Pitkästä aikaa gallupeissa näkyy jonkinlaista värinää, kun kesästä saakka ne ovat olleet staattisia kuin kuolleen sydänkäyrä.
Bilekohu ja boomer-päivitys söivät Marinin Sdp:n kannatusta Ylen kyselyssä – ”Ei välttämättä miellytä varttuneempaa väkeä”
Jos jotakin johtopäätöksiä luvuista voi tehdä, niin bilettäminen, sillä rehvastelu ja riitely eivät kanna politiikassa.
Ylen mittausjakso osuu ajalle, jolloin Sdp:n puheenjohtajan, pääministeri Sanna Marinin (sd) bilekenkä vipatti yhtä jalkaa Sdp:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan Ilmari Nurmisen kanssa.
Kesärannan kohuttujen kulttuuribileiden jälkeen Marin pakotti hallituksen vielä perumaan Veikkaus-rahoista syntyneen kiistan päälle kulttuurirahojen leikkaukset.
Samassa rytinässä hallitus perui keväällä tekemänsä Veikkaus-rahojen kompensaatioon liittyvät leikkaukset muitakin eturyhmiltä.
Kaikki huipentui siihen, että Marin pisti Instagramiin hänen ja Nurmisen päivityksen, jossa hän tiivisti kohun ”Hei, boom-boom-boomeri, jäitä hattuun, ota coolimmin” -kehotukseen.
Bilekohu ja boomer-päivitys söivät Marinin Sdp:n kannatusta
10
104
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kaukana enää kerrottu 14-15 %.
- Anonyymi
Kuten on havaittu, demareiden johdolla maamme häviää maailmankartalta. Mustasilmä-Sanna saa ohjeensa Amerikan demareilta:
https://www.naturalnews.com/2021-11-03-democrat-blood-bath-signals-turning-point-for-human-awakening-counteroffensive.html- Anonyymi
14 % demukat.
- Anonyymi
Trump voittaisi jos vaalit nyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Trump voittaisi jos vaalit nyt.
Ei, kyllä Putin voittaisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei, kyllä Putin voittaisi.
Putinille jo pedattu jatko, kun vakavin vasta ehdkas aitettu linnaan.
Eip silti, meilläkin samaa tekee valtakunnan syyttäjä, jolla punavihreä ideologia päällimmäisenä.
- Anonyymi
Pissis valehteli maksaneensa bileensä itse.
On eron aika. - Anonyymi
Mutta silti parempia kuin turhat valittaja persut. :D
- Anonyymi
Opposiittiö mölisijöille luu kurkkuun!
"Somemölinän vastineeksi Sanna Marin julkaisi lauantaina Instagram-tarinan, jonka taustalla nuorisotähti Benjamin Peltonen laulaa ”boomereista”.
Hei, boom-boom-boomeri, jäitä hattuun, ota coolimmin
Älä oo debbie downeri, kato universumii laajemmin
Vapaasti käännettynä tämä tarkoittaisi ehkä ”kalkkis, ota rennommin, älä ole mielensäpahoittaja”." - Anonyymi
Sannahan sanailee todellakin inhottavasti kun käytti termiä boomer.
Oikeistopropagandistit eivät keljuile eivätkä maalita Sannaa mitenkään, esim "Sannalla ei kylläkään ole tissejä ja ulkomuotokin muistuttaa hevosta" joka on ihan normaalia suomalaista kielenkäyttöä, todellakaan ei ole tarkoitus halventaa mitenkään Marinin habitusta! Nyt tuon sanonnan alkuperä on selvinnyt: Orpo pirulla on hevossiittola jossa on tamma nimeltä Sanna. Orin nimi on Ile joka hoitaa hommansa hyvin vaikka tamman nimi ei ole Tuksu mutta Sannan tuoksu on niin ihahaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset26717522Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18712454Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736202MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny295088Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään745020Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.544162Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja513753Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003692NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun623286Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463149
