Miltä se mahtaakaan tuntua?
Menetit elämäsi rakkauden
Anonyymi
1473517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 147
Vanhimmat
Ei tunnu missään. Hyvältä.
Vielähän tuo tos vieres loikoilee, eli en ole menettänyt. 🙂
Parempi hänen on olla ilman minua. Kun en osaa rakastaa. Olen itsekäs ja saamaton. Jos rakastaisin oikeasti tekisin jotain, enkä vaan olla möllöttäisi. Pahalta tietysti tuntuu. Mutta ansaitsenko muuta? No en.
Itse itseltäsi sen kiellät. Helpolla saisit, jos vähänkään vaivaa näkisit.
Viestistäni saa ehkä sellaisen kuvan että olen itsevarma siinä mielessä että ajattelen jos vain tekisin jotain hänet saisin. Mutta enhän tiedä edes mitä hän minusta ajattelee. Voihan olla että en ole yhtään sen näköinen mihin hän mielistyy. Voin olla hänestä typeräkin.
Tai sitten olet aivan ihana ja vastustamaton.
Minä seuraan itsekkäästi opittuja kaavoja elämässäni enkä halua niistä tosissani pois. Korvaan hänet arvottomilla asioilla. En ole valmis uhraamaan mitään hänen vuokseen. Olen lopen kyllästynyt itseeni.
Surullista. Helposti sitä juuttuu kaavoihinsa. Eihän sitä alkuun tarvitse kuin tutustua. Ajanoloon näkee kehittyykö siitä muuta ja millä tahilla.
Kahville ja tutustumaan. Se riittää. Ei tietenkään ole pakko. Halaus sinulle.
Niin. Inhoan vain tätä elämää. Tahdon rakastaa enkä enää tehdä mitään turhaa elämässä. Mutta en vielä tiedä miten se on mahdollista. Sen tiedän että jos ei rakasta, niin elämä on turhaa.
väärä kysymys vaan ansaitseeko hän muuta..anna hänen päättää
Aina elämänsä suunnan voi kääntää. Miksei rakkaus ole mahdollista?
Tottakai on mahdollista. Mutta ei näin.
En sano ettei se ole mahdollista.
Niin jos täältä pimeydestä löydän tien hänen luokseen. Virtuaalimaailmasta en saa mitään. Ei lohduta anonyymien sanat vaikka hyvää tarkoittavatkin jotkut.
Niin ehkä et tiedä?
Ja usein on parasta kun, ei tiedäkkään mitä toinen ihminen on sinusta mieltä.
Oletko katkeroitunut mies, joka uskoo olevansa jotenkin korvaamaaton?
Jos olen oikeassa, vaikka en tarinaasi tunne:
Niin olisiko parempi vähän ajatella tosi asioita ja ymmärtää tämä.
Täällä ei ole lakia pakko rakastamisesta, jokainen ihminen tuntee mitä tuntee.
Ja rakkaudesta, ei ole aina kyse ihmissuhteissa.
Voin sanoa varmuudella ettei tämä liity sinuun mitenkään kuka lienetkin.
Mikä estää ulospääsyn? Eikö ole keinoa oikean elämän kontaktiin?
En kerro mitään enempää. Ei olla varattuja, tai hänestä en ole varma.
Nykyään ei voi olla liian varma mistään, ei yhtenäkään vuorokauden hetkenä :›|
Elämän rakkaus 🤣
mä mitään ole menettänyt kunhan tässä keräillään voimia seuraaviin vuosiin 😁
niihin yhteisiin vuosiin..
❤️ Ihana oot
Tuo muuten on melko pahasti kirjoitettu aloitus, loukkaa henkilöitä, jotka ovat menettäneet rakkaansa sairauden tai onnettomuuden myötä. Meneppä heidän asemaan ja mieti miltä itsestäsi tuntuisi olla heidän asemassaan.
Miksi toisten asioissa roikkujan tarvitsisi miettiä tällaisia? Mietipä sitä
Eipä sitä ihmiset yleensä ajattele, mikä muista tuntuu kauhealta. Nykyään kaikki ovat vaan omaan napaan tuijottajia ja narsisteja, minä-minä-tyyppejä. Vasta sitten se kolahtaa, kun menetys osuu omalle kohdalle, silloin suut suljetaan. Ja kannattaa ajatella, että joka päivä jonkun omainen lähtee täältä viimeisen kerran. Hyvin usein ihan yllättäen ja äkisti. Niin nuoria kuin vanhojakin.
Kysymys suurimmasta käskystä
Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämmestäsi,
koko sielustasi ja mielestäsi.....näin Jeesus vastasi.
Tämä on käskyistä suurin ja tärkein.
Toinen yhtä tärkeä on tämä; Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.......
Matt. 36 - 40
Kiitos Aamen
Minä ihminen vastaan, että taidan olla vaikeuksissa 🥰❤🌳
Aivan mahtavalta kertakaikkiaan. Häntä ei kukaan pysty korvaamaan enää.
En tiedä olisiko se sitä ollut. Mutta ikävältä tuntuu silti.
Olen varattu
Varattu oon
Ihan hirveältä. Kun on tajunnut että siinä se nyt meni ihan sivu suun. Toivottavasti kumminkin joskus vielä saataisiin asia korjattua...
No makustelen tässä vielä... henk koht tosin uskon, että "elämän rakkauksia" voi olla muitakin kuin vain yksi tietty. Se on aina ajan ja tilan ja tunteen sekä tekojen yhdistelmä, joka todellisuudessa joko kantaa tai sitten ei. Rakastaa voi eri tavoilla, ja yksi voi olla rakkaampi kuin toinen, mutta eri tavalla vain suhteessa juuri minun kulloiseenkin rakkauden tarpeeseeni, vuosien saatossa. This is how I believe. Kestävä rakkaus on silti aina hieno asia, jos elävänä pysyvän rakkauden voi säilyttää niin, ettei siitä tule kahlitsevaa tai itsestäänselvää.
Eihän se hyvältä tunnu. Tosin jos hänet syystä tai toisesta menetin, hän tuskin elämäni rakkaus alunperin olikaan. Siihen on uskottava vaikka ny ei siltä tuntuisikaan.
Mitä ei ole ollut, ei voi menettääkään.
Aina voi soittaa poliisille https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e33a588e-39f1-4e1e-b4db-c023b48181f5
Siltä että sydän on särkynyt.
Nukkuminen nuorentaa ja valvominen vanhentaa niin se on.
Aikalailla samanlaiselta kuin vapaudenriisto 6 vuotiaasta lähtien.
Kyllähän se suoraan sanottuna ihan paskalta tuntuu. Yritän tässä kerätä sydämeni rippeitä lattialta ja koota niitä yhteen, ei siitä vain enää samanlaista kokonaisuutta tule, palatkin hukassa.
Hän tuntui siltä oikealta. Ensimmäisen kerran elämässäni olin siitä täysin varma. Elämä on..
Mihin se kaatui?
Ei vain tainnut olla molemminpuolinen tahto ja toive.
En menettänyt. Olen vasta hänet saamassa.
Mitähän kirjoittaja oikein tarkoitat tällä kysymyksellä?
Rakkaan ihmisen menettäminen, tarkoittaa yleensä tämän ihmisen kuolemaa / pois menoa täältä maanpäällisestä.
Menettäminen ei tunnu miltään, jos rakkautta ei ole ollut tai selkeää tunnetta siitä toiseen ihmiseen. Kaikkien ihmisten välillä ei ole rakkautta, eikä näin tarvitsekkaan olla.
Olen saamassa elämäni rakkauden
Juu niin
Ethän oo hän kyllästy suhun!
Käyn pian makuulle tuossa.
Kokonaan sivusta. Itsetuntoni on ihan pohjilla. Lopunikäisten tapaturmavammojen ja kipujen kanssa eläminen olisi vapaudenriistoa naiselta.
Kuitenkaan en sano ei koskaan, jos nainen on n i i n kiinnostuntut. Nyt tuntuu, että en jaksa velkataakkaani kokonaan maksaa elinaikanani.
Koko päivän olen tänäänkin manannut itseäni täysluuseriksi. Alkoholista irtautumisestakin saan olla kiitollinen ammattiauttajille.
Mulla sen on pakko olla vielä edessä päin, koska en ole vielä kokenut sellaista jota voisin siksi kutsua? Toivottavasti näin? Sellainen ei voi olla mikään sellainen, jota koskaan voisin edes epäillä menettäneeni, koska sellainen on aina oltava tuntemuksiltaan molemminpuolista.
Eli lyhytnäköistä ajatella asiaa menetyksenä, jos sellainen jäi toteutumatta? Enemminkin onneksi, jos jäi toteutumatta, koska myöhemmin pettymys olisi tuntunut enemmän karvaalta, kun tunne side olisi ehtinyt syntyä? Eli menetys on vähempiarvoinen, jos jäi kokematta mahdollinen pettymys toiseen. Maltti on valttia.
Ja hyvä niin. Tuhoamme kylmän ja pimeän kuukausia tunti tunnilta, päivä päivältä.
Jo se, että valon väheneminen taittuu vajaan kahden kuukauden päästä, tuntuu hyvältä.
Opin jo pikkusanttuna vihaamaan pohjolan talviaikoja yli kaiken.
Mut hyvä on silloin kun viikot vilahtaa tuossa siunaamassa ohitte.
Sinä olet niitä, joka ajattelee itsensäkin pyörryksiin. Tottakai joku voisi olla elämäsi rakkaus, mutta menetät sen koska et halunnut kokeilla onko se totta. Ihan mahdollista. Me itse rakennamme oman onnemme, se ei tule sivusta. Tämä kommentti on sivusta.
Niin ja vankilat myös. Moni rakentas sellaisen häkin johon kukaan ei pääse eikä itse pääse ulos. Näkymättömät seinät ja jumittuneet elämäntavat sekä asenteet. Se ettei mitään voi muuttaa..
Kyllä pettymys on suurempi kun toista heitellään miten tahansa, ja tehdään epänormaalissa tilanteessa virheellisiä oletuksia ihmisen ominaisuuksista, oli ne ulkoisia tai sisäisiä. Suorastaan narsistista toimintaa. Asia jää vaivaamaan ja aiheuttaa vihaa, vaikka tietää ettei mitään pysyvää olisi voinut syntyä. Jos kohtelu olisi ollut inhimillistä kenenkään ei tarvitsisi kärsiä. Uskomatonta toimintaa
Uskollisuutta niin, sitä pitää reenata ensin https://youtu.be/lOi1wc_CyEg
Pelkäät menetystä, mutta luulet olevasi kuitenkin "kuivilla".
Kyllä sä pian tiedät miltä se tuntuu.
Lyhyesti kans, tuskin oli, koska elämän rakkautta ei menetetä kovin pienistä asioista, sen eteen tehdään paljon töitä ja nähdään vaivaa, ei luovuteta pienistä vastoinkäymisistä, jos toista pidetään elämän rakkautena. Muut menetetään jo pienistä vastoinkäymisistä.
Jos se oli elämäsi rakkaus, menetit sen myös. Doh!
Miten voi menettää elämän rakkauden jos vihaa vaan koko henkilöä ? 🤖
Robottipoika hiljaa!
Tapa itsesi jo.
Viha ja Rakkaus kulkevat käsi kädessä. Rakkauden vastakohta ei ole viha vaan välinpitämättömyys. Viha ja Rakkaus ovat voimakkaita tunteita, kun taas välinpitämättömyys on tunteettomuutta.
Kuka menetti? Jos saa kysyä.
Ei kukaan trollailua kaikki
Mahtaakin tuntua mahdottoman mahtavalta.
Se ei sitten ollut elämänsä ♥️ jos sen menettää.
Sivusta vaan.
Tässä elämässä en tiedä kuka hän on, vai onko niin että en välttämättä kohtaa niin sanottua suurta rakkautta. Onhan minulla oikeassa elämässä ollut pitkiä suhteita, saanut siis rakkautta kokea. En välttämättä aivan niin suurta ja kestävää. Enemmän lopulta ystävyyttä. Jokaisesta suhteesta täytyy kiitollinen olla, olivat ne sitten minkälaisia vaan. Lopulta ne kasvattavat kuitenkin. Ovat tehneet ainakin vahvaksi, nostattanut itsesuojeluvaistoa ja minun tapauksessa hyvä niin. En ole kylmä, mutta osaan olla hyvällä tapaa vähän etäisempi, puoliapitävä ja ennakoiva. Näistä piirteistä on hyötyä. Aika kovaahan tämä henkinen kasvaminen on ollut, löytänyt itsestään uudenlaista vahvuutta, heikkoutta, laulun sanoin tunnen itseni kokonaan. Jos saisin valita olisin tämän koulun jättänyt käymättä, mutta aina ei voi valita. Päällimmäinen tunne mikä kuitenkin kaikesta jäi, on suru, huonovointisuus osasta ihmisistä ja ehkä vähän peökokin mihin epätoivo ihmisiä ajaa. Maailma on raadollinen, kova ja kylmä. Ensimmäistä kertaa on noussut huoli mihin kaikki menee. Mitä meille tapahtuu, mitä tapahtuu kun jokainen ihminen ei voi vaan kehittyä ja rikastua aina vaan. Isoja juttuja, kai se on sitä aikuisuutta. Nuorempana sitä vaan eli ja teki töitä elämänsä eteen. Nyt miettii ensimmäistä kertaa minkälainen maailma jää meidän lapsille, miten pärjäävät täällä kun itseä ei enää ole. Mitä voisi tehdä jotta elämä olisi heille helpompaa, jotta pärjäisivät mahdollisimman hyvin. Näistä vuosista kun on selvitty, toivon että ne kantavat pitkälle. Helpottaa omaakin oloa, että kaikki ei ollut vaan suunnatonta kiusassa elämistä. Ja olen ruvennut uskomaan useampiin elämiin, huolestuttavaa on että haluaisin syntyä enemmän vanhaan aikaan kun tulevaan. Toivottavasti maailma vielä muuttuu parempaan. Tämä elämä on nyt kuitenkin elettävä.
Elämäni kolmannen rakkauden. Ensimmäinen oli V toinen E ja kolmas L R . Kaikki he olivat uskottomia. 4 rakkaus, suokoon Jumala että hän on kristitty. Sydämeni ei ehkä kestä enää että se 4kerran rikotaan. Jos siis rakastun vielä neljännen kerran. L esitti kristittyä mutta hänellä ei ollut anteeksi antavainen sydän, se on kristityn tuntomerkki antaa toisen viat anteeksi ja rakastaa myötä ja vastoinkäymisissä.
He siis menettivät minut enkä minä heitä.
Olenhan taivaan lahja niin kuin eräs sanoi minusta.
T mies
Mä kyllä menetin sen jo Amsterdamissa 1975. Se rahan ahne narttu.
Eikö ne ole jo ottanut suhun yhteyttä
Suurin rakkaus on ja on ja mistä sen saisi.
Lahjaksi?
Keneltä voisi suurimman rakkauden saada lahjaksi?
Menettänyt mitään ole, päinvastoin.
Mitenkä voi mitään menettää kun kukaan ei ole koskaan minua rakastanut.
Ex-mies oli elämäni rakkaus, mutta loppu tuli. Eron jälkeen olen ollut todella ihastunut vain yhteen mieheen, olimme tuttuja jo ennestään, mutta hän ei tykännytminusta. Olin surullinen sen takia, mutta nyt olen jo unohtanut hänet. Nyt olen kiinnostunut muutamasta ikäisestäni miehestä ja etsin miestä parisuhteeseen. Olisi ihanaa rakastua, tummatukkaiset miehet ovat ihkuja.
Jokainen voi ehkä löytää uuden rakkauden, jos tosissaan haluaa löytää ja on valmis tekemään jotain sen eteen.
No sinä et ole vielä kokenut oikeaa rakkautta.
Kaikilla on oma elämä.
Ei sellaista ole.eli ei miltään🤦♀️
Harhoja on monia niin kuin on luulojakin itsestä? Pahimmat on niitä, jotka itsensä ylentää ja toisia alentaa? Siksi näitä elämän rakkauksia on oletettua enemmän, samoin pettyneitäkin, kun prinsessa muuttui muuksi?
Missä maailmassa sä elät?
Ja prinssi sammakoksi💩
Ironista on, että menetin elämäni rakkauden, jota minulla ei koskaan ollutkaan… Ei rakkautta voi vaatia tai pakottaa. Siihen tarvitsee kaksi samalla lailla tuntevaa ja tahtovaa. Siihen tarvitaan kaksi samaan tulevaisuuteen sitoutuvaa.
Menetin elämäni rakkauden, koska hän tuntui vaan niin oikealta. Onhan se aivan käsittämätöntä miten joku voi tuntua niin oikealta, vaikka mitään konkreettista ei koskaan ollutkaan. Silti se tuntuu sitä, ei tunne järkeä kysele ja usein intuitio tietää paljon ennen kuin järki vahvistaa intuition oikeaksi.
Siis menetin hänet, vaikka minulla ei koskaan häntä ollutkaan. Ja kuitenkaan en menettänyt, koska ei häntä minulla ollut missään kohtaa. Ei auta kuin sopeutua siihen mitä elämä suo. Aina se ei suo. S
Realiteetit astuivat esiin
Ei varmasti astunut
Näin vaan kävi ja tää on totuus.
En tiedä rakkaudesta sanoa, mutta jäi se mies vaille mahtavaa panoa 😁
Mun *illu on kyllä erinomainen.
Muutenkin laadukas ihminen
kirveelähän se mutta parempi nyt kuin myöhemmin, olis vaan tuhlannut aikaa.
Mielummin yksin kun huonossa seurassa.
Pahalta.
Mutta se ei onneksi jäänyt minusta kiinni, niin ei tarvitse jäädä miettimään loppuiäksi!
Kyllä se vaan jää kaivelemaan loppuiäksi jos elämänsä rakkaus jää kokematta. Olipa syy sitten mikä hyvänsä. Jos ei jää niin se on ollut todellisuudessa sellainen kevyempi juttu. Siitä sen tietää.
Sydänvikahan se nyt jo vähemmästäkin järkytyksestä tulee?
Kyllä täällä tapahtuu paljon järkyttävämpiä asioita.
Kolme vuorokautta kestänyt menot?
Olo on vapautunut kiitos.
Tuntuu siltä että kohta vakoturistimesta möyrähtää aivan todelinen ehtoollis öylätti asiaankuuluvine fanfaareineen
En tiedä, mut oon muuten nyt vähän kipeenä.
mika sinulla on
soita sita ovikelloa niin paaset sisalle tai tule siihen eteen seisomaan niin sekin auttaa sinua
tai mene siihen katoksen alle seisomaan jollet taas halua kohta lahtea kotiin
en mina saa sinua katoksen alle seisomaan kokeile itse
voi rakkaani mina olen sisallaniin i minun tarvitse
Oon flunssassa.
mita ihmetta sina siellä teet
viimeksi olin itse katoksen alla kun tulin inr stä ja oitajat avasivat sitten oven minulle että paasin sisalle
juuri niin ja sitten paaset minun huoneeseen turvaan
Ainakin pari päivää saikulla.
Siitä on aikaa jo niin paljon.
Niin on.
Eikä koskaan ollut menetettävää, kun ei yhdessä oltu. Pitkä odotus edessä.
*haukotus*
Komppaan😄
Uusia rakkaita tulee
Niin tullee joka päivä, aina on se mielessä;)
Mutta, kun on löytänyt sen, jota kukaan ei voi korvata, ei uutta enää tule.
Naapuri vaihtoi entisen thaikkuu
Kaikella on aikansa ja paikkansa. Aamen
Melko musta päivä mielialarintamalla tänään. Treeni-ilta tänään kuitenkin. Se vaikuttaa unen tarvetta lisäävästi.
Jo parinkin tunnin yövalvominen tressin takia syö meikämiestä. Pitää vaan yrittää rentoutua ennen nukkumaanmenoa.
Seuraava sunnuntai onkin jo Pyhäinpäivä eli 1.11. Lienee arkipäivä. Eläketilipäiväkin siinä tapauksessa.
Pyhäinpäivä on kyllä lauantai....
Miksi ei aina vois olla lauantai se on Päivistäkin parhain.
Mulla on särkyneen sydämen syndrooma.
Se on naisille vaarallinen. Yhdistä unettomuuteen, ja käsissäs on oikeasti hengenvaarallinen tila.
No eipä haittaa. Ei tarvisi kärsiä tätä läpi jos vaan sais slaagin ja kuolisi pois.
Ei asiat nyt noin huonosti ole. Kyllä sä vielä elämäsi rakkauden löydät <3 elämässä on paljon muutakin kuin rakkaus toiseen ihmiseen.
Täytyy muistaa et ei ketään väkisellä saa ja varatut on hyvä jättää rauhaan! Heillä on perheet ja yhteiset omaisuudet. Jos kiinnostus olis molemminpuolinen te olisitte jo yhdessä. Pahoin pelkään, ett trolli taas haluaa pahoittaa monen mielen!
Mutta jos todella aidosti rakastaa, ei elämässä ole muuta kuin kaipaus ja ikävä. Häntä ei voi unohtaa.
Elä hirttäydy.
Klo.14:23 esitettyä kysymystä voidaan pitää sinun kirjoittamana. Olet erotettu.
Näitä asioita ei voi ymmärtää. Näkisin, että kantsii kertoa, jos joku on elämäsi rakkaus, uskaltaa, riippuen tietenkin siitä millainen toinen on sinulle ollut. Pitkissä suhteissa ihmiset voi muuttua, kasvaa erilleen, voi kun noille asioille pitäis oikeesti tajuta tehdä ajoissa jotain.
Olla muuttumatta?
Sain silti maassaololupa! Kiva
Harmi, jos näin on käynyt. Etkö olisi voinut ilmoittautua?
Rakkaani ei asu tässä maassa.
👍🔥💥
Radio novan aamu juontajan aki linnan ahteen on nähty käyttävän kokkelia
miltä mahtaa tuntua kun aloittajan palikat tippuu?
onneksi ei tarvitse haukkuvaa ylpeä ylimielistä naisen valitusta kuunnella
Joku rakkauden menetys ei tunnu miltään, verrattuna osasta omaa sielun menetyksestä.
🤮🤮🤮
Ikävältä.
Ikinä sellaista ollutkaan.
Se tuntuu hyvältä!
Kuka se niistä kaikista on ollu se elämän rakkaus, mikä ei elämää kestäny?
Elämän rakkaus ei ole menetettävissä. Elämän rakkaus on totta elämässäsi. Elämäsi rakkaus on saavutettu,ei saavuttamaton. Elämäsi rakkaus on se mihin sitoudut ja tahdollasi siinä pysyt💎
Eikä. Elämän rakkaus on se, jota ei menetetä. Muut on virheitä sitä oikeaa etsiessä.
Miltä se tuntui? Järjetön kaipaus. Suhteessa siihen miten vähiltä tunteet tuntu toisen kanssa. Pelkäsin kai tunteita. Se oli huoli ja hätä toisesta, raastava yksinäisyys. Edelleen ihmettelen miten kaikki iski päälle.
Maisemat kun vaihtuu niin silloin ei tunnu mikään miltään, sen voi kokemukesta sanoa.