https://www.bbc.com/news/world-europe-59048894
Venäjä nostaa kaasun hintaa ja uhkailee katkaisevansa Moldovasta kokonaan kaasun, koska olivat kehdanneet Puolastakin ostaa kaasua.
Venäjä kiristää talven alla Euroopan köyhimpiä kaasun avulla
6
51
Vastaukset
Onko Britanniassa vieläkin semmoset aataminaikuiset kolikoilla toimivat kaasuliedet?
- Anonyymi
Ei Moldova ole Britanniassa. Se on Ukrainan naapurimaa.
Anonyymi kirjoitti:
Ei Moldova ole Britanniassa. Se on Ukrainan naapurimaa.
Tuli mieleen kun BBC kerran uutisoi.
Vielä Agatha Christien dekkareissa kolikoita kovasti työnnellään kaasumittariin. Myös myöhemmässä brittikirjallisuudessa.
Venäjä saa toki tehdä omalla kaasullaan mitä haluaa.
Mutta todellisuudessa Putin ilmoitti perjantaina että lisää kaasutoimituksia Eurooppaan Euroopan kansalaisten vuoksi ettei tavallinen kansa joudu kärsimään energiakriisistä.
Lauantaina ja sunnuntaina olikin sitten G20 maiden kokous jossa Putin haistatti etänä pitkät koko kokoukselle Kiinan presidentti XI Jinpingin kanssa ja jättivät saapumatta johtajien kokoukseen.
Länsieliitti on siis riidoissa Putinin kanssa, mutta Putin on fiksu ja suojelee eurooppalaisia köyhiä. Näkee että Eurooppaa pitää suojella omalta hallinnoltaan.
Venäjällähän on kokemuksia asiasta jo 1939-1945 kun Saksa piti vapauttaa diktatuurista.- Anonyymi
Ymmärrät varmaan, että kuka vaan voi sanoa ihan mitä tahansa.
Tärkeämpää on katsoa että mitä hän sitten oikeasti tekee. Moldovan kiristäminen kaasun katkaisemisella talveksi ei ainakaan vaikuta kauheen hyvältä ja on selkeästi ristiriidassa Putinin puheiden kanssa.
On myös aika kaukana pelastamisesta muutella kaasun hintaa mielivaltaisesti, jotta voisi ohjailla toisten maiden politiikkaa. Se on enemmänkin ahdistelijan logiikkaa, eikä mitään auttamista.
- Anonyymi
Tuo "lupaus" on ennemmin piilotettu uhkaus.
Pitää osata lukea rivien välistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1781476
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431061Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38745- 14670
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21660Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29653- 37653
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall184604Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593