SDP vallan ytimeen – tällainen on Sanna Marinin rinnalla usein nähtävä luottomies Ilmari Nurminen.
– Oon tosi kiinnostunut politiikasta ja mä tota noin hirveästi luen siihen liittyviä juttuja, sanoo harmaaseen villapuseroon sonnustautunut, silmälasipäinen nuorukainen kameralle.
Ääni värisee hieman jännityksestä. Mustaksi värjätty, emo-henkinen tukka korostaa ujoa ja herkkää vaikutelmaa. T-paitaan on kiinnitetty kilpailunumero 366.
Video on kuvattu vuonna 2010 kiertueella, jolla tosi-tv-sarja Big Brotheriin haettiin kilpailijoita ympäri maata. Tuolloin 19-vuotias Ilmari Nurminen oli yksi Tampereella haastatelluista hakijoista.
Big Brotheriin Nurmista ei valittu. Sen sijaan hän tuli valituksi eduskuntaan viisi vuotta myöhemmin.
Enää Nurminen ei vaikuta Sastamalan demareissa, vaan isommissa piireissä Tampereella. Syksyllä Nurminen valittiin Tampereen kaupunginvaltuuston puheenjohtajaksi.
Ennen kuntavaaleja Nurminen ilmaisi halunsa nousta Tampereen pormestariksi. Tätä ei katsottu tovereiden keskuudessa vain hyvällä.
Demareiden pormestariehdokkaaksi valittiin Lauri Lyly, mutta demarit hävisivät Tampereella täpärästi kokoomukselle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008369857.html
Big Brother -kandidaatista työläisjohtajaksi
0
76
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 54713
- 41684
- 49644
- 44640
- 31629
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38516
