Asuntolainasta uudehkossa kohteessa, jossa asunnon lainaosuutta jäljellä

Anonyymi

Olen ostamassa asuntoa ja tarvitsen sitä varten lainaa (olen laittanut pariinkin pankkiin lainahakemusta, mutta kummastakaan ei ole ehditty vastaamaan), joten kysyn nyt sitten täältä.

Tilanne on se, että tuon asunnon myyntihinta on 50 000€, mutta kerrostalo on vasta muutaman vuoden ikäinen ja siinä on 25 vuoden maksusuunnitelma näille talon asunnoille. Ja tästä asunnosta on velkaa jäljellä noin 130 000€. Minulla on säästöjä sen verran, että pystyn kyllä maksamaan tuon 50 000€, mutta en sitä koko summaa, mitä asunnosta ollaan vielä velkaa pankille. Koska haluaisin maksaa tuo lainaosuuden pois nopeammin kuin alkuperäinen taloyhtiön laina on, niin pohdin, että haluaisin ottaa pankista oman lainan tuohon osuuteen.

Olisinkin nyt ensin kysynyt ihan vain sitä, että onko tuo suunnitelmani edes mahdollinen? Eli onko mahdollista saada pankista lainaa vain tuon asunnon lainaosuuden verran (tai käytännössä vähemmän, koska pystyisin siitäkin pienen summan maksmaaan jo nyt, mutta en vielä kaikkea)?

3

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi24 on paras paikka kysyä sen sijaan että odottaa pankkien vastauksia tai seuraa yleistä asiantuntija keskustelua uutisissa.

      • Anonyymi

        Ps. Siis sinähän itse otat vastuun tuosta koko velasta. Siis tuo 50k on siis yhtiölaina ja onkos osa tuota 130k pääomaa vaiko päälle tuleva. Jos hinta on 130, niin teet siitä tarjouksen. Mutta täältä ne parhaat vastaukset tulee kun kusessa olevat yleensä neuvovat toista samallaista.


    • Anonyymi

      Ota lainaa koko summaa varten. Laita se 50 tonttua vaikka matkoihin ym.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      26
      2718
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2352
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1318
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      300
      1234
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      996
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      944
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      77
      904
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      828
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      177
      812
    Aihe