Onko asiakkaalla mitään keinoa soittaa Elisan asiakaspalveluun muulla tavalla kuin soittamalla 01019 -alkuiseen numeroon ?
Mikäli ei ole, niin jatkossa tulen boikotoimaan Elisaa liittymävalinnoissani, ja kehotan muitakin tekemään samoin.
Nuoremmalle sukupolvelle tiedoksi:
Elisan (ja sen edeltäjän HPY:n) puhelinkioskeista moneen pystyi aikanaan soittamaan, mutta EI suoralla (ja normaalihintaisella) 09 -numerolla, vaan 01019 -alkuisella numerolla, josta viimeinen muistinvarainen hintatieto oli 0,25 € / min pvm / mpml.
Puhelinkioskit sinänsä ovat kadonneet katukuvasta jo 2000 -luvun alkupuolella,
mutta härskiä Elisalta, että samalla numeron alkuosalla on toteutettu ensin lisämaksullisia palvelunumeroita (= soitto Elisan / HPY:n puhelinkioskiin lisähintaan) ja myöhemmin samaa alkuosaa käytetään Elisan asiakaspalvelunumerona (valtakunnallinen yritysnumero sekin, joskaan se ei ole ns. "lisämaksullinen" numero, vaikka siihen soittaminen onkin normaalinumeroja kalliimpaa eikä sisälly mihinkään puhepaketteihin).
Esim. Saunalahti Eliitti -liittymällä soitto ns. normaalihintaisiin yritysnumeroihin on 9 snt/min, mutta moni valtakunnallinen yritysnumero on vielä tuotakin kalliimpi (todennäköisesti myös Elisan asiakaspalvelunumero).
tuo "normaalihintainen yritysnumero" on jo terminä hämäävä, eikä sellaisia kovin paljon edes ole, mutta esim. KELAn numeroista suurin osa on sellaisia.
KELA:n numeroissa ei siis ole varsinaista lisämaksua, mutta ne on silti sellaisia, että ne eivät sisälly puhepaketteihin, ja eräissä liittymätyypeissä (esim. Saunalahti Eliitti ja Saunalahti OmaVerkko) ne luokitellaan samoin kuin soitto kilpailijan liittymään eli kalliimman perustaksan mukaisesti.
Tällä hetkellä liittymäni on dna, mutta dna:kin pelaa samaa peliä:
kun avaat uuden dna -liittymän, saat määräajaksi palvelut halvemmalla kuukausimaksulla. Kun määräaika päättyy, kuukausimaksu nousee, ellei asiakas itse tee mitään.
Alun perin ajattelin siirtyä Elisa Saunalahden asiakkaaksi, kun tuo dna:n alennushintainen määräaika aikanaan päättyy.
Mutta jos Elisan asiakaspalveluun ei saa yhteyttä muulla tavalla kuin 01019 -alkuiseen numeroon soittamalla, niin taitaa olla fiksumpi valinta boikotoida Elisaa liittymävalinnoissaan.
Vaan mitäpä tilalle?
Telia? (Eikös Telia ole Suomen kallein operaattori ?)
Globetel ? ( globetel.fi - myyvät liittymiä myös yksityishenkilöille, vaikka keskittyvätkin markkinoimaan liittymiään lähinnä yritysasiakkaille.
Cubio? (Ilmeisesti venäläisomisteinen yritys - vieläkö myyvät aktiivisesti liittymiään ?)
Moi - tästä pysyisin kaukana. ne 6€/kk SIMmit ovat asiakkaan kusettamista - voi tulla "yllättäviä" dataveloituksia. JA heidän rajattoman datan liittymät kattavalla puhepaketilla tulevat todennäköisesti jopa kalliimmiksi kuin dna:n liittymä ilman uuden asiakkaan hnitaetua.
Sitäpaitsi: Moi on nykyisin dna:n omistama - alkuperäiset omistajat myivät joko kokonaan tai enemmistöosuuden yrityksestä dna:lle.
Globetele on kelvollinen vaihtoehto, JOS:
1) Käytät Linuxia
2) osaat ohjelmoida
tai
3) Imuroit Windowsiisi erikseen saatavilla olevan maksuttoman "Notepad " -ohjelman. huom: "Notepad " on aivan eri ohjelma kuin Notepad.
Pelkkä Notepad on Microsoftin tekemä ohjelma, ja tulee Windowsin mukana.
"Notepad " on avoimen lähdekoodin ohjelma (koodattu C ja/tai C -ohjelmointikielillä), eikä sillä ole mitään tekemistä Microsoftin kanssa.
Jos mikään em. kolmesta kohdasta ei sovi sinulle, en voi suositella Globetelin liittymää.
Heidän laskunsa tai laskuerittelynsä voi siis avata "Notepad " -ohjelmalla, mutta EI Microsoftin Notepadilla.
Yritys avata Globetelin lasku tai -erittely Microsoftin Notepadilla johtaa käyttäjän turhautumiseen, kun laskussa lukee YKSI jättipitkä rivi (joka ei siis mahdu näytölle leveyssuunnassa).
Syy em. tilanteeseen on se, että ilmeisesti Globetel käyttää Linux -pohjaista ohjelmaa laskujen tekemiseen, ja siksi ko. ohjelman tuottamat tekstitiedostot ovat LINUX -maailman epästandardin mukaisia, eivätkä toimi oikein Windowsissa.
Tässä LINUX -maailman epästandardissa on usea asia pielessä:
1) Rivinvaihdot ovat pelkkä LF kun Windowsissa kuuluisi olla CR LF.
2) Merkkivalikoima/-koodaus on UTF-8 ILMAN alussa olevaa UTF-8 enkoodattua BOM -merkkiä.
Windowsissa UTF-8 on hyväksytty vain, jos tiedosto alkaa UTF-8 enkoodatulla BOM -merkillä. Jos em. BOM -merkkiä ei ole, silloin Windowsissa oikea enkoodaus on Windows-1252.
Elisa asiakaspalvelu - muu kuin 01019 - miten ?
Anonyymi
0
1995
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1976861- 1592026
- 1131678
- 511380
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001064Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6977Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251944- 41919