amerikkalaisten melodioiden kanssa.
- Anonyymi
Unabomber levykllä kuuluu muuten minusta Sex pistols yhtyeen vaikutteet. Tule kotiin Johnny on myös pätevä kiekko kuten rakkaudesta elämään(1983). Rimanalituslevyjä en muista turhan paljoa jos yhtäkään Pellen tuotannossa. Albumi matkalla tuntemattomaan toimii myös hyvin. EP levy nämä yöt, nämä päivät on myös yleispätevä kiekko.
- Anonyymi
Erään jalankulkualikäytävän betoniseinään Helsingissä oli joku kirjoittanut 80-luvulla: PELLE MILJOONA. Kului muutama päivä, ja joku kirjoitti sen viereen: BJÖRN BORG - 50 MILJOONAA.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3191761Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751274Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831267- 1341147
- 78899
- 85851
- 48823
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro117777- 48770
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60716