Tyypillistä Juukaa?

Anonyymi

Juuka on kuollut kylä tytöille.

Pojat liikkuvat syrjäkylältä toiselle omissa harrastuksissaan itsenäisesti ja tyytyväisinä, kun taas tytöt ovat nuoresta asti sidottuja perhepiiriin. Ja myöhemminkin, elleivät ymmärrä hankkia mopokorttia tai käydä itse lähikaupungeissa. Isä tai jopa äiti joissain perheissä voi käyttää tyttöä Joensuussa.

On peruskoulussa ahkeraa opiskelua, mutta ei mahdollisuutta kouluttautua siksi miksi tahtoisi. Jos edes tietäisi, mitä voisi tahtoa! Pakko siis käydä kaupungeissa vilkaisemassa, että löytyykö sieltä tytöille jotain. Juuassa on erittäin suppea työvalikoima ja niistä ei välttämättä tunnu löytyvän.

Poikakaveriksi Juuassa on tarjolla joko tuttu noin oman ikäinen kaveri tai 30 v epätoivoinen koulun pihalle norkoilemaan tuleva mies, joka yrittää huijata tyttöä saamaan lapsen 16 vuotiaana, jotta nuori nainen jäisi luokseen asumaan. Tyttö tekemään ne tylsät, aina samoina toistuvat kotityöt miehen luona, naisen mielestä mökkihöperöityvällä syrjäkylällä.

Naiselle on loputtomasti kotitöitä, jotta miehet voisivat saada puhtaat vaatteet, valmiin ruuan, selän pesun... Mies voi parhaimmillaan ylistämällä alistaa naistaan neljän seinän sisällä pysymiseen (pihan hoito voidaan sallia ja sienestys ja marjastus) ja lapsille turvallisen kasvuympäristön tarjoamiseen. Asioiden pitäisi olla hyvin, jos mies joskus huomioi. Mies päättää.

Miehet voivat mennä vapaasti metsällä, kalassa yms. miesporukoissa vailla huolen häivää, jos vain ei huoleta naisen puute. Naiselle jää elämän sisällöksi enintään kampaamokäynti ja marttakerho.

Marttakerhossa tehdään niitä asioita, joita naisten oletetaan tekevän, ei niitä jotka välttämättä kiinnostavat, vaan jotka on pakko jonkun tehdä ja joista on hyötyä. Miehillä on mielenkiintoisemmat menot, joissa heidän peräänsä ei katsota! Uudenlaista menoa ei ole naisille tarjolla. Joku kutsuu naisia munamartoiksi, vain alistaakseen heitä, kun uskalsivat ihmisten ilmoille ryhmässä!

Se onkin uhka salojen miehelle! Naisista joutuisi vielä kilpailemaan! Miehet ihan oikeasti viihtyvät salolla ja siellä voivat kai paremmin toteuttaa myös luovuuttaan ja vapauttaan, kuin naiset ikinä syrjässä.

"Käpykylän tytöt eivät halua rakastua oman kylän poikiin – Nuorisotutkimus valottaa alueellisten erojen vaikutusta elämänsuunnitelmiin"

https://yle.fi/uutiset/3-12172579

12

930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä valita jonnin joustavasta. Niin se on joka pitäjällä ja kaupungissa.

      • Anonyymi

        Tytöillä on omat harrastukset ja pojilla omat ja löytyyhän sitä yhteisiäkin. Kaikki voi hyvin olipa paikka mikä hyvänsä.


    • Anonyymi

      Kyllä tytöille ja pojille löytyy yhteisiä harrastuksia esimerkiksi vällyjen välissä.

    • Anonyymi

      Kyllähän Juuassakin on vakio paikat kutuajan soidin menoille. Ensin leffaan (kieppi tai seurojentalo), sit taistellaan kuin metsot erosen grillin jonossa ja tytön mielestä vahvin yksilö halutessaan pääsee pukille kangasvalkeisen rannalla.

    • Anonyymi

      Harvat pillut vain turpoo ja tiukittuu, on siitä se hyvä puoli.

      • Anonyymi

        Ainakaan eläkeläisen meisselillä oo turpoamisen pelkoa. Kannattaa panna nuorena esinahka punahehkussa kipinöiden.


    • Anonyymi

      Kulttuuri ja uskonto erot luovat vain ongelmia.

    • Anonyymi

      Pitäskö pillukin saada postilaatikon kannen väliin?

    • Anonyymi

      Kaljottelu ois yks hyvä harrastus.

    • Anonyymi

      Vanhantien ja koulutien naiset eroavat toisistaan pillun syvyydessä.

    • Anonyymi

      Tekstin sisällön perusteella aloittaja on jollain tasolla aika harhainen ja jälkeen jäänyt.

    • Anonyymi

      Pimpero aiheena on jutun juurtakin mielenkiintoisempi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      23
      4882
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      214
      4368
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      147
      3837
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      141
      3308
    5. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      36
      1828
    6. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      57
      1668
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1668
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1415
    9. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1368
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      127
      1238
    Aihe