Hyvää työtä Sanna Marin, Hienoa Sanna Marin. Näitä lauseita Sanna Marinin fanijoukko jaksaa räkyttää 24/7. Kertokaa nyt ne Sanna Marinin hienot ja hyvät työt meidän Suomslaisten hyväksi, ilman satuilua koronan hoidosta, odotan mielen kiinnolla listaa Sanna Marinin hienoista ja hyvistä "töistä" .
HIENOA Sanna Marin !!!
Anonyymi
79125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Kirjoitin moittivan kirjoituksen IS oikeisto"journalismista" satu-setä Haapalan ja opetuslapsensa Kotkaniemen maalittamisesta Pääministeri Marinia kohtaan, ilmoitettiin etten voi enää kommentoida aviisiin, kun rikoin sääntöjä. IS kun ei ole itse tietoinen journalismin säännöistä. Säälittävää, oikeisto Aviisi sensuroi kritiikkiä😁😁😀
Olen itse joutunut samaan, lopetin lehden seuraamisen, muutenkin tekee klikki otsikoita persuille kokoajan, heidän kommentit kyllä kelpaa mainiosti, kritiikkiä oikeistoa kohtaan eivät hyväksy. Ovat moderaattorinsa hyvin puolukannalla valinneet.
Sama täällä. Luulin ettei yleistä, ei varmaan saa julki missään tapauksia. Ilmoittaukaahan muutkin joille käynyt näin. Onkohan tämä samaa konsernia? Onko jotain mediaa missä voisi tuoda julki ajatuksia kyseisestä lehdestä?
Kiitos ei niitä satuja, faktaa pöytään demarit.
En ole tälläistä huomannut, lienetkö nyt tehtaillut valeuutisia. Valeuutista pitäisi määrätä sakko tahi vankeutta, on suunnitteilla jo joissain maissa, tulee tännekkin.
Missä se lista Sanna Marinin hyvistä töistä Suomalaisten hyväksi viipyy?
Sannan hypettäjät hiljenee, mistä moinen johtuu?
Aloittaja ei jaksa ilmeisesti seurata aikaansa?
Moni on varmaan hänelle selittänyt Marinin hallituksen ansiot, mutta hän ei halua tai ei ymmärrä tätä.
Sen lisäksi että Marin ja hallitus ovat tehneet valmiiksi kaikki ne suuret päätökset jotka jäi edellisiltä ja varsinkin Sipilän hallitukselta tekemättä, he ovat torjuneet koronaepidemiaa parhaiten Euroopassa. Vaikka piti tulla lama ja kaikki ryntäsivät kauppoihin hamstraamaan ja pankkeihin lopettamaan lainalyhennyksiä, saatiinkin nopeiden toimien ansiosta nopea käänne taloudessa.
Ja vaikka kaikki haluavat huutaa velasta, eivät he, eikä tämä aloittaja jaksa katsoa, miten tehtiin muissa maissa ympäri maailmaa.
Suomi siis selvisi seka taloudessa että epidemiassa hienosti kiitos Marinin ja hallituksen.
Eikä tässä tarvita mitään fanijoukkoa, kun toteaa vain faktat.
Ja kun katsoo asialistaa jonka tämä hallitus on tehnyt, on se valtava ja ollaan vasta puolivälissä!!
Kun vertaa sitä Sipilään, jolle olisi riittänyt jos olisi talouden nousukauden aikana saanut edes Soten tehtyä, mutta ei edes sitä, ei hoitajamitoitusta, ei vanhempainvapaauudistusta. Ainoa onnistunut teko oli "Aktiivimalli", mutta noon huonosti valmisteltu, että ei se käytännössä toiminut.
Nyt Marin ja halltius on tehnyt jo tähän mennessä enemmän ja tehokkaampia työllisyystoimia sekä siirtänyt toivoimatoimen kunnille jossa se on tehokkaampi.
Miten oli, onnistuiko Kokoomukselta Eläkeputken poisto? Ei.
Tämäkin tehtiin juuri tämän epidemian aikana, vaikka olisi uskonut, että yksin koronakriisi riittäisi työsaraksi yhdelle hallitukselle, kuten se tuntuu olevan vaikeaa muissa maissa.
Nekin maat joita alussa hehkutettiin ovat pulassa kuten näemme Viron ja Uudenseelannin osalta.
Joten kehu on kyllä tarpeen!!
Mitä ihmeen työllisyystoimia?
Työllisyystoimia ei ole, se on faktaa!!
"Suomi siis selvisi seka taloudessa että epidemiassa hienosti kiitos Marinin ja hallituksen" - Heh, heh... Uskotko muka edes itsekään tuohon?
Jos nyt alkuun lukaiset tuon jutun Iltalehdestä niin siinä on ihan perusasioita miksi Suomi selvisi koronasta vähemmällä ja miksi talous ei kärsinyt samoin kuin etelä Euroopan maissa!
https://www.iltalehti.fi/talous/a/3f884f49-b079-490e-9463-e79c37fc34a7
Eli, hallituksella ei juuri ole osuutta eikä arpaa tässä koronanhoidossa varsinkin kun senkin päätökset perustuvat asinatuntijoiden suosituksiin.
Demari ja Marin yrittää anastaa aiheettoman kunnian muiden tekemästä hyvästä, perustoimintaa sdp:ssä.
Politiikka|Työllisyys
HS selvitti: Marinin hallitus on tehnyt jo yhtä järeät päätökset työttömien patistelemiseksi kuin Sipilän oikeistohallitus
Nämä siis alle puolessa välissä hallituskautta!
Tuo "perustuu siantuntijoiden suosituksiin" ei taas perustu mihinkään. Tiedät varsin hyvin, että asiantuntijatkin ovat keskenään täysin eri mieltä siitä, miten toimia missäkin tilanteessa. Hallitus vaan valitsi ne oikeat tavat ja sillä siisti.
Mutta!!!
Vaikka jossakin maassa olisi joku "asiantuntija", ei näissä maissa sitä kuitenkaan kuunnella ja siksi meillä on hyvä hallitus joka kuitenkin kuuntelee.
Ja, terveydenhuollon "asiantuntijat" eivät päät maan asioista tai taloudesta. Siksi ne "asiantuntijat" ovat olleet jatkuvasti eri mieltä kuin hallitus kun jotakin päätetään tai yhteiskuntaa avataan.
Tämä Korona on näyttänyt selvästi sen, että jokaisessa maassa on useita huutokuoroja, jotka kaikki vaativat eri toimenpiteitä. Räikeää meilläkin on ollut se, että toinen huutokuoro vaatii tiukempia ja toinen huutokuoro löysempiä toimia.
Joten yllä oleva kirjoitus on roskapuhetta!
Ja sinulla on tässä lapsellista puhetta. Et taida käsittää koko asiasta yhtikäs mitään!
Vai että "Hallitus vaan valitsi ne oikeat tavat ja sillä siisti" - Oletkohan käynyt pelkän "apukoulun" jos et sen vertaa ymmärrä että tässä tilanteessa kun meillä on vain yksi toteutuma asiasta niin on mahdotonta mennä sanomaan kuinka oikea tai väärä tapa meillä on ollut käytössä, kaikkinen rajoitustoimenpide "temppuineen".
En minäkään ole väittämässä että joku muu hallituskokoonpano olisi ollut parempi tai huonompi kuin tämä MUTTA se on varmaa että vaikka hallitus olisi ollut minkälainen tahansa niin sen vaikutus tähän koronaan ja siitä selviytymiseen ei juurikaan olisi eronnut nykyisestä.
Lukaise nyt tuo Iltalehden juttu niin ymmärrät mitkä tekijät vaikuttivat Suomen koronatilanteeseen. Voithan sä tietysti hallitusta "hehkuttaa" mutta sillä ei ole mitään todellisuuspohjaa!
No onko eläkeputken poisto hyvä asia?
Sehän lisää työttömien määrää!!!
Meillä on nyt enemmän kuin koskaan avoimia työpaikkoja!!
taloussanomat
Töitä on nyt tarjolla poikkeuksellisen runsaasti lähes kaikilla aloilla – Joona, 21, sai töitä ilman koulutusta
Talous|Työllisyys
Suomessa on nyt historiallisen paljon avoimia työpaikkoja – näiltä aloilta ja alueilta työpaikan pitäisi löytyä helposti
Elinkeinoelämän keskusliitto
Suomessa on myös tällä hetkellä eniten eläkeläisiä töissä!
Eläkeputki ei sinänsä hyvä asia, mutta se oli Kokoomuksen märkäuni. Mutta kyllä tällä poistolla on laskettu (ekonomit), että se lisää työntekijämäärää noin 10 000:lla.
Itsekin ajattelen, että olisi jo varmaan noille 60v ihmisille riittänyt koska moni heistä (kuten minäkin) aloitti työn jo nuorena (minä 12 vuotiaan).
Mutta päätöksenä tämäkin oli KOVA!
Eli hallitus on kyllä ollut tehokas jos katsoo mitä se saa aikaiseksi. Siitä ei voi sitä syyttää.
Ja kun kaikki on tehty erittäin hankalan pandemiakriisin aikana, se on tavattoman ISO suoritus.
Marinin avustajat näitä hienoja juttuja Marinista kirjoittavat. Ne kuitataan pelkkinä vitseinä. Totuus Marinista toisten syyllistäjänä,valehtelijana ja kyvyttömänä johtamaan hallitusta lienee jo kaikille selvinyt sitä totuutta ei mikään sepustus muuksi muuta.
Kyllähän täysijärkiset tietävät Sanna Marinia ylistävät jutut pelleteatteriksi. Ylistysjutut saattaa ottaa todesta vain tytönhupakot ja Sannan järjen tasolla haahuilevat Maisat ja Tuksut.
Niin mielelläni kuin olisinkin Marinin avustaja, mutta kun olen aivan tavallinen keski-ikäinen Suomen kansalainen, joka arvostaa Marinin hallituspolitiikkaa oikeudenmukaisena politiikkana koko Suomelle ja kaikille kansalaisille.
Sen takia arvostan pääministeri Marinia ja hänen hallitustaan.
Täysijärkiset ymmärtävät, että meidän miesten älyntaso on heikko. Se tässä panee miettimään.
Miksi nämä miehet yleisistä faktoista poiketen hyökkäävät Marinin henkilöä vastaan? Se osoittaa että mies on häviöllä ja jollain tapaa pelkuri.
Tämä jo ennestää siihen, että mies on meillä alakynnessä ja näyttää häviävän pelin joka tasolla.
Suomessa miesten taso on huono. Ei tästä mihinkään pääse.
Peräänkuulutan sitä, että miehet nostaisivat tasoa ja alkaisivat vihdoin taas kunniottamaan suomalaista naista. Muutoin tästä ei hyvää seuraa. Sillä jo nyt on helppo nähdä se, että muualla on mies mallillaan.
Ainut hyvä teko jonka Marini voisi tehdä, olisi erota ennen kuin olemme itse kehitysavun tarpeessa. Mutta eihän iilimato vapaaehtoisesti irti päästä.
Olette kyllä outoja?
Teille ei oikein mikään riitä. Suomi selvisi upeasti koronasta. Samaan aikaan talous on pysynyt hyvällä tasolla vaikka maailma pysähtyi.
Olemme jo paremmassa iskussa kuin Sipilän aikana, vaikka hänellä oli talouden nousukausi apunaan, eikä kriisejä.
En millään pääse teidän korvien sisään. Mikä mättää? Paras ajatus on, että olette ruikuttajia ja jollain tapaa (anteeksi vaan naiset) akkoja. Siis te miehet. Koska en usko että naiset näin ruikuttaa ja märisee???
Kaikilla mittareilla ja kaikilla tilastoilla ja faktoilla Marinin halllitus on onnistunut hienosti. Teillä ei ole suhteellisuuden tajua, ei kriisituntemusta ei oikein laskentotaitoa.
Tämäkin reppana voi miten avuton!
Siis toi kommentti "illimato".
Kuvaako hän itseään?
Jäikö demukilla koulu kesken? Mikä on "illimato"?
Mitä, coronan hoidosta, tottakai hyvää työtä. Nyt avataan Suomea ja matkailu vetää Thaimaahan hyvin ja Espanjaan.
Yritykset saivat rahaa ja rahatullot omistajien taskuun. Tottakai rahaa hyvin hoito vaatii, rahasta ne kaikki tykkäävät, sitä kun vaan tulee, kaikki on todellakin hyvin, enemmän, kuin hyvin hoidettu.
Ei kukaan parempaan olisi pystynytkään, kuin Sanna Marin.
Pystynyt mihin?
Juriha tuolla selvitettiin juurta jaksain, mutta et jaksanut lukea!!??
Demareille suuret kiitokset hyvin hoidetusta coronasta, onkos ne muuta, kuin kaiken hoitaneet hyvin. Nyt pitää vaan nauttia ja nauraa kovasti, niinhän sitä sanotaankin, että nauru pidentää ikää.
Johan alkoi satuilu koronan hoidosta, ei demarit ole koronan hoitajia. Tai jos mielestänne ovat, demarit ovat sitten tappaneet yli 1000 Suomalaista.
Sannan hyvännäköisyys on jo meriitti itsessään.
Aliravitun hevosen näköinen?
Luisevat tikkujalat ja pitkä kaula isolla päällä. Rintoja ei lain ja isot pöllön silmät lasittuneine katseineen, selvää missiainesta.
No niin, tässä se juttu on. Eli te ette ole kasvaneet aikuisiksi. Olette reppanoita, jotka hyvin istuvat suomimiehen trendiin. Ei pärjää kohta missään! Ei urheilussa, ei armeijassa, ei kykene perheen perustamiseen, ei mihinkään.
Suomessa ei ole enää oikein mitään miesmallia. Turhakkeiden ja lösömahojen määrä vaan kasvaa. Eipä pärjätä musiikissa enää, ei ole urheilutähtiä, miehet huonokuntoisia ukkoja. Ja sen lisäksi vielä ruokuttajia.
On siinä tosiaan Marinilla tekemistä!!
Kyselytunnin paras anti kun näyttää kuinka isoja kaloja on tullut ! Nyt iso ,,oho kasvaa vaan käsiväli mitä kiukkusempi on !!!!
Tässä yksi keskenkasvuinen mies ruikuttaa omaa surkeittaa?
Ota sinäkin oma boomarin
Veijo?
Hallituksen toimintasuunnitelmasta julkaistaan kuukausittain tilannekatsaus, joka kertoo kuluneen jakson aikana valmistuneet toimet ja muuttuneet aikataulut.
https://valtioneuvosto.fi/marinin-hallitus/hallitusohjelman-seuranta/toimintasuunnitelma
https://oikeusministerio.fi/oikeusministerio-hallitusohjelman-toteuttajana
FAKTAA löytyy Valtioneuvoston sivuilta - eikus tutustumaan ja sitten räkyttämään ...
Suunitelmia voi ja saa tehdä, käytäntö onkin taas toinen juttu.
Sanna Marin on oikeudenmukainen pääministeri ja innostava puolueen puheenjohtaja.
Minäkin olen kiinnostunut politiikasta Sanna Marinin pääministeriyden aikana.
Sanna Marinin hallituksen tavoitteena on luoda Suomesta sosiaalisesti, taloudellisesti ja ekologisesti kestävä yhteiskunta vuoteen 2030 mennessä.
Sosialidemokraattien johdolla politiikan suunta on nyt muuttunut:
rakennamme suomalaista yhteiskuntaa oikeudenmukaisemmaksi, reilummaksi ja inhimillisemmäksi – päätös kerrallaan.
https://sdp.fi/fi/tekoja-tulevaisuuslinjalla/
Aivan, työmiehiä onkin haettu oikein tilauslennoilla islamisista maista valtion piikkiin ja heti 4 vuoden oleskeluluvalla. Luulisi Ruotsin tekemien mokien opettavan miten tulee käymään, vai joko Turun tapahtumat ovat unohtuneet, mehän olemme heidän mielestään vääräuskoisia, nauravat partaansa suvakkien hölmöydelle.
Talous ja Marin on epä-yhtälälö, Marinilla ei ole Suomen tai minkään muun taloudesta mitään käsitystä, taloutta ei hoideta kymmenien miljardien velkarahalla.
Erittäin hyvä juttu!
Sinua taitaa sapettaa kun nuori ja fiksu nainen on parempi miestä. Kun Marin onnistuu kaikessa ja sinä tunaroit, etkä ymmärrä oikeastaan mitään tästä talouden pidostakaan?
Pään sisältö Sannan tasolla, game over?
Kovin vähäisiä taitaa olla Marinin loistavat teot. Elikkä joutavaa valheellista ylistystä Marinista.
On ne kuitenkin kolme kertaa parempia kuin Sipilän teot!
Et ymmärtäisi niitä Marinin tekoja vaikka sinulle kuka niitä selvittää?
Lapsekas mies käyttäytyy juuri tuolla tavalla.
Sanna Marin mainostaa eräällä radio kanavalla kuinka SDP on Suomen paras asiantuntija sairaanhoidossa !
Itse en näin ajattele kun tiedän kokemuksen kautta ,niinkuin moni muukin ettei asia ole totta .
Me maksamme verona ns.terveydenhoidostamme sekä maksamme joka käynnistä terveydenhoito yksikössä .Jos nyt yleensä pääsemme vastaanotolle .
Ihmiset joutuvat kulkemaan autoilla ,kela takseilla ym.todella pitkiä matkoja .
Jos sattumalta pääsemme tavalliselle lääkärille niin pahimmassa tapauksessa emme ymmärrä mitään hänen sanomisistaan !
Saatikka pääsisimme erikoislääkärille, kieltäytyvät kirjoittamasta lähetettä.
Tämä kaikki tulee maksamaan hirveästi ja ihan turhasta kun hoitoa ei saa .
Tämä moniportainen, erittäin paljon maksava systeemi ,ei tuo koskaan hyvää sairaanhoitoa Suomeen .
Tuloksellinen ja hyvä hoito saavutetaan vain sillä että potilas itse voi varata ajan lääkärille ja saa tarvittaessa lähetteen ,labraan tai röntgeniin tai mihin tarvitseekaan .
Saa nopean ja osaavan hoidon ja sen myötä loppuu jatkuva avun löytämisen etsintä .
Siksi moni joutuu ottamaan velkaa että pääsee yksityiselle hoitoon ja tulee taas kuntoon .
Jatkaakseen normaalia elämää.
Ymmärtäväköhän perskokkarit ( ymmärtävät lähinnä Sannan 10 € aamupalan hinnan ) miten suuri summa 2,2 miljardia € on. Tällä summalla hallitus on pienentänyt nettolainanottoa:
Hallituksen antama neljäs lisätalousarvioesitys vuodelle 2021:
Lisätalousarvio PIENENTÄÄ tämän vuoden valtion nettolainanoton tarvetta noin 2,2 miljardia euroa. Tämä johtuu parantuneesta suhdannetilanteesta, jonka ansiosta verotulot ovat kasvaneet ja menoihin budjetoituja määrärahoja voidaan vähentää noin 249 miljoonaa euroa.
Verotuloarviota ehdotetaan korotettavaksi 1,5 miljardia euroa. Merkittävin yksittäinen myönteinen muutos koskee ansio- ja pääomatuloveroa, jonka kertymäarviota korotetaan 1,2 miljardilla eurolla. Yhteisöveron tuoton ennakoidaan kasvavan 123 miljoonaa euroa, arvonlisäveron tuoton 536 miljoonaa euroa ja varainsiirtoveron tuoton 105 miljoonaa euroa.
Hei, tuo on aivan liian vaikea ymmärtää Perskokkareen. Ei ne tajua noin isoja lukuja.
On selvää, settä kun talous pantiin vauhtiin, saa Valtio ne takaisin verotuloina. Koska nyt yritykset pärjää ja niiden tilauskertymät ovat huipussaan, me saamme kansantalouteen voimakkaan niusun ja sitä myöstä Valtio hyötyy tästä.
Mutta taisi tämäkin olla liian vaikea tajuta ainakin Persuparan?
Pitkä oli sepustus pelkkää paskaa, Marin juurikaan ei ymmärrä yli 10 meneviä lukuja, säälittävää puhua nettolainojen pienenemisistä, veronkorotuksilla revitään miljardit Suomalaisilta, jotka Marin dumppaa samantien johonkin huuhaapaskaan ulkomaille. Listaa mieluummin miljardit jotka Marin on tuhonnut.
Et ymmärrä kansantaloudesta paskan vertaa. Kuvittelet että se on vain Valtion taloutta.
Haltiuksen upeilla teoilla me saimme yksityisen talouden ja yritykset hienoon lentoon. Valtio saa kyllä omansa takaisin sillä nyt on paisutettu tätä yksityistä ja sen kasvaessa tuota vauhtia, ne on helpompi kerätä veroina takaisin. Näin kansantalous nousee ja sen mukana Valtio pärjää.
Kukaan sinun veroista ei ole kiinnostunut kun ei sinulla raukalla ole edes tuloja.
Eipä tätäkään keskustelua kannata käydä. Vaikka Marin olisi kuinka hyvä, ei se oppositolle riitä!
Oppositio räksyttää vaikka menisi kuinka hyvin. Kuten nyt näyttää menevän.
Jokainen yrittää ajaa oman puolueen asiaa, mutta nyt se vaikeaa koska Marin tuntuu onnistuvan liian hyvin.
On siis pakko mennä henkilöön. Se vain todistaa yhä enemmän opposition kärsimystä. Että koetaan Marin liian ylivoimaiseksi.
Ja totta se tosiaan onkin.
Mutta! Onhan se sentään aika ala-arvoista näiltä miespoloilta??
Nämä ei ymmärrä sitä, että vetävät mattoa itsensä alta. Haukkuvat suominaista jatkuvilla irvailuillaan. Ja vaikka Marin on kaunis ja kestää tämän kyllä, on se suora hyökkäys meidän naisia kohtaan.
Se taas johtaa vain siihen että mies vajoaa yhä alemmas ja alemmas, ekä pärjää enää oikein missään. On hyvä että naiset ottavat johdat!
Kyse ei ole naisesta, vaan tyhmästä demarinaisesta. Nainen, olipa tuo eskimo tai beduiini käy johtajaksi jos päätökset järkeviä ja oman kansan eduksi, Sanna Marin ei edusta tätä.
Demari uhriutuu vetämällä nais-kortin esiin, aivan sama mitä puoluetta tai sukupuolta pääministeri edustaa, jos toimii Suomalaisten hyväksi. Marin ei toimi näin. Edunsaajat ovat aivan jossain muualla.
Kyse ei ole naisesta vaan tyhmistä miehistä, joita me naiset jo häpeämme. Ehdotan tässä heti lisää maahanmuuttajia, sillä ei teitä jakseta enää kuunnella. Olette täysi paskiasia haukkuessanne suominaisia!
Tuollaiset turhakkeet ei kiinnosta yhtään naista!
Tulee mieleen Sanna Marinin sanat eduskunnassa, Nesteen jalostamon suurhankkeen "karatessa" Rotterdamiin Porvoon sijasta, Marin sanoi: tämä on osa vihreää siirtymää ja meidän on hyväksyttävä se. Kyse oli kuitenkin 1.5 miljardin hankkeesta.
Vihreäsiirtymä kurittaa.
Taas ihan höpö-höpöä:
Korjataan mitä Marin sanoi ( HS 6.11 sivu 15): "Hävisimme esimerkiksi Porvoon jalostamon Rotterdamiin, koska siellä on parempaa infraa ja logistiikkaa,"
Ei Marin puhunut mistään hyväksynnästä!
Kyllä muuten puhui, älä demari valehtele.
Meinaatko että HS valehtee kun se haastatteli Marinia. Et taida ymmärtää Euroopan maantieteestä mitään, sijaitseeko Rotterdam lähes keskellä Eurooppaa, onko Porvoo myös Keski_Euroopassa. Tuo sijainti ratkaiseen paljon logistiikassa, jos välimatkat ovat pitkiä!
Marin puhui, kuten yllä sanottiin, vihersiirtymästä joka meidän on hyväksyttävä ja siitäkös KOKO eduskunta nauraa hekotti :-)
Ei yhtään missään niitä hyviä töitä näy. Rahanmättöä miljardeittain vain ulkomaille esimerkiksi Italian mafiaa ilahduttamaan.
Korona leviää hurjasti koska rajoitukset poistettiin ja natsipassi otettiin käyttöön.
Tämä ns. elvytyspaketti on vuosituhannen puhallus, rahoista suuri osa päätyy rikollisten käsiin mitä ihmellisempien ylihinnoideltujen urakoiden kautta. Myös Suomi "Paavon" fyrkat.
Mutta Sanna Marinin sanoin, tehtiin hyvä sopimus! Millähän mittarilla mitattuna?
Mikä menee suomessa hyvin ?
täällä ei mikään men ehyvin menee erittäin huonosti kaikilla mittareilla :(
Tutustu hetken pörssiin. Katso yritysten tilauskannat. Suomessa yksityisten ihmisten tileilla enemmän rahaa kuin koskaan ja se lisääntyi 10 miljardilla vuoden aikana.
Sijoitusrahastoja enemmän kuin koskaan. Työpaikkoja avoinna enemmän kuin koskaan. Asuntoja ostetaan ja kysyntä kovaa.
Ihmisten usko tulevaan ennätyskorkealla.
Sinä näet vain Valtion velanoton, et sitä, mitä se saa aikaan. Olemme saaneet vipinää juuri siihen osaan kansantaloutta joka elättää julkisen. Kun tämä yskityinen paisuu, Valtion on helpompi saada rahansa takaisin.
Jos olisimme tehneet toisin, kyntäisi nyt yksityinen syvällä ja Valtio velkaantuisi paljon paljon enemmän koska se joutuisi kustantamaan kaiken silti eikä saisi verotuloja koska laman vuoksi me kituisimme taas 10 vuotta.
Tätä ei taida ymmärtää kuin Hankenin ekonomit.
Eli yksityistileillä on paljon rahaa, myös Marin tietää sen, ryöstöverottaa ne, ja tunkee kirgiisiaan.
SDP ulos AY liikkeestä sillä ne munii ihan kaikessa.
Sdp tulisi ulostaa pois kaikesta päätäntävallasta, kun aivokapasiteetti ei riitä, niin se ei riitä. Marinin katastrofihallitus tullaan kyllä muistamaan, mutta ei hyvällä.
Tosiaan+munii,+mutta+näyttäisi+munivan+kultamunia?
Ja+mitä+Ay+liikeeseen+tulee+niin+SDP+on+siellä+ollut+jo+pitkään+vähemmistö.+Meillä+kun+on+Ay+joka+ammattijärjestössä+kuten+Lääkärit.,+Insinöörit+jne.
Et+vain+seuraa+aikaasi.+
Moni+uskoo+että+Ay+liike+on+tarpeeton.+No+ei+ole,+sillä+ei+mene+kauan+kun+kaikki+viedään+ahneuden+nimissä.
Silloin+kun+ei+vielä+ollut+Ay+liikettä,+ei+yhteiskunta+toiminut.+Palkat+oli+pieneä+ja+työtä+tehtiin+16+tuntia+päivässä.+Mutta+missä+oli+ne+ostajat+ja+kuluttajat?+No+ei+niitä+ollut+koska+yhteiskunnassa+oli+vain+papeilla+ja+paroneilla+varaa+kuluttaa.+90%+väestöstä+kulki+taskut+tyhjinä.
Vasta+kun+Ay-liike+pakotti+palkat+nousuun,+alkoi+myös+tulla+ihmsiä+ostovoiman+piiriin+ja+se+mahdollisti+uusien+yritysten+nousun.
Tänä+päivänä+reilusti+yli+50%+on+tämän+ostovoiman+tarpeessa.+Jos+lasket+palkkoja,+tapat+myös+yrityksiä.
Kaikki+ihmiset+jotka+ansaitsevat+alle+1500+euroa+(netto),+vievät+kiltisti+kaikki+rahat+takaisin+yrityksen+kassaan.+Ja+yritys+ottaa+siitä+voiton.+Näin+raha+kiertää,+eikä+nämä+ihmiset+keinottele+vaan+elävät+täällä+Suomessa.+Eivät+vielä+rahoja+"etelän+ihmisten+taskuun".
Ne+jotka+lomailevat+tuolla+Italia-Espanja-Kreikka-Thaimaa-Turkki+alueella,+vievät+taskuissaan+moninkerroin+se,+mitä+EU+meille+maksaa.
Miettikää+sitä+hetki.
Okei, mietin hetken ja tulin siihen tulokseen että kirjoituksesi oli tyypillistä demarihuttua.
Marin on Suomen tuhon enkeli.
Loistavaa Sanna Marin, loistavaa. Niin mikä on loistavaa?