Home koulussa :(

Anonyymi

Olin ala-asteen 3-6luokat 1930luvulla rakennetussa ja 1960luvulla laajennetussa home koulussa ja sielä monilla oli pääkipua, silmät kirveli ja yskitti, mutta mitään ei tehty ongelmille vaikka opettajatkin tunnustivat sen. Vähän sen jälkeen kun siirryin pois siitä koulusta yläasteelle niin mulla todettiin astma ja mä oon varma että se on sen koulun syytä, koska olin todella hyvässä kunnossa ikäisekseni ja esimerkiksi pystyin pyöräilemään kymmeniä kilometrejä ongelmitta :( nytkään en ole paljoa tavallista huonokuntoisempi, mutta kyllä tää vitusti vaikuttaa😔 oon nyt ysillä onneks uudehkossa koulussa joka ei ole homeessa.

5

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko se koulu vielä toiminnassa? Nuo 1960luvun koulut on usein rakennettu päin persettä ja sama varmasti koskee laajennuksia. Itse opiskelin 80luvulla hirsisessä kyläkoulussa ja sielä oli hometta ja kosteusvaurioita yläkerran vessan putkirikon takia ja mitään ei korjattu vaan annettiin ennen sotia rakennetun hirsitalon homehtua ja oppilaiden ja henkilökunnan sairastua. Nykyään siinä samassa talossa järjestetään juhlia ym ja esim serkku vietti häitä sielä.

      • Anonyymi

        Onko se koulu muuten puuta vai kiveä??


    • Anonyymi

      Taitaapi 90% kouluista olla homeessa ja ne uudet homehtuu melkein silmissä!

      • Anonyymi

        Nykyään oppilaat homehduttavat ja pilaavat koulut.
        Opetus pitää järjestää ulkona raittiissa ilmassa katoksen alla. Kovimmilla pakkasilla paljon vaatetta päälle ja välitunneilla hiihtolenkille.


    • Anonyymi

      Mulla on pitkäkestoista pääkipua, silmien kutinaa, nuhaisuutta, hengitysoireita ja voimatonta oloa jonka johdosta käynyt mm monta kertaa korona testissä vaikka kyseisen taudin olen sairastanut jo liki kaks vuotta sitten ja nää oireet loppu lähes täysin kun olin vanhempieni kanssa lomalla, mutta kun palasin takas kouluun niin ne alko uusiks melkein heti ja vanhemmat mun kanssa kyselleet jo kymmeniä vuosia vanhan koulun mahdollisista homevaurioista mutta vuosituhannen lopulla tehtyyn kuntotutkimukseen on merkitty rakennuksen olevan hyväkuntoinen ja sillä tiedolla mennään. Koulun nimeä en paljasta, mutta oon sielä 8luokalla ja olis kiva tietää ihan muidenkin terveyden takia mitä kautta kannattaisi pyrkiä tuomaan jotain muutosta tilanteeseen ja asian selvittämiseen kun opettajat ja rehtori on sitä mieltä ettei ongelmia ole vaikka monilla on oireita. Mulla ne vain näyttäytyy tyyliin sata kertaa pahemmin koska mulla on astma ja oon altistunut homeelle jo pienenä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe