Ja ylpeä siitä.
Eläköön Väinö Tanner, Risto Ryti, Unto Varjonen sekä NATO ja asekätkijät.
Olen tannerilainen Asevelisosialisti
14
140
Vastaukset
Olet siis menneisyydestä.
Muuten noista muista menneisyyden hahmoista ainoastaan Unto Varjonen oli oikeasti asevelisosialisti. Väinö Tanner vain nostettiin SDP:n puheenjohtajaksi 1957 puolueensa asevelisiiven toimesta. Vastaehdokkaanaan oli muuten K.-A. Fagerholm, joten se siitä ylistämästäsi Fagun poliittisesta linjasta.Et tiedä yhtään mitään poika. Tanner antoi vankilasta käsin ohjein ohjeita Varjoselle ja Leskiselle kommunismin ja sovjetisoinnin estämiseksi.
Tästä Harri Raittiin romaanin nimi "Tannerheimin Ritarit".
- Anonyymi
"Varjonen toimi kansanedustajana 1948-1951 ja Fagerholmin vähemmistöhallituksen toisena valtiovarainministerina 1949-1950. 1950-luvun alussa hän alkoi vetäytyä politiikasta ja jäi pois SDP:n puoluetoimikunnasta 1952 siirtyen Suomen Pankkiin. Vuoden 1953 lopussa Varjonen lähti Suomen edustajaksi Kansainväliseen Jälleenrakennuspankkiin Washington D.C:hen. Siellä hän kuoli sydänkohtaukseen helmikuussa 1954 vain 38-vuotiaana."
Varjonen eli maan pelastamisen ohella aika lujaa. Siinä varmaan osasyy noin nuorena poismenemiseen.
Varjonen kamppaili kommunisteja vastaan ihan konkreettisesti mm. omakätisesti repimällä Yrjö Leinon vaalijulusteita irti.
Suomen itsenäisyyden kannalta nerokkain peliliike oli huhtikuussa 1948 taitavan kynänniekan tekaistu juttu kommunistien vallankumoushankkeista mikä osaltaan vaikutti kommunistien eli Kekkosen ja Maalaisliiton lempilasten vaalitappioon 1948.
- Anonyymi
Junantuoma on taas kauhonut kuormasta...
- Anonyymi
OikeistoSosDem kirjoitti:
Ja mikäs v..n. "tatin" urpo tää on...
Joopa joo...
Ei ihan aukee sun tänne postaama viesti...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8e3744df-5664-4885-86e1-bb116ccf9bdd
- Anonyymi
Eläköön siis vainajat Väinö Tanner, Risto Ryti, ja Unto Varjonen. Eläköön myös Varjosen muisto vaalimainosten repijänä. Eläköön paitulin sosialismi, asesiskosellainen.
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !
E-L-Ä-K-Ö-Ö-N !- Anonyymi
Tyhjentävästi sanottu, kuin apteekin hyllyltä kansalaispisteillä ostettu kauhtunut sombreero.
- Anonyymi
Ole vaikka Hota-pulveripussukan pohjasakka. Ketä kiinnostaa ?
- Anonyymi
Oletkos koskaan ollut abina ? Jaa että olet... Kerran apina, aina apina...
- Anonyymi
Aseiden kätkentä?Varauduttu oli että elämää suurempaa sinivalkoista ei saanut sotkea moiseen vehkeilyyn!Kävi samalla tavalla kuin 90 luvun lamassa ja pankkikriisissä,pienet pomot saivat kantaa vastuun!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202912
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos1912693Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa
Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢1441606Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista
Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah2501375- 1061190
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs401036Olet ollut aika törkeä minua kohtaan
Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta46987Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin
maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises32894- 135879
- 43784