Lapissa on tilaa yllinkyllin kaivoksillekkin

Kansanedustajat Satu Hassi ja Mari Holopainen ihmettelevät Johanna Ojala-Niemelän kantaa kaivoslakiluonnoksesta. Tottakai lappilainen kansanedustaja ajaa maakuntansa asioita, ja hyvin tietäen että ei maa-ala lapista lopu kaivoksillekkaan.
Perustuslakivaliokuntaa johtavan Ojala-Niemelän 200 kansanedustajaa -sarjan haastattelu julkaistiin maanantaina Uudessa Suomessa. Hän näki, että kaivoslakiluonnoksen ympäristönsuojelun taso on riittävä.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/herattaa-ihmetysta-vihreista-heti-reaktio-sdp-lausuntoon-kaivoslaista/bcfc5918-0c44-4a8c-90d1-ea0f4e8ec4fd

Vihreät on kritisoinut voimakkaasti kaivoslakiluonnosta julkisuudessa ja pitää sitä hallitusohjelman vastaisena. Mari Holopainen on toivonut erityisesti pääministeri sdp:ltä kantaa asiaan.
Kaivoslaki on parhaillaan poliittisessa neuvottelussa. keskeisimmät kiistat koskevat juuri sitä, miten paljon kaivoslaissa tulisi huomioida ympäristönäkökohtia ja kuinka paljon ympäristön tilan tulisi parantua.


Lapin vaalipiirin kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä (sd) näkee myönteisiä asioita työ- ja elinkeinoministeriön kaivoslakiluonnoksessa.
Lakiluonnoksesta käydään parhaillaan poliittisia neuvotteluita.
Ojala-Niemelän mukaan suuret linjat ovat luonnoksessa kunnossa, mutta tarkennuksiakin tarvitaan.
Myös maanomistajien asemaa parannetaan. Malminetsintään on tulossa tarkennuksia. Aluevarauksiin tulee varausmaksu, jonka on tarkoitus hillitä sitä, ettei varattaisi niin valtavia alueita varmuuden vuoksi. Nämä ovat myönteisiä asioita”, Ojala-Niemelä sanoo.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/vihreat-lyttasi-kaivoslain-luonnoksen-nyt-puhuu-sdpn-kansanedustaja-parannus/cc0abbaa-41d5-4986-9db3-95e593a678cd

Mitä meillä olisikaan vihreässä mallissa, pystyyn kuolleet sairaat metsät jne...

6

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsissa siirretään kaupungin keskustaa kaivoksen tieltä.
      Myös meillä runsas esiintymä järven alla, josta ollaan puoleet kuivaamassa.

    • Anonyymi

      Tämän hallituksen, ja siinä etenkin vihreiden, toiminta on suorastaan surkuhupaisaa.

      Valtion tukea työnnetään satoja miljoonia liikenteen sähköistämiseen, rikkaiden sähköautoharrastusta tuetaan verohelpotuksin ja auton ostoon annettavin suorin avustuksin. Köyhiä kyykytetään ennätyskalliilla polttoaineen hinnalla, johon suurin syy on kiristynyt polttoaineverotus ja vihreän hömpän aikaansaama päästökauppa.

      Suomi voisi hyötyä tuosta sähköautoilum tukemisesta, meillä kun on niitä akkuihin käytettäviä mineraaleja kallioperässä. Vaan mitä tekevät vihreät. Vastustavat kaikin keinoin noiden mineraalivarojen hyödyntämistä. Toisin sanoen haluavat työntää nekin kaivokset maihin, joissa viis veisataan ympäristöstä tai työolosuhteista. Afrikan lapsityövoimalla pyöritettäviä kaivoksia siis halutaan tukea meidän vastuullisen kaivostoiminnan sijaan.

      Sanna Marinista ei ole johtamaan tätä älyttömyyttä, nyt pitäisi näyttää kaapin paikka vihreille ja todeta, että Suomi tarvitsee kaivoksia ja niiden tuottamaa vaurautta.

      • Anonyymi

        Demareiden mielestä kaikki tunturit ja valtion metsät pitäisi laittaa kaivosalueiksi, vihreiden mielestä ei mitään ja kepu siltä väliltä. Nimittäin kaivosalueiksi suunnitellaan porojen luonnonlaitumia, jotka ovat välttämättömiä koko poronhoitoalueella. Kaivostoiminta hävittää porolaitumet samoin kuin perinnebiotoopit, joihin nauta ja lammas sopivat maisemanhoitajiksi.

        Ulkomaisia kaivosyhtiöitä ei saa päästää Suomen mantereelle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Demareiden mielestä kaikki tunturit ja valtion metsät pitäisi laittaa kaivosalueiksi, vihreiden mielestä ei mitään ja kepu siltä väliltä. Nimittäin kaivosalueiksi suunnitellaan porojen luonnonlaitumia, jotka ovat välttämättömiä koko poronhoitoalueella. Kaivostoiminta hävittää porolaitumet samoin kuin perinnebiotoopit, joihin nauta ja lammas sopivat maisemanhoitajiksi.

        Ulkomaisia kaivosyhtiöitä ei saa päästää Suomen mantereelle!

        Jaa, meinaatko että koko poronhoitoalue kaivokseksi? Kyllä se on niin, että pienen pieni läntti se kaivos on koko poronhoitoalueen mittakaavassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa, meinaatko että koko poronhoitoalue kaivokseksi? Kyllä se on niin, että pienen pieni läntti se kaivos on koko poronhoitoalueen mittakaavassa.

        Kaivokset niin huomaamattomia syrjässä, ettei outo edes huomaa.
        Monin paikoin vielä luolissa maan alla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1248
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1135
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1037
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      903
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      787
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      667
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      603
    Aihe