Olin ala-asteen 3-6luokat 1930luvulla rakennetussa ja 1960luvulla laajennetussa home koulussa ja sielä monilla oli pääkipua, silmät kirveli ja yskitti, mutta mitään ei tehty ongelmille vaikka opettajatkin tunnustivat sen. Vähän sen jälkeen kun siirryin pois siitä koulusta yläasteelle niin mulla todettiin astma ja mä oon varma että se on sen koulun syytä, koska olin todella hyvässä kunnossa ikäisekseni ja esimerkiksi pystyin pyöräilemään kymmeniä kilometrejä ongelmitta :( nytkään en ole paljoa tavallista huonokuntoisempi, mutta kyllä tää vitusti vaikuttaa😔 oon nyt ysillä onneks uudehkossa koulussa joka ei ole homeessa.
Home koulussa :(
5
157
Vastaukset
- Anonyymi
Onko se koulu vielä toiminnassa? Nuo 1960luvun koulut on usein rakennettu päin persettä ja sama varmasti koskee laajennuksia. Itse opiskelin 80luvulla hirsisessä kyläkoulussa ja sielä oli hometta ja kosteusvaurioita yläkerran vessan putkirikon takia ja mitään ei korjattu vaan annettiin ennen sotia rakennetun hirsitalon homehtua ja oppilaiden ja henkilökunnan sairastua. Nykyään siinä samassa talossa järjestetään juhlia ym ja esim serkku vietti häitä sielä.
- Anonyymi
Onko se koulu muuten puuta vai kiveä??
- Anonyymi
Taitaapi 90% kouluista olla homeessa ja ne uudet homehtuu melkein silmissä!
- Anonyymi
Nykyään oppilaat homehduttavat ja pilaavat koulut.
Opetus pitää järjestää ulkona raittiissa ilmassa katoksen alla. Kovimmilla pakkasilla paljon vaatetta päälle ja välitunneilla hiihtolenkille.
- Anonyymi
Mulla on pitkäkestoista pääkipua, silmien kutinaa, nuhaisuutta, hengitysoireita ja voimatonta oloa jonka johdosta käynyt mm monta kertaa korona testissä vaikka kyseisen taudin olen sairastanut jo liki kaks vuotta sitten ja nää oireet loppu lähes täysin kun olin vanhempieni kanssa lomalla, mutta kun palasin takas kouluun niin ne alko uusiks melkein heti ja vanhemmat mun kanssa kyselleet jo kymmeniä vuosia vanhan koulun mahdollisista homevaurioista mutta vuosituhannen lopulla tehtyyn kuntotutkimukseen on merkitty rakennuksen olevan hyväkuntoinen ja sillä tiedolla mennään. Koulun nimeä en paljasta, mutta oon sielä 8luokalla ja olis kiva tietää ihan muidenkin terveyden takia mitä kautta kannattaisi pyrkiä tuomaan jotain muutosta tilanteeseen ja asian selvittämiseen kun opettajat ja rehtori on sitä mieltä ettei ongelmia ole vaikka monilla on oireita. Mulla ne vain näyttäytyy tyyliin sata kertaa pahemmin koska mulla on astma ja oon altistunut homeelle jo pienenä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370