Torstaina odotti tienristeyksessä outo näky. Postilaatikot olivat kadonneet! Ei sentään yksi retkotti tolppineen ojanpohjalla. Suuri keltainen jakelullaatikko oli tyystin kadonnut, samoin tavallinen muovinen laatikko. Vanha posti vain karusti koristi tien piennarta.
Vastaavia urotöitä on tehty myös Sorveuksen, Paalasmaan ja Nurmeksen tiellä heti lumien sulettua. Pako-ajoneuvon on luultavasti tilavahko ja mahdollinen "apumies" voi olla mukana jousilla, siten tuo laatikoiden siirto ja pakeneminen kävisi kätevimmin. Sorveuksen ja Nurmeksen teitä yhdistää Tetriahon tie, mutta se on osittain suljettu,
toki maastoajoneuvolle ei läpiajo tuottaisi tuskaa. Vihjeet Poliisille.
Vastaavia urotöitä on tehty myös Sorveuksen, Paalasmaan ja Nurmeksen tiellä heti lumien sulettua. Pako-ajoneuvon on luultavasti tilavahko ja mahdollinen "apumies" voi olla mukana jousilla, siten tuo laatikoiden siirto ja pakeneminen kävisi kätevimmin. Sorveuksen ja Nurmeksen teitä yhdistää Tetriahon tie, mutta se on osittain suljettu,
toki maastoajoneuvolle ei läpiajo tuottaisi tuskaa. Vihjeet Poliisille.
Vastaukset 102
Vanhimmat
BSA vm-55:ssä on kova oikea suuntaviitta! Tiedoksi vaan, jos alkaa laatikkohippa.
Mitä tekee jollain postilaatikoilla.
Mitäs outoa näkyä siinä ois.
Juuassa aika perinne että postilaatikot menee rikki.
Pitäkää saranat rasvaisena että kivekset voi litistää.
Siihen jätetään kirjallista materiaalia kuten Vaarojen sanomat, postinen ja esim. vaalimainos. Kuvitellaanpa vaikka että pyrkisit Juuan kunnanvaltuustoon, kuten älykkyytesi perusteella voisi olettaa, niin jakamalla vallimainostasi postilaatikoihin lähestyt äänestäjääsi intiimimmin. Sähköinen viestintä on muutenkin herjailua ja vähemmän koskettavaa. On hyvä jos et tarvitse postilaatikkoa, mutta jotkut niitä keräilee ja särkee.
Onko Juuan poliisille vihje puhelin numeroa tai kirje osoitetta jos vihjeen haluaa antaa asiaan liittyen?
Juuassa ei ole poliisilla vastaanottoa, vaan tulee asioida Nurmeksen poliisin kautta.
Rikosilmoitus tehdään sähköisesti, mutta toimivan yhteyssivun löytääkseen tarvitsee
olla hyvin syönyt ja litran pullo kossua kun alkaa hämmentämään ilmoitusta.
Rikosilmoitussivussa on valikoista valittava rikospaikka, tyyppi, merkki, laji YM.YM
ja systeemi ei näköjään hyväksy niin pientä kohdetta kuin postilaatikko. Olisikko postiryöstö sitten riittävä?? Itse löysin toimivan vihjelinkin netti-uutisssivulta, johon
pystyi kirjoittamaan suoraan asiansa. Kaikilla kun eivät riitä taito, näkö, viina tai hermot tätä some-hullunmyllyä jatkuvasti veivaamaan!
Kyllä siel on joku veivannu mällit laattikkoon ennen kuin hajottanut ne. Sit C.S.I Juuka voi tulla ottamaan dna näytteitä.
Kiepistä tullaan ottamaan sperma ja muita eritenäytteitä.
Trombi on tod näk vienyt ne laatikot. Ei ois eka kerta.
Teitkö ilmoituksen poliisin vihje puhelimeen. Saisivat sen viel kiinni.
Ilman muuta on ilmoitus tehty.
Paalasmaan lossin kamera voisi kertoa jotain, mikäli vahingonteko on ulottunut salmen toiselle puolelle. Tekijä todennäköisesti asuu joko Sorveuksentiellä, tai sitten "raatteentien" toisessa päässä eli Paalasmaassa.
Suurin todennäköisyys on Nurmeksessa.
Kivekset jäi postilaatikon luukun väliin. Tuntia myöhemmin se oli rikki. Harmi
Terävää muovia ja vakavia viiltoja kiveksiin jos särkyy samalla.
Tekijä oli Elias Kiiskinen.
Joo elias Kiiskinen kuulemma ollut asialla. Ajaa harmaalla Nissan Qashqailla
juu kyllähän tuo hippi sellasta harrastaa, asuu nykyään lahdessa, karistossa
Esari jäi laatikon kannen väliin kun olin hakemassa päivän vaarojen sanomaa.
Olitkohan myös Retuniemessä!
Vanhan kansan vinkki on teipata kivekset pers vakoon postilaatikolle mennessä etteivät ne vahingossakaan jää kannen väliin.
Nurmeksessa vanha kansa lattaa kiveksenä peräsuoleen ennen postilaatikkoa.
Eksytin kivekseni naapurin postilaatikon saranan väliin. Siinä rytäkässä kaatui koki postilaatikko rivi. Hajosivat kaikki.
Minulla jäi häpyhuulet postiauton oven kahvan väliin kun jakoivat postia samaan aikaan kun kävin postilaatikolla. Tuntia myöhemmin postilaatikko meni rikki.
Näin kun naapurilta jäi esari vaarojen sanomien väliin. Hetkeä myöhemmin omat kassit olli hobbyhallin kuvastossa jumissa. Seuraavaksi postilaatikot oli rikki.
Joulun alla jäi kivekset jumiin postiauton hanskalokeron luukkuun. Sain murjottuu viel postilaatikot rikki. Alkoi harmittamaan näin jälkikäteen.
Jätin kivekset postilaatikon luukun väliin ja 9 kuukautta myöhemmin sain kusipäisen lapsen.
Nyt ne postilaatikon särkijät temmelsi valtimolla vai kiimassako ajoi joku...
Kannapiksen puutetta se on, ja kateutta.
Täältä on hävinneet kannadiksen polttajat ja kasvattajat vähiin kateus vie hyvät harrastukset ja keitto kalatkin sopasta. 🤪
Yritin virtsata postilaatikkoon mutta se oli rikki ja virtsa valui kengille. Lisäksi kassit jäi luukun väliin.
Minkä luukun väliin sait kassisi? Kiinnostaisi tietää ihan kaverin puolesta.
Juuan kunnanviraston lukolliseen postilaatikkoon jäin jumiin kun palli karvat meni lukon reikään jonkun monimutkaisen sattuman kautta. Talon mies hitsauslaitteilla kärvensi pallit irti. Lukon reikään jäi karva kasa.
Mulla jäi esinahka sepaluksen väliin ja repesi irti. Ennen olin juutalainen, nyt olen juutalainen.
Menin nukkumaan.... Aamulla kun heräsin niin sängyllä oli rivi postilaatikoita ja yhden postilaatikon välissä oli pallit. Ei ne ollu omat pallit vaan vaan kenties jonkin muun.
Paskansin naapurin postilaatikkoon. Pois lähtiessä kassit jäi kiinni menevän postilaatikon väliin. Loppu viikon vietin kassit kipsissä.
Vieläkö on postilaatikon särkijät ollut liikkeellä? Vai onko Juuassa enää ehjiä laatikoita jäljellä?
Yhtenä iltana oli ilmestynyt särki minun postilaatikkoon. Se puraisi kikusta ja siinä tohinassa jäi vielä kassitkin luukun väliin.
Työnsin munan naapurin laatikkoon ja kivekset jäi samassa rytäkässä oman laatikon luukun väliin. En voinut kuin odottaa että postinjakaja tulee paikalle ja auttaa minut pois pisteestä.
Mulla kyrpä kiilautui oven postiluukuun kiinni. Eipä siinä kun aamu postia odotellessa. Siinä kerkes jonkun koira nuolla veitikkaani. Kusta oli pakko rappu käytävän puolelle ja asunnon puolelle paskat kynnysmatolle.
Karvaset pallit jäätyi hyvin ikävästi postilaatikoisen metalliseen telineeseen kiinni. Alkoi vituttamaan ja siinä rytäkässä postilaatikot särkyivät.
Kävin uteliaisuuttani postilaatikoilla. Sattui sopivasti lukollinen postilaatikko. Työnsin sit munani sinne vaikka kiellettiin. Kiilautuivat pahasti postilaatkon läpän väliin. Talo yhtiö joutu soittamaan palokunnan ja koko postilaatikko rivi piti särkeä.
Missäs taloyhtiössäon täällä lukolliset postilaatikot? Laita satusetä kuule kullis pakkasella puominputkeen niin varmasti voit sitten kirjoitella tänne tottakin.
Tein postilaatikon pohjaan reiän, josta pystyin pujottamaan postilaatikon ylleni. Kaiversin laatikon etu puolelle reiän ja näin valmistui kenties ensimmäinen postilaatikko glory hole. Seison usein aamupostin aikaan tienvarressa postia odottamassa. Postin voi kääriä nopeasti kuminauhalla kyrvän varteen.
Matkahuollon paketit surrilangalla palleihin kiinni varmaankin.
Postinjakajana voin vahvistaa että on yllättävän yleistä että pallit jää kiinni postilaatikon luukun väliin.
Postiauton avaimet tippui postilaattikkoon. Kädet oli sidottu nippusiteillä ja naapurin lemmikki vyötiäinen söi housut. Pakko oli onkia limaisella munalla postiauton avaimia. En onnistunu ja luukku pamahti kiinni ja kiku jäi väliin. Postilaatikot särkyi.
Aamulla menin aamulehteä hakemaan niin oli postimies työntänyt munan minun postilaatikkoon ja jäänyt jumiin. Oli lehti ihan mallissa ja sivut liimautuneet yhteen. Pisti niin vihaksi että potkin kaikki laatikot hajalle.
Itse pyrin jättämään vaan pallit postilaatikon luukun väliin. Kakan voi vääntää kannelle ja kuset maaperälle. Vaatii tarkuuttaa mutta harjoitus tekee mestarin.
Joku posteljooni heitti rullalla olevan vaarojen sanoman suoraan penikseen. Ei tarvinnu teko pillua ottaa käyttöön.
Ilmaisjakelu eli kiertopalkinto.
Mistä Juuasta saa halvimmalla uuden postilaatikon kun entinen on paskottu ja rikottu?
Juuan apteekin drive-inistä.
Tein taloni oveen postiluukun. Aamu postia varten pujotin kikkelin postiluukustu roikkumaan pihalle. Sitten muistin että minulla onkin postilaatikot noin 200 metrin päässä pihatien risteyksessä. Postilaatikot särky ja kikkeli kiilautui oven postiluukun väliin.
Aamulla oli siemennesteet kuivahtaneet postilaatikon luukun väliin enkä saanut sitä auki ja samalla koko postilaatikko rivi meni rikki.
Itse olen kiinnittänyt naapuruston postilaatikot telineeseen siemennesteellä. Liima ominaisuus ei toiminutkaan lopullisesti ja postilaatikot tippuivat ja särkyviät.
Tippui sanomalehti maahan ja sitä nostaessa mahassa kouraisi ja varpusparvi jysähti sellaisella voimalla ulos että se särki postilaatikot.
Postia hakiessa minulta pääsi niin kova pieru että kivekset lepatti ja karvoitus piiskasi postilaatikot rikki.
Minun postilaatikko oli täynnä makkaroita
Mä usein hankaan ripulisen pyllyvakoni naapuruston postilaatikoihin niin pitkään että puhdistuu. Viimeksi kolibakteeri sulatti postilaatikot ja kaikki postilaatikot särkyi. Rajua katseltavaa.
Suoritan itselleni hartia hieronnan hakkaamalla hartioitani naapuruston postilaatikoiden kansien välissä. Viime kerralla unohtui hieronta oljy ja postilaatikot särkyi.
Tänään tuli hobby Hallista tilatut viagrat ja söin ne jo postilaatikolla ja siinä kangen kanssa heiluessa särkyi kaikki postilaatikot.
Laitoin naapuriston jokaiseen postilaatikkoon ja omaani kusta. Talvi pakkanen jäädytti kusen ja postilaatikot särkyi. Keväällä oja oli täynnä kusta.
Kusen sulettua laatikon pohjalta löytyi särki
Paukutan postilaatikoiden kansia kiinni ja auki koska se postilaatikon kannen kolahdus kuulostaa erittäin mukavalle. Kerran postilaatikot särkyivät kun eivät enää kestäneet.
Oon välillä pistänyt naapurin rouvan postilaatikkoa vasten ja paukutellut takaapäin ja onhan siinä välillä muutama laatikkokin särkynyt.
Läpsyttelen nahka patukkaani naapureiden postilaatikoiden kylkiin aamu öisin. Sattuipa tilanne että postilaatikot särkyi ja sain muutaman muovisen sirpaleen.
Postilaatikolla vedin esinahkan taakse ja sen alta kurkisti särki. Säikähdin niin paljon että postilaatikot menivät rikki.
Minulla oli niin kova paska hätä että piti liikkuvasta autosta, ikkunasta pylly työntää ulos. Yhtä äkkiä tunsin läimäsyn pylly puoleen ja vaimenevaa räminää. Katsoin taakse ja näin että postilaatikot särkyi.
Tossa joku aika sitten olin postia hakemassa ja ohi painatti Audi tuhatta ja sataa. Ikkunasta pilkotti paljas perse joka viisti postilaatikkoriviä ja särki kaikki laatikot.
Käytän naapurin postilaatikkoa biojäte astiana ja omaan postilaatikkoon heitän runkku rätit. Kesä helteinä myös tykkään paskantaa postilaatikkoon. Yleensä ne postilaatikot aina särkyvät.
Kerran näin niin ison postilaatikon että menin sinne sisälle ja jätin munan roikkumaan luukun välistä syötiksi. Ei mennyt aikaakaan kun joku mummo nappasi kiinni ja alkoi nykiä kuin viimeistä päivää. Postilaatikot menivät rikki.
Joka kevät paastoan oman postilaatikon sisällä. Posti jakaja tarjoaa vettä välillä muuten juon kyllä kusta mielellään. Pakko paskantaa kun ihminen olen ja sitten ne postilaatikot särkyvät aina.
Yleensä postilaatikoiden saranoissa ei oi toleranssia jos kivekset sattuu kampeemaan väliin. Silloin postilaatikot kyllä särkyy.
Postilaatikko säilyy ehjänä kun ostat esko hupparin osoitteesta https://eskolifestyle.company.site/
Tilasin ja aina postilaatikolla käydessä tulee pillua niin paljon että iltaisin joutuu mobilaattia laittaamaan kyrvän varteen.
Kovilla pakkasilla kusen postilaatikoiden päälle ja sisään. Kannet jäätyy mukavasti kiinni ja siinähän postilaatikot särkyy jos alkaa kansia nykimään.
Minäpä ovelana vanhana kettuna kusen kannen väliin ja sulatan sen auki sillä tavalla
Minun kusi on semmosta liisteriä että tarvii räjähdys ainetta jotta irtoaa. Siinähän ne postilaatikot menee rikki.
Hankittiin uudet postilaatikot naapurustolle. Ajattelin koe ajaa laatikon ja pujotin terskan naapurin postilaatikkosta sisään ja kivekset lepäsi oman postilaatikon reunalla. Yhtä äkkiä kannet pamahti kiinni. Kivekset särki oman postilaatikon ja terska särki kaikki muut postilaatikot.
Korvaako vakuutusyhtiö vastaavia vahinkoja?
Kotivakuutukseen voi lisätä extra Kaskon joka kattaa myös postilaatikoihin kohdistuneet vahingot ja postilaatikon aiheuttamat vahingot kiveksille Juuan terveyskeskus kuluineen.
Sain potkut postinjakajan työstä kun laitoin kivekset postilaatikon väliin.
Joo, naiset hoitelee jakohommat paremmin.
Eilissä aamuna kun menin hakemaan vaarojensanomaa niin oli postilaatikot rikki. Kaikki pillunpäreinä. Ainuita viitteitä mahdollisesta tekijästä oli likaiset stringit ja pillu karvoja.
Tilasin postilta korona rokotteen. Muna vaan postilaatikon väliin ja odottaa kun suonipullistuu ja sit pistos. Sain allergisen reaktion kulli turposi kuin hanhen kieli postilaatikot särkyi.
Aina kun kuulen postilaatikon kannen kolahduksen niin erektio on jäävän suuri. Siinä ne postilaatikot sit särkyy.
Mun postilaatikko oli aamulla täynnä persehikeä. Siinä se sit särkyi.
Hitaasti ja varmasti postilaatikon saranapuolelle kivekset väliin. Siitä oikein imelä tuska.
Aaaaah siitä voi saavuttaa nirvanan. Joskus voi postilaatikot särkyä.
Odotan postia aina muna paljaana jota voin näyttää yölliset pakara haavaumat postikuskille.
DIAPAM
Lääkettä käytetään ahdistuneisuuden, levottomuuden ja tuskatilojen hoitoon. Lisäksi sitä voidaan käyttää unettomuuden, epileptisten kohtausten, vaikeiden alkoholin vieroitusoireiden ja lihaskramppien hoitoon sekä esilääkkeenä leikkausten yhteydessä.
Juukalainen kasapanos on postilaatikko joka on täynnä räjähtävää ainetta usein lannoitetta elikkä paskaa.
Postilaatikoiden kansi lonksahtelu kuuluu. Samalla nautinnon sekainen karjahdus ja kun aamua postia haen niin postilaatikot on rikki.
Aina tulee organismi kun kuulee postilaatikon kannen äänen
Tänään aamulla lehteä hakiessa oli kivekset postilaatikon välissä. Kuka tunnistaa omakseen vai vienkö löytötavaratoimistoon?
Kun saat organismin niin vie eritteesi löytötavaratoimistoon. Saat sit löytämisen ilon.
Uuuhh kun jäi jumiin kivekset postilaatikon. Siitä sit kiskoin kiveksiä,, somia nahka nyyttejä ja sitten kaikki postilaatikot ihan rikki.
Aina rikki. Onko Juuan postilaatikko firmat pörssilistautuneet? Tätä tahtia tuottoa tulis.
Uuuh la la la. Nyt kivekset postilaatikon väliin. Saranan puoli. Joku pylly vakoaan asettelee oisko paskalle ruvennu ja kaikki postilaatikot rikki.
Naapuri poraili reikiä ainakin oman postilaatikon pohjaan. Syynä kondensiovesi tai naapurin kepposkusi. Särkyyhän se silti ja muutkin postilaatikot.
Miten ois semmonen ameriikkalais tyylinen postilaatikko Juukaan? Loppuisko litistely vai tarjoaisiko se jotain parempaa.
Taidetaan pysyä Juukalais mallisissa jotta litistää kivekset oikein littanaksi.
Superior mallin postilaatikossa on lämmitys vastus jolla voi kärventää omat kulkusensa. Mut ei ne estäny sitä rikki menoa.