Big Brother -kandidaatista työläisjohtajaksi

SDP vallan ytimeen – tällainen on Sanna Marinin rinnalla usein nähtävä luottomies Ilmari Nurminen.
– Oon tosi kiinnostunut politiikasta ja mä tota noin hirveästi luen siihen liittyviä juttuja, sanoo harmaaseen villapuseroon sonnustautunut, silmälasipäinen nuorukainen kameralle.

Ääni värisee hieman jännityksestä. Mustaksi värjätty, emo-henkinen tukka korostaa ujoa ja herkkää vaikutelmaa. T-paitaan on kiinnitetty kilpailunumero 366.
Video on kuvattu vuonna 2010 kiertueella, jolla tosi-tv-sarja Big Brotheriin haettiin kilpailijoita ympäri maata. Tuolloin 19-vuotias Ilmari Nurminen oli yksi Tampereella haastatelluista hakijoista.

Big Brotheriin Nurmista ei valittu. Sen sijaan hän tuli valituksi eduskuntaan viisi vuotta myöhemmin.

Enää Nurminen ei vaikuta Sastamalan demareissa, vaan isommissa piireissä Tampereella. Syksyllä Nurminen valittiin Tampereen kaupunginvaltuuston puheenjohtajaksi.

Ennen kuntavaaleja Nurminen ilmaisi halunsa nousta Tampereen pormestariksi. Tätä ei katsottu tovereiden keskuudessa vain hyvällä.

Demareiden pormestariehdokkaaksi valittiin Lauri Lyly, mutta demarit hävisivät Tampereella täpärästi kokoomukselle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008369857.html

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

        "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
        Maailman menoa
        249
        45409
      2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        34
        11278
      3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

        Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
        Maailman menoa
        211
        10902
      4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

        Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
        Maailman menoa
        36
        9731
      5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        85
        8548
      6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

        https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
        Maailman menoa
        230
        6539
      7. Pirjo sanoi Esalle

        Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
        Maailman menoa
        0
        3230
      8. Jos mä joisin

        Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
        Ikävä
        30
        2269
      9. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        39
        1767
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        26
        1540
      Aihe