Jeesuksen kasvot

Anonyymi

Jeesuksen kasvot olivat kaikkein kauneimmat kasvot. Jeesuksen hymy oli virheetön ja ääni soinnukas ja bassovoittoinen. Jeesus oli maailman kaunein mies!

41

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyypillinen maahanmuuttaja, mutta sillä erotuksella että jeesus tuotiin tänne miekan voimalla.

      • Anonyymi

        he-man erota lihallisen uskonnollisen maailman toiminta Raamatun neuvoista.
        Apostolinen seurakunta hajotettiin ihmiskäskyin eri kirkkokunniksi.
        Kirkkohistoriaa lukien näkee ongelmat, missä porukka on mennyt metsään, miksi ja minkä tähden vieläkin samassa suossa sokeana moni rämpii.
        Ongelma tavallaan avautuu siinä, että metaforassa puhutaan Sanassa tämä käärme - hyvän ja pahantiedonpuulla - sekä ihmisen halullisuus sen hedelmään, eli uskoon siinä, että hän hallitsee hyvän ja pahan, sekä senkautta sitten alkaa päsmätä kullekin syitä kuinka on uskottava.
        Siinä vain jätetään kirjoitukset sivuun, sekä Elämänpuu, ei oteta kirjoitusten antamaa kieltoa tämänlaatuisesta hallintavallasta. Uskovaisuuden sanoituksella väännettynä, että veli opettaa veljeä uskomaan - miten on uskottava, että on autuas.

        Kirkoissa pitäisi se heittää korpeen - koko oppi- opetuspata ja alkaa lukemaan saarnatuolista kirjoituksia - ja vavatkoon se P-H:nki sitten sydämissä sen terveen uskovaisuuden.

        Hedelmät sitten tavallaan avaavat näkemään - onko asia tavoittanut ihmisen.
        esimerkkinä näin inhimillisen esimerkin tuon, Veikko Hurstin laupeudentyön.
        En kumarra Veikkoa, hän on ihminen - mutta uskovaisuudessa ne hedelmät on terveempiä kuin monella - hmm... meillä fariseuksista, sekä kirkkokäsikirjojen kirjanoppineet.


    • Anonyymi

      Sinä siis väität että Jeesus ei ollut Messias? Vanhan testamentin mies, sanoi Messiaasta, että hän on "mies vailla kauneutta", muttei (Jesaja?) sitä pilkkaa tehnyt että olisi sanonut, että "Ilman komeutta"... Ja "kuin kitukasvuinen kasvi, kuivasta maasta!" JOS TUO olisi ollut Messias, niin Sakkeus olisi ollut Messias...

    • Anonyymi

      Taidat olla yksi monista umpirakastuneista Jeesuksen morsiamista.

      • Anonyymi

        Jeesuksen omat seuraajat, kristityt yhteisönä, yhdessä, kirkkona / seurakuntana, ovat Kristuksen Morsian, emme yksilöinä mitään "morsiamia".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesuksen omat seuraajat, kristityt yhteisönä, yhdessä, kirkkona / seurakuntana, ovat Kristuksen Morsian, emme yksilöinä mitään "morsiamia".

        >> emme yksilöinä mitään "morsiamia". <<

        Lisäisin, että emme yksilöinä myöskään ole mitään "temppeleitä", vaan raamatun mukaan yhdessä muodostamme Jumalan huoneen, siis temppelin. Me olemme kukin yksilöinä sen temppelin tai huoneen eläviä kiviä.

        "teidän ruumiinne on Pyhän Hengen temppeli" (TEIDÄN)
        "hänen huoneensa olemme me" (ME olemme siis yhdessä 1 huone)
        "rakentukaa itsekin elävinä kivinä hengelliseksi huoneeksi" (yksilö on siis elävä kivi koko Jumalan huoneessa eli temppelissä)

        Jumalalla on vain yksi temppeli ja vain yksi morsian. Molemmat koostuvat monista ihmisistä. Näin minä luen ja ymmärrän raamatusta temppelin ja morsiamen.


    • "Ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet".
      Raamattu on ristiriidassa kirjoituksesi kanssa.

      • Anonyymi

        Aloitus onkin lihallinen, hengellisesti epäraitis ja perustuu aloittajan omaan mielikuvaan.


    • Anonyymi

      Ihmiset ne loivat jumalasta itsensä näköisen ja mikseivät sitten pojastakin.

    • Anonyymi

      Jos davincin sun muiden maalareiden näkemys muutettaisiin tähän päivään, niin varmaankin Jeesus olisi sellainen boheemi hippi tai jokin niitä jamaicatyypin näköisiä heppuja rastoineen...kuka tykkää ja kuka ei, ulkonäköasiat ja maut eroavat, mutta eihän maalaukset jostain mitä ei tiedä, voi vastata todellisuutta.

      On muutoin ihan totta, että on ihmisiä, joille Jeesuskuvat, ikonit, ristinJeesuskuvat, ovat tosi tärkeitä, niitä laitetaan seinille ja ei siinä mitään, jos se kiinnitetään taiteen vuoksi, mutta joillekin se edustaa heidän uskoaan ja heille voi aivan tosi se kuvan Jeesus olla se mitä pitävät oikeana.

      LS

    • Anonyymi

      Kaunis nuori mies, aistikas ääni, leveä mystinen hymy, hiukset lainehtivat olkapäillä, jäntevä vartalo puuvillamekossa ja boomerimiehet ihan pähkinöinä...
      https://youtu.be/XF8ZRjfGACA

      • Anonyymi

        Entäs jeesuksen hampaat, oliko karies mahdollisesti tehnyt jo tuhojaan ainakin takahampaissa mahdollisesti?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs jeesuksen hampaat, oliko karies mahdollisesti tehnyt jo tuhojaan ainakin takahampaissa mahdollisesti?

        Mystinen kaunis nuori mies köllötteli oliivipuun alla, hapuili kielellään ja pehmeillä huulillaan viinirypäleitä suuhunsa pureskellen ne pitkällisen nautinnollisesti täydellisillä hampaillaan.

        Ja boomerimiehet olivat pähkinöinä.
        https://youtu.be/QQ55ywJwF1Q


    • Anonyymi

      Missäs niin sanotaan?

    • Anonyymi

      >>>Jeesus oli maailman kaunein mies!<<<

      Mitähän Raamattu sanoo:

      Jes 53:2 Hän kasvoi Herran edessä kuin vähäinen verso, kuin vesa kuivasta maasta. Ei hänellä ollut vartta, ei kauneutta, jota olisimme ihaillen katselleet, ei hahmoa, johon olisimme mieltyneet.
      3 Hyljeksitty hän oli, ihmisten torjuma, kipujen mies, sairauden tuttava, josta kaikki käänsivät katseensa pois. Halveksittu hän oli, me emme häntä minään pitäneet.

      • Anonyymi

        Jesaja ei kerro Jeesuksesta.


      • Anonyymi

        << Mitähän Raamattu sanoo: Jes 53:2 Hän kasvoi Herran edessä kuin vähäinen verso, kuin vesa kuivasta maasta. Ei hänellä ollut vartta, ei kauneutta, jota olisimme ihaillen katselleet, ei hahmoa, johon olisimme mieltyneet. 3 Hyljeksitty hän oli, ihmisten torjuma, kipujen mies, sairauden tuttava, josta kaikki käänsivät katseensa pois. Halveksittu hän oli, me emme häntä minään pitäneet. <<

        Tämä Jesajan kohta puhuu paitsi Jeesuksen nöyrästä olemuksesta, niin myös kärsivästä Messiaasta eli Jeesuksesta siinä vaiheessa, kun häntä oli jo runneltu fyysisesti.


    • Anonyymi

      Jeesuksella oli kehittyneet lihakset ja terveet siaäelimet

      • Anonyymi

        Oliko bodari?


    • Anonyymi

      Sitähän se on ihmisen mielikuvitus, kun ei tunne kirjoituksia.
      Ainakin ajassa Vapahtajan kasvot voi nähdä vaikka kadulta pelastuneessa Hursin Veikossa. Hänessä on erinomainen kuva Kristuksen kasvoja.
      Äänikin on soinnukas, hymy virheetön, kaunein mies.
      https://www.tv7.fi/arkki/haastattelussa/veikko-hursti_p6227/
      Kunnioitan tuon miehen kasvoja - Kristuksen kasvoiksi, siinä on yhteinen sydän ja mieli

    • Anonyymi

      Missä niin lukee?

    • Anonyymi

      Miehet jotka rakastavat kaunista miestä.
      Aika homoa ?

    • Käyttikö Jeesus aurinkolaseja ja minkä mallisia?

    • Anonyymi

      Mihin tämä aloitus pyrkii sanomallaan? Ei kait kukaan tänä aikana tiedä, minkä näköinen Jeesus olisi ollut ulkoisesti.
      Toki on niitä, jotka kertovat kohdanneen Jeesuksen silminnähden, mutta enpä tiedä ...ei kuulosta uskottavalta.


      LS

      • Anonyymi

        Jeesuksen kohdanneet todistavat Jeesuksen kauneudesta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesuksen kohdanneet todistavat Jeesuksen kauneudesta!

        Selfien tämän Jeesuksen kanssa ottaneet voisivat laittaa sen somessa jakoon niin voisimme me muutkin ihastella kaunista miestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesuksen kohdanneet todistavat Jeesuksen kauneudesta!

        Täydellinen mies. Ehkä kauniimpi kuin Aadam.
        Adam oli Jumalan luoma perusihminen ja
        varmasti komea mies. Jeesus on Raamatun
        mukaan toinen ja viimeinen Aadam.


    • Anonyymi

      Markuksen evankeliumi:
      9:12 Niin hän sanoi heille: "Elias tosin tulee ensin ja asettaa kaikki kohdalleen. Mutta kuinka sitten on kirjoitettu Ihmisen Pojasta, että hän on paljon kärsivä ja tuleva halveksituksi?

      Jesaja:
      53:3 Hän oli ylenkatsottu, ihmisten hylkäämä, kipujen mies ja sairauden tuttava, jota näkemästä kaikki kasvonsa peittivät, halveksittu, jota emme minäkään pitäneet.


      Psalmit:
      22:1 Veisuunjohtajalle; veisataan kuin: "Aamuruskon peura"; Daavidin virsi.
      22:2 Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit? Miksi olet kaukana, et auta minua, et kuule valitukseni sanoja? >> Jakeen lisätiedot
      22:3 Jumalani, minä huudan päivällä, mutta sinä et vastaa, ja yöllä, enkä voi vaieta.
      22:4 Ja kuitenkin sinä olet Pyhä, jonka istuin on Israelin kiitosvirtten keskellä.
      22:5 Meidän isämme luottivat sinuun, he luottivat, ja sinä pelastit heidät.
      22:6 He huusivat sinua ja pelastuivat; he luottivat sinuun eivätkä tulleet häpeään.
      22:7 Mutta minä olen mato enkä ihminen, ihmisten pilkka ja kansan hylky.
      22:8 Kaikki, jotka minut näkevät, pilkkaavat minua, levittelevät suutansa, nyökyttävät ilkkuen päätään:
      22:9 "Jätä asiasi Herran haltuun. Hän vapahtakoon hänet, hän pelastakoon hänet, koska on häneen mielistynyt."
      22:10 Sinähän vedit minut äitini kohdusta, sinä annoit minun olla turvassa äitini rinnoilla;
      22:11 sinun huomaasi minä olen jätetty syntymästäni saakka, sinä olet minun Jumalani hamasta äitini kohdusta.

    • Anonyymi

      "Jeesuksen hymy oli virheetön ja ääni soinnukas ja bassovoittoinen. "

      Aloittajan mielikuvitus on vertaansa vailla!!!

      Jumalana Jeesus siitti itse itsensä, on isä itselleen, äitinsä isänä isoisä itselleen, rukoili itseään, taivaassa rukoilee puolestamme itse itseään , ja niin edelleen.

      Porsaita = Skitsoja
      äidin = kolminaisuusopin (vaikee laulaa joten muutetaanpas se sanaksi Kopin)

      Porsaita äidin oomme kaikki,
      omme kaikki, oomme kaikki.
      Porsaita äidin oomme kaikki,
      oomme kaikki, kaikki.
      Sinä ja minä, sinä ja minä.

      Skitsoja Kopin oomme kaikki,
      omme kaikki, oomme kaikki.
      Skitsoja Kopin oomme kaikki,
      oomme kaikki, kaikki.
      Sinä ja minä, sinä ja minä.

      "Jeesuksen hymy oli virheetön ja ääni soinnukas ja bassovoittoinen. "

      "ääni soinnukas ja bassovoittoinen. " kun lauloi mukanamme iloksemme kuorossamme.

    • Eräs henkilö joka on nähnyt Jeesuksen sanoi ,että..... ulkoilmaihmisen kasvot ja ymmärrän että tarkoitti ei ehkä niinkään kauniit mitä me ymmärrämme.
      Itse olen saanut nähdä vaan ääriviivat kasvoista kun kasvot olivat sumun peitossa.
      Hiukset olivat takaa kuin letitetyt sellaiseksi ohuiksi ...kuin nauhoiksi.

      • Anonyymi

        >>>Hiukset olivat takaa kuin letitetyt sellaiseksi ohuiksi ...kuin nauhoiksi.<<<

        Et ole voinut nähdä Jeesusta, koska Jeesuksella on lyhyeksi leikatut hiukset. Olet saanut väärän näyn.

        Raamatun mukaan mies ei saa pitää pitkiä hiuksia, millä naiset peittävät päänsä. Mies tulee olla avopäin, mikä tarkoittaa hiukset lyhyeksi leikattuna. Mies on Jumalan kuva, minkä takia miehellä on lyhet hiukset. Sinun näkysi ei ollut Jumalasta.

        Hes 44:20 "Papit eivät saa ajella päätään paljaaksi eivätkä myöskään pitää hiuksiansa valtoimenaan, vaan heidän tukkansa on säännöllisesti leikattava.

        1 Kor 11:6 Sillä jos vaimo ei verhoa päätään, leikkauttakoon hiuksensakin; mutta koska on häpeäksi vaimolle, että hän leikkauttaa tai ajattaa hiuksensa, niin verhotkoon itsensä.
        7 Miehen ei tule peittää päätänsä, koska hän on Jumalan kuva ja kunnia; mutta vaimo on miehen kunnia.
        ---
        13 Päättäkää itse: sopiiko vaimon rukoilla Jumalaa pää peittämätönnä?
        14 Eikö itse luontokin opeta teille, että jos miehellä on pitkät hiukset, se on hänelle häpeäksi;
        15 ja että jos vaimolla on pitkät hiukset, se on hänelle kunniaksi? Sillä ovathan hiukset annetut hänelle hunnuksi.
        16 Mutta jos joku haluaa väittää vastaan, niin tietäköön, että meillä ei ole sellaista tapaa eikä Jumalan seurakunnilla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        >>>Hiukset olivat takaa kuin letitetyt sellaiseksi ohuiksi ...kuin nauhoiksi.<<<

        Et ole voinut nähdä Jeesusta, koska Jeesuksella on lyhyeksi leikatut hiukset. Olet saanut väärän näyn.

        Raamatun mukaan mies ei saa pitää pitkiä hiuksia, millä naiset peittävät päänsä. Mies tulee olla avopäin, mikä tarkoittaa hiukset lyhyeksi leikattuna. Mies on Jumalan kuva, minkä takia miehellä on lyhet hiukset. Sinun näkysi ei ollut Jumalasta.

        Hes 44:20 "Papit eivät saa ajella päätään paljaaksi eivätkä myöskään pitää hiuksiansa valtoimenaan, vaan heidän tukkansa on säännöllisesti leikattava.

        1 Kor 11:6 Sillä jos vaimo ei verhoa päätään, leikkauttakoon hiuksensakin; mutta koska on häpeäksi vaimolle, että hän leikkauttaa tai ajattaa hiuksensa, niin verhotkoon itsensä.
        7 Miehen ei tule peittää päätänsä, koska hän on Jumalan kuva ja kunnia; mutta vaimo on miehen kunnia.
        ---
        13 Päättäkää itse: sopiiko vaimon rukoilla Jumalaa pää peittämätönnä?
        14 Eikö itse luontokin opeta teille, että jos miehellä on pitkät hiukset, se on hänelle häpeäksi;
        15 ja että jos vaimolla on pitkät hiukset, se on hänelle kunniaksi? Sillä ovathan hiukset annetut hänelle hunnuksi.
        16 Mutta jos joku haluaa väittää vastaan, niin tietäköön, että meillä ei ole sellaista tapaa eikä Jumalan seurakunnilla.

        Olenko minä väittänyt että hiukset oli pitkät.
        Mitkään lyhyet ne ei ollut eikä tule koskaan olemaankaan.
        Ihan oli oikea näky ja tilanne.


      • Anonyymi
        MrHyvis kirjoitti:

        Olenko minä väittänyt että hiukset oli pitkät.
        Mitkään lyhyet ne ei ollut eikä tule koskaan olemaankaan.
        Ihan oli oikea näky ja tilanne.

        "Mitkään lyhyet ne ei ollut eikä tule koskaan olemaankaan"

        Et ole nähnyt oikeaa Jeesusta. Hänellä on sanan mukaan lyhyet hiukset. Mitään naisten lettejä hän ei pidä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Mitkään lyhyet ne ei ollut eikä tule koskaan olemaankaan"

        Et ole nähnyt oikeaa Jeesusta. Hänellä on sanan mukaan lyhyet hiukset. Mitään naisten lettejä hän ei pidä.

        En ole kirjoittanut mistään naisten leteistä vaan ohuista letitetyn näköisistä hiuksista.
        Ei siis mitkää ylipitkät vaan korvan ja hartian välissä pituus.


      • Anonyymi
        MrHyvis kirjoitti:

        En ole kirjoittanut mistään naisten leteistä vaan ohuista letitetyn näköisistä hiuksista.
        Ei siis mitkää ylipitkät vaan korvan ja hartian välissä pituus.

        >>ohuista letitetyn näköisistä hiuksista.<<

        Jeesuksella ei ole letitetyt eli palmikoidut hiukset.

        1 Tim 2:9 niin myös, että naiset ovat säädyllisessä puvussa, kaunistavat itseään kainosti ja siveästi, ei palmikoiduilla hiuksilla, ei kullalla, ei helmillä eikä kallisarvoisilla vaatteilla,

        MrHyvis, olet muutenkin kirjoitellut tänne mitä sattuu ja sinut on tunnistettu vääräksi profeetaksi. Sinä et ymmärrä, mitä näkyjä saat ja mitä ääntä kuulet.

        1 Joh 4:1 Rakkaat ystävät, älkää uskoko kaikkia henkiä. Koetelkaa ne, tutkikaa, ovatko ne Jumalasta, sillä maailmassa on liikkeellä monia vääriä profeettoja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        >>ohuista letitetyn näköisistä hiuksista.<<

        Jeesuksella ei ole letitetyt eli palmikoidut hiukset.

        1 Tim 2:9 niin myös, että naiset ovat säädyllisessä puvussa, kaunistavat itseään kainosti ja siveästi, ei palmikoiduilla hiuksilla, ei kullalla, ei helmillä eikä kallisarvoisilla vaatteilla,

        MrHyvis, olet muutenkin kirjoitellut tänne mitä sattuu ja sinut on tunnistettu vääräksi profeetaksi. Sinä et ymmärrä, mitä näkyjä saat ja mitä ääntä kuulet.

        1 Joh 4:1 Rakkaat ystävät, älkää uskoko kaikkia henkiä. Koetelkaa ne, tutkikaa, ovatko ne Jumalasta, sillä maailmassa on liikkeellä monia vääriä profeettoja.

        Arvasin että..huijarihan se siellä huutelee .Paljon on olevinaan tietoa mutta konkreettinen totuus puuttuu.


      • Anonyymi
        MrHyvis kirjoitti:

        Arvasin että..huijarihan se siellä huutelee .Paljon on olevinaan tietoa mutta konkreettinen totuus puuttuu.

        Sinulla ei ole parempaa tietoa eikä totuutta. Et ole Jumalan profeetta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sinulla ei ole parempaa tietoa eikä totuutta. Et ole Jumalan profeetta.

        Minulla on tieto ja Totuus ja sen tiedän.Siitä ei ole epäilyä.
        Se on uskon varmuutta.


    • Anonyymi

      >> Et ole voinut nähdä Jeesusta, koska Jeesuksella on lyhyeksi leikatut hiukset. Olet saanut väärän näyn... <<

      Tuo tukkajuttu on todella epäuskottava. "Lyhyt" tukka tuohon aikaan ei välttämättä ole tarkoittanut samaa kuin nykyään tarkoitetaan lyhyellä, eli ajeltua tukkaa tai jotain muuta hyvin lyhyttä hiusmallia, kuten nykyisenlaista siilitukkaa. Tai ylipäänsä mitään sliipattua leikkausta. "Lyhyt" tuohon aikaan on monissa ajan kuvissa, maalauksissa ym. ollut maksismissaan noin polkkatukan pituinen tai korkeintaan vähän sitä lyhyempi.

      Ja vaikka lyhyt olisikin tarkoittanut meidän ymmärryksemme mukaista lyhyttä, niin olet siltikin väärässä. Raamattu kertoo, että ylösnousemuksensa jälkeen ilmestynyt Jeesus ei näyttänyt enää samalta kuin maallinen Jeesus näytti. Emmauksen tien kulkijathan eivät häntä tunnistaneet ulkonäöltä, vaikka hän käveli heidän seurassaan jonkun aikaa.

      Hän siis näyttää nyt siltä, minkälainen hän on nykyisessä taivaallisessa loistossaan ja ulkonäössään. Ei siltä, miltä hän näytti maan päällä vaeltaessaan. Vain arvet ovat samat.

      Olen itse näyssä nähnyt tummatukkaisen hahmon, jolla paloivat tulenliekit silmissä, pupillien keskellä. Tällä hahmolla oli noin polkkatukan mittaiset kihartuvat (laineikkaat) tummat hiukset.

      Uskon kuitenkin, että Jeesus voi ilmestyä näyssä sen näköisenä kuin kenellekin haluaa. Osa onkin nähnyt näyssä esim. vain loistavaa valoa jne. Mooses näki Herran aikanaan palavan pensaan muodossa. Muitakin erilaisia kuvauksia on raamatussa. Osa näyistä on varmasti ollut myös enkelinäkyjä, joita on vain pidetty Herran ilmestymisinä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1196
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1179
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      264
      1032
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      979
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      943
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      899
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      792
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      787
    Aihe