Mulla on tuollainen Bella ja sen pitäisi ottaa 3600 rpm. 3500 rpm on 70hp ja 3600 rpm 77hp. Mulla se ei ota ku vaivoin 3300-3400rpm. Eli huiput noin 14s. Onko tuolla merkitystä eli alanko hommaamaan erilaista potkuria ? Rasittaako tämä moottoria liikaa ?
Toiseksi, moottorikuomun urissa on pienet sadevesikaivot. Mihin vesi näistä menee ? Pumpataanko nämä vedet avotilan penkin alla olevalla käsipumpulla ?
Bella 8001 77hp Yanmar huippukierrokset
4
67
Vastaukset
- Anonyymi
Yleensä moottorin pitäisi kiertää max. kierrokset tai vähän yli, kun vene on kevyesti kuormattu.
Potkurin halkaisijan pienentäminen nostaa kierroksia, nousun voi pitää samana.- Anonyymi
Muuten samaa mieltä, mutta parempi olisi normaali matkavarustus/henkilö kuorma ja 50-100rmp yli koneen valmistajan ilmoittama max rmp.
Kone toimii näin valitulla potkurilla kaikilla kierroksilla koneen elinkaarta pidentävästi ja käy puhtaammin vs tämän hetkinen ylikoko potkuri jolla kone kuormittuu läpi kierros alueen liikaa ja palo on epäpuhdasta...
Vähän sama, kun lähtisit autolla liikkeelle 2 vaihteella ja vaihtaisit suuremmaksi aina liian pienillä kieroksille ja kone jurnaa eikä vääntö oikein riitä... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuten samaa mieltä, mutta parempi olisi normaali matkavarustus/henkilö kuorma ja 50-100rmp yli koneen valmistajan ilmoittama max rmp.
Kone toimii näin valitulla potkurilla kaikilla kierroksilla koneen elinkaarta pidentävästi ja käy puhtaammin vs tämän hetkinen ylikoko potkuri jolla kone kuormittuu läpi kierros alueen liikaa ja palo on epäpuhdasta...
Vähän sama, kun lähtisit autolla liikkeelle 2 vaihteella ja vaihtaisit suuremmaksi aina liian pienillä kieroksille ja kone jurnaa eikä vääntö oikein riitä...Sen potkurin oikea koko taitaa olla ihan laskettavissa noista kierrosluvuista ?
- Anonyymi
Ja voi siitä moottoristakin olla tehoa hukassa. Voisi olla hyödyllistä varmistaa ainakin, että ahtopaine on moottorin speksien mukainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633802Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091413- 941257
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651054Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58877Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13871- 38860
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60839Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11837- 65831