Lapissa on tilaa yllinkyllin kaivoksillekkin

Kansanedustajat Satu Hassi ja Mari Holopainen ihmettelevät Johanna Ojala-Niemelän kantaa kaivoslakiluonnoksesta. Tottakai lappilainen kansanedustaja ajaa maakuntansa asioita, ja hyvin tietäen että ei maa-ala lapista lopu kaivoksillekkaan.
Perustuslakivaliokuntaa johtavan Ojala-Niemelän 200 kansanedustajaa -sarjan haastattelu julkaistiin maanantaina Uudessa Suomessa. Hän näki, että kaivoslakiluonnoksen ympäristönsuojelun taso on riittävä.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/herattaa-ihmetysta-vihreista-heti-reaktio-sdp-lausuntoon-kaivoslaista/bcfc5918-0c44-4a8c-90d1-ea0f4e8ec4fd

Vihreät on kritisoinut voimakkaasti kaivoslakiluonnosta julkisuudessa ja pitää sitä hallitusohjelman vastaisena. Mari Holopainen on toivonut erityisesti pääministeri sdp:ltä kantaa asiaan.
Kaivoslaki on parhaillaan poliittisessa neuvottelussa. keskeisimmät kiistat koskevat juuri sitä, miten paljon kaivoslaissa tulisi huomioida ympäristönäkökohtia ja kuinka paljon ympäristön tilan tulisi parantua.


Lapin vaalipiirin kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä (sd) näkee myönteisiä asioita työ- ja elinkeinoministeriön kaivoslakiluonnoksessa.
Lakiluonnoksesta käydään parhaillaan poliittisia neuvotteluita.
Ojala-Niemelän mukaan suuret linjat ovat luonnoksessa kunnossa, mutta tarkennuksiakin tarvitaan.
Myös maanomistajien asemaa parannetaan. Malminetsintään on tulossa tarkennuksia. Aluevarauksiin tulee varausmaksu, jonka on tarkoitus hillitä sitä, ettei varattaisi niin valtavia alueita varmuuden vuoksi. Nämä ovat myönteisiä asioita”, Ojala-Niemelä sanoo.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/vihreat-lyttasi-kaivoslain-luonnoksen-nyt-puhuu-sdpn-kansanedustaja-parannus/cc0abbaa-41d5-4986-9db3-95e593a678cd

Mitä meillä olisikaan vihreässä mallissa, pystyyn kuolleet sairaat metsät jne...

6

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsissa siirretään kaupungin keskustaa kaivoksen tieltä.
      Myös meillä runsas esiintymä järven alla, josta ollaan puoleet kuivaamassa.

    • Anonyymi

      Tämän hallituksen, ja siinä etenkin vihreiden, toiminta on suorastaan surkuhupaisaa.

      Valtion tukea työnnetään satoja miljoonia liikenteen sähköistämiseen, rikkaiden sähköautoharrastusta tuetaan verohelpotuksin ja auton ostoon annettavin suorin avustuksin. Köyhiä kyykytetään ennätyskalliilla polttoaineen hinnalla, johon suurin syy on kiristynyt polttoaineverotus ja vihreän hömpän aikaansaama päästökauppa.

      Suomi voisi hyötyä tuosta sähköautoilum tukemisesta, meillä kun on niitä akkuihin käytettäviä mineraaleja kallioperässä. Vaan mitä tekevät vihreät. Vastustavat kaikin keinoin noiden mineraalivarojen hyödyntämistä. Toisin sanoen haluavat työntää nekin kaivokset maihin, joissa viis veisataan ympäristöstä tai työolosuhteista. Afrikan lapsityövoimalla pyöritettäviä kaivoksia siis halutaan tukea meidän vastuullisen kaivostoiminnan sijaan.

      Sanna Marinista ei ole johtamaan tätä älyttömyyttä, nyt pitäisi näyttää kaapin paikka vihreille ja todeta, että Suomi tarvitsee kaivoksia ja niiden tuottamaa vaurautta.

      • Anonyymi

        Demareiden mielestä kaikki tunturit ja valtion metsät pitäisi laittaa kaivosalueiksi, vihreiden mielestä ei mitään ja kepu siltä väliltä. Nimittäin kaivosalueiksi suunnitellaan porojen luonnonlaitumia, jotka ovat välttämättömiä koko poronhoitoalueella. Kaivostoiminta hävittää porolaitumet samoin kuin perinnebiotoopit, joihin nauta ja lammas sopivat maisemanhoitajiksi.

        Ulkomaisia kaivosyhtiöitä ei saa päästää Suomen mantereelle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Demareiden mielestä kaikki tunturit ja valtion metsät pitäisi laittaa kaivosalueiksi, vihreiden mielestä ei mitään ja kepu siltä väliltä. Nimittäin kaivosalueiksi suunnitellaan porojen luonnonlaitumia, jotka ovat välttämättömiä koko poronhoitoalueella. Kaivostoiminta hävittää porolaitumet samoin kuin perinnebiotoopit, joihin nauta ja lammas sopivat maisemanhoitajiksi.

        Ulkomaisia kaivosyhtiöitä ei saa päästää Suomen mantereelle!

        Jaa, meinaatko että koko poronhoitoalue kaivokseksi? Kyllä se on niin, että pienen pieni läntti se kaivos on koko poronhoitoalueen mittakaavassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa, meinaatko että koko poronhoitoalue kaivokseksi? Kyllä se on niin, että pienen pieni läntti se kaivos on koko poronhoitoalueen mittakaavassa.

        Kaivokset niin huomaamattomia syrjässä, ettei outo edes huomaa.
        Monin paikoin vielä luolissa maan alla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      87
      4275
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      210
      3421
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3056
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      82
      2776
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      383
      2485
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      184
      2163
    7. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      40
      1702
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1625
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1428
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1412
    Aihe