Suurin syy on tyhmyys. "Tyhmä kuin persu." sanoo suomalainen sananlasku.
Timo Soini tarvitsi itselleen ja populistipuolueelleen sopivan vihollisen ja kun muita hän ei keksinyt, niin Euroopan Unioni kalpasi ihan hyvin.
Tosin heti ministeriksi päästyään sanoi: "EU:ssa on paljon hyvää.", sitä ennen, "Missä EU siellä ongelma"
Timo Soini sai osan ihmisistä vihaaman EU:ta, vaikka itse ei ollut sitä miltä mitä hän näille vähäjärkisille julisti. On aivan selvää, kun vihaa EU:ta ja on vähäjärkinen ja vallia kunnollista koulutusta ja kun ei ota selvää tosiasioista, niin löytyy ystävä EU:n vihollisista, Venäjästä.
Yksi monista keinoista millä Timo Soini levitti ja oikein lietsoi vihaa Euroopan Unionia olivat osatotuudet ja suoranaiset valeet.
Miksi persut ovat vejnäjämielisiä?
13
192
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjän kanssa ei kannata haastaa riitaa. Boikotti haittaa suomalaisia vientituotteita.
- Anonyymi
Kannattaako sinun Osmium tyhmyydestä? Tunnut kuuluvan kohtalaisen loivaan porukkaan noiden toistojesi kanssa. Mutta kaikin mokomin, tee toki itsestäsi entistä suurempi pelle, lähes yhtä suuri pelle, kuin tuo reppana, itseään persuna kauppaava matalaotsa, joka hyökkäilee palstalla sekoilemassa. Varsinainen räksyttäjä.
- Anonyymi
Ei ketään tyhmäksi tee se, että kusipää haukkuu tyhmäksi. Tää lusmium mikänyt oli on kusipää ja sillä se on kuitattu. Persut ovat Suomi-mielisiä ja muut ovat kuka mitäkin .
"Suomi olisi vapaampi osana Venäjää kuin EU:N jäsenenä."
Eivät taistolaiskommunistitkaan tällaisia esittäneet, mutta perussuomalaiset esittävät. Miksi?
- Anonyymi
Kova on persun pelko muissa puolueissa.
Onko ne kok vai kepun puoluetoimiston väkeä jotka tänne rustaa jatkuvasti perussuomalaisia halventavia juttuja.
Saattaa hymy hyytyä, nääs tapaa käydä niin että suuren yleisön myötätunto kääntyy källääjiä vastaan.....En minä persuja halvenna, vaan kirjoitan siitä mitä persut tekevät, puhuvat, mölyävät jne.
Eikö siitä saa puhua ja kirjoittaa jos ja kun persut saavat oikeudessa rangaistuksia tekemistään rikoksista?
Pitäisikö minun kehua persuja kirkkojen sakastiin paskantamisesta ja kirkkoviinien ja -hopeiden varastamisesta?
- Anonyymi
marine le pen melkein kun meidän marini 🤣
- Anonyymi
Tietovuodon mukaan Putin jakaa ruplia Eurooppaa hajottavasta politiikasta populistipuolueille, joten venäjämielisyyden syy lienee ruplat.
- Anonyymi
En muuten ota kantaa juttuusi,mutta Soinin osalta olet 100 % .n.oikeassa,luikuri vielä kuppaa veron maksajien rahoja monta vuotta.Top 3.ssa suomen paskimpia poliitikkoja koskaan.Antoi kasvot kieroille poliitikoille.
- Anonyymi
Venäjän boikotti purettava suomalaisten osalta muut maat jatkakoon kauppasulkua.
- Anonyymi
Osmium 76 osuu aivan naulan kantaan ja uskonpa että suomalaisten suuri enemmis-
tö on samaa mieltä. <3
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1614574Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392522Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1452173Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet321317- 701184
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711112Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen691038En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on391013- 53943
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies118931