JOKO TAAS!!!!!

Anonyymi

10

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katsoin ton dokumentin ja kyllä pistää vihaksi. Tosiaankaan hän ei ole mikään yksinäinen.. naimisissa ja asuu miehensä ja äitinsä kanssa. Valittaa tuossa dokkarissa kun kaverit ei useammin kysele hänen kuulumisia.
      Huomio hu_ra, ei muuta.

    • Anonyymi

      Luin ton iltalehden jutun. Yksinäinen ei ole. Kaverit ei vaan halua ottaa yhteyttä. Eri asioita. Tou muiha ei tiedä yksinäisyydestä vielä mitään.

      • Anonyymi

        Kaverit tietävät pysyä kaukana sellaisesta, jolle mies on elämän keskipiste. Tämäkin varmaan aloittaa joka lauseensa "mun mies sitä" ja "mun mies tätä", kuka sellaista jaksaa kuunnella?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Yksinäisyys on tunne. Jos on tuhat ystävää mutta tuntee olevansa yksinäinen niin silloin on yksinäinen.

      • Anonyymi

        On se myös tunne. Mutta myöskin eristäytymisestä. Naimisissa oleva nainen ei ole eristäytynyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se myös tunne. Mutta myöskin eristäytymisestä. Naimisissa oleva nainen ei ole eristäytynyt.

        Tilanne voi olla päinvastoinkin. Asun yksin, en käy kyläilemässä, eikä luonani käy vieraita, enkä käy bilettämässä. Puhelinkin on mukavan hiljainen, viihdyn oikein hyvin yksikseni enkä tunne itseäni yksinäiseksi. Riittää mainiosti kun silloin tällöin käväisee jossain missä tapaa muita ihmisiä.


    • Anonyymi

      Yksinäinen tai ei, täällä hyvin kylmän oloisia ihmisiä. Naista haukutaan muijaksi yms ilkeää. Ehkä tuo ilkeä suhtautuminen muihin on sinun yksinäisyytesi syy!

    • Anonyymi

      Seuranpitokunnistahan ne poistuu.

    • Yksinäisyys on monesti tunne. Itse viihdyn myös yksinänä, mutta en monestikaan ahdistu siitä, koska olen tottunut siihen ja saan asioiden tekemisestä yksin myös enegiaa. Toki minäkin välillä kaipaan toisten ihmisten seuraan, mutta en ihan jatkuvasti tarvitse isoa laumaa ympärilleni.

      Vastaavasti taas sellainen, jolla on kavereita ja ehkä puolisokin saattaa tuntea itsensä yksinäiseksi, jos ei esimerkiksi tunne saavansa tarpeeksi ymmärrystä toisilta ihmisiltä tai jos toiset ihmiset hänen ympärillään eivät ole tarpeeksi läsnäolevia, vaan viettävät enemmän aikaa omissa oloissaan sen kanssaihmisensä unohtaen (esim. puoliso ei huomioi tarpeeksi ja viettää paljon aikaa omien tekemistensä parissa).

      Yksinäisyyden kokemuksia on niin monenlaisia samoin kuin sen, ettei tunne itseään yksinäiseksi. Lapin erämaassa yksin tai lemmikkikoiran kanssa asuva voi ihan hyvin tuntea, ettei ole yksinäinen ja suurkaupungin sykkeessä ja ison kaveripiirinja/tai perheen keskellä oleva voi taas tuntea olevansa hyvinkin yksinäinen. Yksinäisen ei tarvitse aina olla esim. yhteiskunnasta syrjäytynyt tai vaikka vanha ihminen, jonka sukulaiset ja/tai lapset asuu kaukana ja lähimmät ystävät lähes kaikki jo kuolleet tai sairaita ja on hankalaa lähteä ulkomaailmaan, kun ehkä on sairautta tai muita vaivoja tai ei muuten viitsi, kun ei enää oikein ole lähiystäviä, joille soitella ja joiden kanssa vaikka kahvitella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 70
      1062
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      994
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      925
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      707
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      597
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe