Hailuoto kiinnostaa

Anonyymi

Pitää oikeen lähtiä kattomahan, kuinka kiva paikka se on! Vaikka sielläkin tuntuu olevan sellaasia, jokka omahan pesähän paskantaa!

3

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävisin minäkin taas katselemassa vanhoja tuttuja paikkoja ja kyselemässä paikallisilta vanhoilta, pitääkö muistamani vanhat asiat reilun sadan vuoden takaa paikkaansa. Kuolin nimittäin silloin siellä ja muistan muutamia asioita niiltä ajoilta. Sukunimen, silloisen kodin, Faarestiinan ja vähän muutakin.
      Vaan kun eivät saa sitä siltaa/pengertietä tehtyä. Vasta 60 v ovat sitä jappasseet, vaan ei ole ensimmäistäkään lapionpistoa asialle saatu tehtyä. Kai ne odottaa, että maan nousema tekee tien tarpeettomaksi. Parissa sadassa vuodessahan tuon luonto hoitaa...

    • Anonyymi

      Kävin minäkin kauan sitten siellä katsomassa vanhoja tuttuja paikkoja, vaikka en tässä inkarnaatiossani siellä ollut käynytkään. Vanhoilta Luotolaisilta sain selville esi-isäni hautapaikan Äijänkankaalla ja sen löysinkin. Nyt viimeksi useita vuosia sitten siellä käydessäni oli hautapaikka myllätty metsäaurauksella, joten en sitä löytänyt. Muuten voisin siellä vastakin käydä wanhoja asioita muistelemassa, mutta kun ei ole sitä siltaa... Monta kertaa olen kääntynyt takaisin, kun on rannassa ollut useamman tunnin jono. Tuskin tulen siltaa koskaan näkemäänkään, koska jo pikapuoliin täytän 78 v.

    • Anonyymi

      Muutahan vaan,niin vuoden sisällä haluat pois.Ellet rakasta ja isolla R;llä yksinäisyyttä ja vähää harrastusmahdollisuutta yms.Lossi kai sentään kulkee vielä koko päivän???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe