Elokuva hukassa

Anonyymi

Luin tässä juuri Dinosauruspuisto-kirjan ja katsoin Jurassic Park-elokuvan siihen heti perään.

Muistin elokuvan aivan täysin erilaiseksi ja mielessäni on ollut kohtaus, joka ei sovi oikein elokuvassa mihinkään kohtaan sopivaksi.

Tässä minun muistamassani kohtauksessa dinosauruspuisto on enemmän huvipuistomaisemmassa paikassa ja Alan Grant/Sam Neill koittaa olla varuillaan dinosaurusten hyökkäyksiltä.

Näyttelijä Sam Neillin leffalistasta ei oikein löydy muuta sopivaa elokuvaa tähän kohtaukseen, vaikka muistan varmaksi Sam Neillin olevan elokuvassa pakenemassa dinosaurusten hyökkäyksiltä muiden kanssa. Mietin, että joko olen vaan jotenkin itse muodostanut päässä kohtauksen väärin tai sekoitan jonkun muun elokuvan kohtauksen Jurassic Park elokuvaan.

Osaisiko kukaan täälöä ehdottaa elokuvia, joissa olisi mahdollisesti tämän tyyppinen kohtaus?

4

934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kumman elokuvan katsoit? Alan Grant/Sam Neill on ollut sekä "Jurassic Park" (1993) että "Jurassic Park III" (2001) elokuvissa.

      En muista kolmosta kovinkaan hyvin mutta kyllä tuosta alkuperäisestä tuli minulle huvipuistomainen tunnelma, tosin en sitten tiedä mitä tarkasti ottaen tarkoitat tuolla.

      • Anonyymi

        Katsoin molemmat.

        Omassa mielikuvassa ympäristö oli enemmän huvipuistomainen, ei niinkään millään saarella tapahtuva. Elokuvassa ympäristö on molemmissa enemmän viidakkomainen.

        Voi olla, että olen vaan jotenkin omassa päässä muodostanut erilaisen kuvan elokuvasta tai sitten sekoitan jonkun muun elokivan kohtauksen tähän.

        En kylläkään löytänyt yhtään dinosauruselokuvaa, jossa olisi samantyylinen kohtaus enkä mitään muutakaan elokuva.

        Mielikuvitus on jännä :)


    • Anonyymi

      Mites nämä uudemmat jossa ei oo Sam Neill vaan Chris Pratt, Jurassic World tai jotain? Eikös siinä jotain huvipuisto-tyyppistä viritelmää ollut? Tuli tosin katsottua vähän puolihuolimattomasti, jatko-osat ei tässäkään tapauksessa oo alkuperäisen veroisia.

    • Anonyymi

      Se voi kyllä olla sekin. Täytyy varmaan katsoa kaikki.

      Toisaalta kyllä oon nyy hahmotellut mielessäni olevan elokuvan tapahtumia ja oon jotenkin oudosti onnistunut sekoittamaan eri elokuvien elementtejä toisiina tai jotain sinne päin.

      Harmi kun ei on back up nappia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4672
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1977
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      131
      1686
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      148
      1265
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1161
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1066
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      963
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      926
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      892
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      858
    Aihe