Itse turhauduin jo vuosia sitten siihen pohjapropun vääntämiseen ,(ja sen edessä on meillä Husqvarnassa vielä jokin roottorihäkkyrä),ennenkuin voi edes vääntää pulttia,joten tapaan bensatankin tyhjäksi ajettuani nostaa koneen pystyyn ja valuttaa notkistuneen öljyn täyttöaukosta pois.
Ei huonoja puolia tässä vaihtoehdossa.
ruohonl. öljynvaihto-
6
3309
Vastaukset
- Murrayssa
Yritin samaa keinoa viime kesänä murraysta, mutta ei tullut itpan tippaa. onko siinä jokin läppäsysteemi, joka sulkeutuu kun konetta kallistellaan ????
- mutta
niin sen sitten on pakko kai olla, kun kerran öljy sisään menee...itse olen tosiaan vain näillä Briggs-Strattoneilla (HUSQVARNA YM.) sekä vanhemmilla että kansiventtiilisillä (quantum) tehnyt sitä.
Eipä ole asia aina niin yksinkertainen kuin itse luulee - valitettavasti en tunne tuota tilannetta enkä osaa siihen sanoa neuvoa.
No,saanette "virallista" tietä kuitenkin normaaliin tapaan öljyn vaihdettua.
Se "kolmas tapa" on tietysti helpoin,jota eräs tuttuni kertoi tekevänsä, eli:pelkkä jatkuva öljyn lisääminen vuodesta toiseen. Näinhän sen voi tehdä jos ei piittaa koneen kestävyydestä.
Voisikohan siihen aukkoon työntää jonkinlaisen puikon joka pitäisi tuota läppää auki kallistettaessa,esim muoviputki tms. pehmeähkö voisi olla sellainen joka ei vahingoita mitään ,en tiedä... - Bertsi
Öljy on vähissä ja todella vanhaa niin ei se enään ulos tule. Ei siellä mitään läppää ole.
- Matti
Moottorissa saattaa olla tässä asennossa erilaisia altaita joihin öljy jää eikä poistu täyttöaukosta kuin korkeintaan osittain. Moottorit suunnitellaan niin että öljy valuu aina pohjalle kun asento on oikea.
- Öljyäijä
Juuri toissapäivänä kävin paikallisessa K-Raudassa ja näin siellä ruohonleikkurin öljynvaihtosetin. Siinä oli öljyn poistamiseen tarkoitettu pieni pumppu, sekä pullo jäteöljyä varten. Hinta oli jotain 13 euron hujakoilla.
Itse vaan ajattelin että mahtaa kaikki "paskat" jäädä sinne öljysäiliön pohjalle, jos tolleen imemällä öljyjä vaihdetaan.- vaihtoehto
- joo,en kyllä tuota lisälaitetta ottaisi.Itse siis kallistan koneen hitaasti pystyyn.jolloin kuuma ohut öljy tulee astiaan,ja saa jäädä nokottamaan. Ja sillä perinteisellä pohjapropun poistolla tietysti samoin.
Jos tuolla laitteella enimmät mönjät meinaa imeä ,niin sitten kai pitäis taas heti perään laittaa uudet huuhteluöljyt - ja käytättää vähän- ja taas imeä. Eihän se öljy ,noin 5-6 desiä pienkoneessa paljon maksa mutta kyllä selkein homma on antaa rauhassa kuumana valua,paskat ja sakat tulevat joukossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1082284- 841995
- 531582
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai501506- 1541498
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481394Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441314Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261166- 1111135
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251094