On aika taas suunnitella joulun syömisiä.
Huomasin juuri, että Lidlin paistopistevalikoimaan on tullut joulutorttu https://www.lidl.fi/p/p38684?productId=38684&countryCode=FI .
Lidlin joulutortuthan ovat edullisia 59 snt/kpl, maukkaita ja laadukkaita (niissä ei ole käytetty palmuöljyä).
Mitä muuta olette ajatellet syödä jouluna?
Huomasin juuri, että Lidlin paistopistevalikoimaan on tullut joulutorttu https://www.lidl.fi/p/p38684?productId=38684&countryCode=FI .
Lidlin joulutortuthan ovat edullisia 59 snt/kpl, maukkaita ja laadukkaita (niissä ei ole käytetty palmuöljyä).
Mitä muuta olette ajatellet syödä jouluna?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Syön mitä mieleni tekee viettäessämme joulupyhät valitsemassamme täysihoitolassamme.
Nuukuuttani otan omat juomat mukaan koska alkoholijuomat eivät sisälly pakettiin. Ei siis ole mikään AI paikka.
Uuden vuoden jälkeen palaan "normaaliin" elämäntapaani. Säännöllinen, harkittu syöminen. Raitis elämä ja 6 krt/vko puntti-/kuntosalilla.
Murheeni aiheena on painon laskeminen koska se ei ole tavoite vaan ongelma!
Olen joulun Málagassa joten suomalaisista herkuista jää jäljelle vain rosolli ilman silliä jollen käy Fuengirolassa ostoksilla. Koululla (menen siis kielikouluun) on aattona lounas jonne vien myös rosollia. Muuten mennään tapaksilla ja leikkele/juustolautasella. Uunia tuskin on.
Myllyn Paras Voitaikinalevyjä 500G Pakaste, 3,15€
Dronningholm Tähtitorttu Luumumarmeladi 300G, 1,17€
Kotimaista K.muna M10 580 G, 1,45€
15 kpl torttuja, hinta 0,30€ / kpl ja hakkaa lidlin valmistuotteen mennen tullen.
Ilta-Sanomien https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000008460870.html mukaan tämä uudistettu joulutortturesepti on todella maukas.
”Emma muutti yhden aineksen – joulutortuista tuli niin hyviä, että ne hävisivät hetkessä pöydästä”
(20 kpl)
250 g voita
4 dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
250 g kreikkalaista jogurttia
Täyte:
200 g luumuhilloa
Voiteluun: 1 kananmuna
Pinnalle: tomusokeria
Valmistusohjeet em. linkissä.