Ostin 6-paikkaisen jatkojohdon. Sähkö kulki hyvin aikansa. Sitten vehkeen virtanappi singahti kokonaan ulos ja katkaisijaa ei voinut enää käyttää.
Paljaat kontaktiosat olivat esillä ja joku pieni vieteri törrötti paikalla. Toinen vastaava vieteri lensi kadoksiin.
Ajatelkaapa jos se olisi tapahtunut lapselle joka ei ymmärrä vaaraa.
Miksi tuollaisia saa ollenkaan myydä Suomessa?
https://www.puuilo.fi/harju-jatkojohto-kytkimella-sisakayttoon-6-os-5-m
Varokaa Puuilon jatkojohtoja!
8
880
Vastaukset 8
- Anonyymi
Jatkojohto varmasti ok. Käyttötapa väärä
- Anonyymi
Ilmoititko asiasta Turvallisuus- ja kemikaalivirastoon. Heidän tehtävänsä on seuloa pois markkinoilta vaaralliset sähkölaitteet.
- Anonyymi
Ne virtanapit ovat aina olleet vähän rempuloita, riippumatta siitä, mistä ostaa.
Sitä nappia ei kannata napsauttaa niin, että painaa pelkästään toisesta reunasta. Sillä tavalla se nappula lentää ennemmin tai myöhemmin.
Kannattaa opetella semmoinen tapa, että samalla kun painaa sitä toista reunaa alas, niin toisella sormella tavallaan tukee sitä toista reunaa sen noustessa ylöspäin.- Anonyymi
Tuollaiset virtanapit pitäisi laittaa kokonaan tuontikieltoon. Ei mitään järkeä ruveta kikkailemaan jotain niksipirkan kaksisormitemppuja. Jos ei toimi yhdellä sormella niin on täysin ala-arvoinen ja vaarallinen sähkölaite.
- Anonyymi
"Kannattaa opetella semmoinen tapa, että samalla kun painaa sitä toista reunaa alas, niin toisella sormella tavallaan tukee sitä toista reunaa sen noustessa ylöspäin."
Kun sitten nappi lennähtää seinille niin sulla on molempien käsien etusormet virtapiirissä ja 240 volttia sujahtaa nopeasti lävitsesi!
- Anonyymi
Samalla tavalla kävi myös Prismasta ostetulle katkasijalliselle jatkojohdolle. Taitavat tulla samoista kiinalaistehtaista, ja laatu mitä sattuu.
Tietysti voisi myös sanoa, että eipä sillä hintaa mitään laadukkaita osia & huolellista kokoamista voi olettaakaan... - Anonyymi
Minulle kävi sama juttu jo n. 6 vuotta sitten ostamilleni kolmelle kytkimelliselle jatkojohdolle.
Kytmien punainen muovi kesti muutaman viikon ja hajosi sitten. Kaikki muu rakentet ovat ja johdot ovat todella tukevia ja ihan ok. Korvasin kytkimet romulaatikosta löytyneillä ikivanhoilla erillisillä vipukytkimillä. Parin tunnin työ saada kytkimet sopimaan antaaseen tilaan. Kestävät nyt varmasti ainakin sata vuotta.
Vika on varmasti ollut kaikkien viranomaisten tiedossa. Varmasti yli satatuhatta tapausta Suomessa.- Anonyymi
Montako kuolemantapausta tarvitaan, ennenkuin viranomaiset tarttuvat asiaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100832
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361790- 76620
- 50605
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38599- 65595
- 30566
Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27532En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527