Home koulussa :(

Anonyymi

Olin ala-asteen 3-6luokat 1930luvulla rakennetussa ja 1960luvulla laajennetussa home koulussa ja sielä monilla oli pääkipua, silmät kirveli ja yskitti, mutta mitään ei tehty ongelmille vaikka opettajatkin tunnustivat sen. Vähän sen jälkeen kun siirryin pois siitä koulusta yläasteelle niin mulla todettiin astma ja mä oon varma että se on sen koulun syytä, koska olin todella hyvässä kunnossa ikäisekseni ja esimerkiksi pystyin pyöräilemään kymmeniä kilometrejä ongelmitta :( nytkään en ole paljoa tavallista huonokuntoisempi, mutta kyllä tää vitusti vaikuttaa😔 oon nyt ysillä onneks uudehkossa koulussa joka ei ole homeessa.

5

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko se koulu vielä toiminnassa? Nuo 1960luvun koulut on usein rakennettu päin persettä ja sama varmasti koskee laajennuksia. Itse opiskelin 80luvulla hirsisessä kyläkoulussa ja sielä oli hometta ja kosteusvaurioita yläkerran vessan putkirikon takia ja mitään ei korjattu vaan annettiin ennen sotia rakennetun hirsitalon homehtua ja oppilaiden ja henkilökunnan sairastua. Nykyään siinä samassa talossa järjestetään juhlia ym ja esim serkku vietti häitä sielä.

      • Anonyymi

        Onko se koulu muuten puuta vai kiveä??


    • Anonyymi

      Taitaapi 90% kouluista olla homeessa ja ne uudet homehtuu melkein silmissä!

      • Anonyymi

        Nykyään oppilaat homehduttavat ja pilaavat koulut.
        Opetus pitää järjestää ulkona raittiissa ilmassa katoksen alla. Kovimmilla pakkasilla paljon vaatetta päälle ja välitunneilla hiihtolenkille.


    • Anonyymi

      Mulla on pitkäkestoista pääkipua, silmien kutinaa, nuhaisuutta, hengitysoireita ja voimatonta oloa jonka johdosta käynyt mm monta kertaa korona testissä vaikka kyseisen taudin olen sairastanut jo liki kaks vuotta sitten ja nää oireet loppu lähes täysin kun olin vanhempieni kanssa lomalla, mutta kun palasin takas kouluun niin ne alko uusiks melkein heti ja vanhemmat mun kanssa kyselleet jo kymmeniä vuosia vanhan koulun mahdollisista homevaurioista mutta vuosituhannen lopulla tehtyyn kuntotutkimukseen on merkitty rakennuksen olevan hyväkuntoinen ja sillä tiedolla mennään. Koulun nimeä en paljasta, mutta oon sielä 8luokalla ja olis kiva tietää ihan muidenkin terveyden takia mitä kautta kannattaisi pyrkiä tuomaan jotain muutosta tilanteeseen ja asian selvittämiseen kun opettajat ja rehtori on sitä mieltä ettei ongelmia ole vaikka monilla on oireita. Mulla ne vain näyttäytyy tyyliin sata kertaa pahemmin koska mulla on astma ja oon altistunut homeelle jo pienenä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe