Haapaveellä kukkuu ja hirnuu. Peräjoosepilla oli tapana sanoa kylillä Hämmers-Heikkiä odotellessa, että hyvin käy ja kukkuu, vaikka loimet ne on hevosellakin. Aika osuvasti todettu. Peräjooseppi oli muutenkin kelpo jätkä. Eleli Hämmers-Heikin näkemisen ja kokemisen toivossa ja osteli markalla pesukonneita, että puhdasta tulis. Hevonen souverosti kouvas, vaikka loimet oli edelleen hänellä, sekä vieressä seisovalla ruunalla.
Loimet ne on hevosellaki
Anonyymi
3124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Servoo, sano tättärä ja pumahti poijekkeen. Äpälää, sano käppärä ja lumpsahti kallelleen. Tämä tarina on tosi ja tapahtu kertakaikkiaan Haapaveellä!
Moni loijottaa sitä, mistä vara on. Tällaisina aikoina ei kannata liiakseen töpsähdellä, ku muuten saattaa tulla hannabee. Eli haapavetisittäin tenkkapoo.
Ei se nyt ihan noin mene. Keneltä olet oppisi niellyt?