Moikka!
Huomena aika kampaajalle ja tarkoitus oli värjätä hiukset ja ottaa raitoja. Nyt kuukautiset yli viikon myöhässä ja plussaa toivotaan. Voinko siis värjätä hiuksia, onko siitä haittaa?
Huomena aika kampaajalle ja tarkoitus oli värjätä hiukset ja ottaa raitoja. Nyt kuukautiset yli viikon myöhässä ja plussaa toivotaan. Voinko siis värjätä hiuksia, onko siitä haittaa?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Minun ymmärtääkseni suoranaista haittaa värjäyksestä ei ole, mutta myöskään värjäyksen lopputuloksesta ei ole takuuta, koska hormoonit heittävät raskaudessa häränpyllyä.
Eipähän tuo ole muitakaan haitannu vaikka ovat hiuksiaan värjänneet, ja kyllä partureille jo koulutettaisiin ettei sitten raskaana olevien hiuksiin kosketa jos niin ei voisi tehdä!
Eli ihan turvallisin mielin voit mennä.
Kävin itse pari viikkoa sitten!
värjäys oo kiellettyä raskauden aikana. Niitä myrkkyjä kun imeytyy päänahan läpi..
Mutta jos vasta ootat plussaa, niin ehkä se ei vielä vaikuta samalla tavalla.
Oon jo pitempään suunnitellu värjääväni hiukset sit lähempänä synnytystä et olisivat siistis sit.
Odotan viidettäni ja kyl mää ajattelematta asiaa enempää oon tainnu hiuksia ennenki värjäillä raskaus aikana :(
Mitään näkyviä hittoja lapseen ei ainakaan vielä oo tullu ilmi ja vanhin jo 17v nuorin 5v.
tuli kysymys vaan et uskaltaako sittenkään värjätä hiuksiaankaan enää ??
kyl niitä hiuksia voi värjätä.. ainaki minä värjälin odotusaikana paljonkin hiuksia..eikä mitään haittaa ole tullut.. lapsi on terve ja iloinen..
Jos ei kestäisi hiuksia värjätä ni sit ei varmaan kestäisi meikata jne.. ei se tarkoita kun on raskaana et pitää olla ihan luomu..
ruuassakin on lisäaineita sit ruokaakaan ei voisi syödä..
Et oon tosiaan tässäkin raskaudessa värjänny hiukseni ihan aku metreillä ja ottanu permiksenkin senkin rvk 12 tuntumassa.
Kun itse oon kuullut kumpaakin, jonkun mielestä ei mitään haittaa ja toiset ehdottomasti sitä mieltä että ei saa.. Hankalaa. Täytynee kysyä kampaajalta huomena. Täytyy värjätä niin ettei tulevasta juurikasvusta oo haitaa :)
Minä värjäsin hiukseni tuossa rv 25 paikkeilla. Mieleeni ei edes tullut, ettei muka saisi värjätä.. Ainakin vauva normaalisti liikkuu ja kaikki on muutenkin ok.
Toki värjäyksen kanssa kävi niin, että lopputulos ei ollut ihan se mitä odotin :) Hiukseni ovat vähän nyt semmoiset tiikerihiukset.. Väriä siellä täällä :)
Ei ne väriaineet nykyään mitään hirmuista myrkkyä ole!!! Kyllä minä ainakin olen värjännyt, ja kampaaja sanoi ettei värjäyksestä ole mitään haittaa raskaana ollessa. Ainoastaan väri voi tarttua huonommin!
Olen ottanut raidat eli käytännössä värjäyttänyt koko tukan pari kertaa raskauden aikana ja aion tehdä sen vielä kesällä ennen synnytystä, jos ehdin.... kyselin silloijn jostain, onko sallittua eikä kukaan sanonut että siitä olisi haittaa.
Mulla on onnistunt molemmat värjäykset ihan ok eli ei ole ollut mitään ongelmia, värit on tulleet niin kuin pitikin eikä mitään yllätyksiä ole tullut.
yks keskustelu HairStoren sivuilta.
http://www.hairstore.fi/bbs/index.php?board=3;action=display;threadid=5711
Sielläkin ollaan asiasta eri mieltä. Mutta iteppähän sen sit päättää et värjääkö vai ei. Jos ei välitä siitä että jotain voi mennä pieleen, niin antaa mennä vaan!
kävin lukemassa nuo läpi ja oli ihan hyviä pointteja. Sepäs se, vaikkei niistä välttämättä haittaa oliskaan niin entä jos lapsi onkin syntyessään "viallinen" (en keksinyt parempaa sanaa...) niin eihän sitä voi tietää miksi. Väkisin kävisi mielessä johtuuko värjäämisestä... Tulipa sekava teksti :)
Hiusvärien vaikutuksesta on tehty ihan tutkimuksiakin. On todettu että esim. kampaajilla on nelinkertainen keskenmenoriski kemikaalien takia. Ymmärrän kampaajien sanovan ettei värjäyksestä ole mitään haittaa, koska bisnestähän hekin tekevät. Toisekseen kuinka moni kampaaja tutkii vaikkapa Duadecim-lehteä?
Tosiasiahan on, että vielä puoli vuotta hiusten värjäyksestä aineita (mm. raskasmetalleja, joita on väreissä) , löytyy maksasta. Minä en uskalla värjätä hiuksia, enkä suosittele sitä raskauden aikana kenellekkään.
miks sitten värjäisit enää ollenkaan? saman ne sunkin kropalles tekis!
Haloo!!!
En ole moisista tutkimuksista kuullut, mutta jos kampaajalla riski on nelinkertainen (johtuneeko sitten juuri hiusväristä, vai jostain muusta) ja hän on tekemisissä värien kanssa noin 8 tuntia päivässä, okei sanotaan 5 tuntia, sillä tuleehan niitä muitakin asiakkaita, niin jos itse värjää hiuksensa vaikka 3 kertaa raskausaikana, ei sillä voi olla mitään käytännön merkitystä.
Jos taas haluaa välttää myrkyllisiä aineita, mutta silti haluaa värjätä hiuksensa, niin kannattaa jättää sit pari tupakkaa polttamatta, tai syömättä kalaa jonkun kerran tai jättämättä muutamat karkit tai makkarat tai muut lisäainepitoiset syömättä. Me saadaan kaiken aikaa niin paljon myrkkyjä, ettei se yksi värjäys enää kauheesti kokonaistilannetta nosta.
No pakko myöntää, että lääkärituttavani informaation jälkeen en ole värjännytkään hiuksia. Hiustenvärjäysteollisuus on iso ja menestyvä kemianteollisuuden haara. Ei ole kauaa siitä, kun tupakankaan vaaroista ei voinut puhua. Kysymyksessä on ns. lumipalloefekti. Vasta kun riittävän suuri määrä ihmisiä vaatii tutkimuksia ja niiden julkaisuja, kemian teollisuus toimii. Kuvitteleeko kukaan että vaikkapa tupakkateollisuus vapaaehtoisesti kertoisi vaaroista? Herätkää jo nyt.
Apteekin kautta töistä kotiin testaamaan, saas nähdä näkyykö mitään. En kyllä taida silti uskaltaa värjätä vaikkei mitään näkyisi...
Anteeksi vain,mutta höpöjuttuja ovat kyllä.Lääkäriltä voi kysyä asiaa niin ei tarvitse turhaan huolehtia.
Ei ne väri aineet sieltä hiuksista verenkiertoon / sikiöön asti imeydy. Varsinkaan ilman päässä olevia haavoja, ja silloin tuskin värjäisit muutenkaan..