Eläkkeensaajan asumistuen monimutkaisuus

Anonyymi

Mieheni täyttää eläkkeensaajan asumistuen saajan kriteerit. Hänellä on pieni eläke, josta ulosotto vie vielä sen minkä pystyy. (Mieheni oli 90- luvulla toimitusjohtajana yrityksessä ja maksaa vieläkin yksityishenkilölle velkojaan). Hänellä ei ole siis mitään varallisuutta. Velkaa hänellä on yli 200 000 €.
Mutta miksi siinä kysytään puolison varallisuutta? Minullakaan ei ole mitään kiinteää omaisuutta, mutta tavallisella säästötilillä on n. 21 000 euroa. Muuten olen työtön ja saan peruspäivärahaa. Itselläni ei ole velkaa.
Olisin tyytyväinen mummeli, jos joku kertoisi, että kannattaako näillä paukulla lähteä edes keselemään miehen puolesta eläkkeensaajan asumistukea.
Kompensoivatko mieheni velat minun yksityisomaisuuttani?

4

1280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asumistuessa on kyse tuloista. Eli kun te kaksi olette ruokakunta,tulonne lasjetaan yhteen.
      Veloilla ei ole merkitystä.

    • Anonyymi

      "Olisin tyytyväinen mummeli, jos joku kertoisi, että kannattaako näillä paukulla lähteä edes keselemään miehen puolesta eläkkeensaajan asumistukea."

      Käsityksesi mukaan on siis parempi kysyä asiaa anonyymilta keskustelupalstalta, kuin tehdä asumistukihakemus Kelan nettisivuilla.

    • Anonyymi

      KELAn sivuilla on laskuri, josta voi laskea asumistuen määrän. Tuollainen summa säästöjä ei vielä taida pahemmin vaikuttaa asumistukeen.

      • Anonyymi

        Boomerien uusavuttomuus estää moisen omatoimisuuden. Parempi soittaa Kansanradioon ja valittaa nimettömänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      303
      1177
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      989
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe