ruohonl. öljynvaihto-

vaihtoehto

Itse turhauduin jo vuosia sitten siihen pohjapropun vääntämiseen ,(ja sen edessä on meillä Husqvarnassa vielä jokin roottorihäkkyrä),ennenkuin voi edes vääntää pulttia,joten tapaan bensatankin tyhjäksi ajettuani nostaa koneen pystyyn ja valuttaa notkistuneen öljyn täyttöaukosta pois.
Ei huonoja puolia tässä vaihtoehdossa.

6

3392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Murrayssa

      Yritin samaa keinoa viime kesänä murraysta, mutta ei tullut itpan tippaa. onko siinä jokin läppäsysteemi, joka sulkeutuu kun konetta kallistellaan ????

      • mutta

        niin sen sitten on pakko kai olla, kun kerran öljy sisään menee...itse olen tosiaan vain näillä Briggs-Strattoneilla (HUSQVARNA YM.) sekä vanhemmilla että kansiventtiilisillä (quantum) tehnyt sitä.
        Eipä ole asia aina niin yksinkertainen kuin itse luulee - valitettavasti en tunne tuota tilannetta enkä osaa siihen sanoa neuvoa.
        No,saanette "virallista" tietä kuitenkin normaaliin tapaan öljyn vaihdettua.
        Se "kolmas tapa" on tietysti helpoin,jota eräs tuttuni kertoi tekevänsä, eli:pelkkä jatkuva öljyn lisääminen vuodesta toiseen. Näinhän sen voi tehdä jos ei piittaa koneen kestävyydestä.
        Voisikohan siihen aukkoon työntää jonkinlaisen puikon joka pitäisi tuota läppää auki kallistettaessa,esim muoviputki tms. pehmeähkö voisi olla sellainen joka ei vahingoita mitään ,en tiedä...


      • Bertsi

        Öljy on vähissä ja todella vanhaa niin ei se enään ulos tule. Ei siellä mitään läppää ole.


    • Matti

      Moottorissa saattaa olla tässä asennossa erilaisia altaita joihin öljy jää eikä poistu täyttöaukosta kuin korkeintaan osittain. Moottorit suunnitellaan niin että öljy valuu aina pohjalle kun asento on oikea.

    • Öljyäijä

      Juuri toissapäivänä kävin paikallisessa K-Raudassa ja näin siellä ruohonleikkurin öljynvaihtosetin. Siinä oli öljyn poistamiseen tarkoitettu pieni pumppu, sekä pullo jäteöljyä varten. Hinta oli jotain 13 euron hujakoilla.

      Itse vaan ajattelin että mahtaa kaikki "paskat" jäädä sinne öljysäiliön pohjalle, jos tolleen imemällä öljyjä vaihdetaan.

      • vaihtoehto

        - joo,en kyllä tuota lisälaitetta ottaisi.Itse siis kallistan koneen hitaasti pystyyn.jolloin kuuma ohut öljy tulee astiaan,ja saa jäädä nokottamaan. Ja sillä perinteisellä pohjapropun poistolla tietysti samoin.
        Jos tuolla laitteella enimmät mönjät meinaa imeä ,niin sitten kai pitäis taas heti perään laittaa uudet huuhteluöljyt - ja käytättää vähän- ja taas imeä. Eihän se öljy ,noin 5-6 desiä pienkoneessa paljon maksa mutta kyllä selkein homma on antaa rauhassa kuumana valua,paskat ja sakat tulevat joukossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      261
      950
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe