1500euroa 4kk lainaan

Löytyisikö täältä ihmistä jolta löytyisi 1500euroa lainata 4kk ajaksi? Olen vakituisessa työssä käyvä mutta tuli yllätys kuluja ja nyt olen vaarassa jäämään tyhjänpäälle. Olen aiemmin ollut koditon ja tälle tielle en takaisin halua. Kun olin aiemmin koditon niin meni luottotiedot samaan syssyyn mutta nämä asiat on hoidossa. Lyhentäisin 400euroa kuukaudessa 3kk ajan ja viimeinen erä suurempi että saat vaivanpalkkaa.

11

638

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helppo tehdä 1500€ laina 4kk maksuajalla mutta tuskainen takasinmaksulla vaikka saisi pari kuuta lisäaikaa!

      • Kuinka niin tuskainen? Itse en näe mitään ongelmaa 4 kuukaudessa maksaa tuota takaisin nykyisillä tuloilla.


      • Anonyymi
        Nuoripulassa kirjoitti:

        Kuinka niin tuskainen? Itse en näe mitään ongelmaa 4 kuukaudessa maksaa tuota takaisin nykyisillä tuloilla.

        Et niin. Maksamatta se jää silti


      • Anonyymi kirjoitti:

        Et niin. Maksamatta se jää silti

        Erikoinen ajattelutapa sinulla. Minulle tämä on viimeinen oljenkorsi. Toivotan sinulle hyvää loppuiltaa.


      • Anonyymi
        Nuoripulassa kirjoitti:

        Kuinka niin tuskainen? Itse en näe mitään ongelmaa 4 kuukaudessa maksaa tuota takaisin nykyisillä tuloilla.

        Ei kukaan lainaa tarvitseva sitä ongelmaa näe vaan ne joilla on ne rahat. Ei yksityinen ihminen sen kummempi ole rahaa lainaamaan kuin pankkikaan. Pankinkin rahat on asiakkaiden rahoja.


    • Anonyymi

      Maksa ensin vuokra, se ei ainakaan ole yllätyskulu. Sitten maksat sähkölaskun, sekään ei ole yllätyskulu.

    • Anonyymi

      Kukaan ei jää asunnottomaksi jos osaa hakea apua oman kotikuntansa sossusta ja takana ei ole mitään asunnon saamisen estettä!

    • Anonyymi

      Minulla on tässä jo aiempi kommentti, mutta luin aloitusta lisää ja haluan vielä ihmetellä! " Minulla on säännölliset tulot" jne... Siis jos ihminen on säännöllisesti töissä ja tulo on vaikka 1000€ ja jää vaikka 400€ kk säästöön, niin luusisi tuosta saavan pienessä ajassa vararahaston "YLLÄTYKSIÄ" ja muuta kivaa varten!

      Esim. 40€ kk on vähintään 400€ vuossa. Kahdessa eim. 1700€ ja kolmessa voisi vähintään olla 2500€ jne. Mitä hyötyä tästä? No, itselle se tehdään, että on edes pieni puskuri.... tietenkin jos olet kussut tietosi pankkiin, niin se pankki tuskin soittaa ja kutsuu kahville. Mutta uskottavuutta se lisää jos pienestä tulosta saa jotain aikaan itsekin. Vai onko sinulla se 10 000€ puskuria, mutta et henno kuluttaa omiasi vaan puljaat muilta!

      En halua ruoskia yksistään ketjun alkajaa vaan tämä mielipide on paljon laajempi. Toimeentulotuki laissa on kaksi asiaa jotka pitää ottaa huomioon. Tuki on tarkoitettu ihmiselle jolla on oikeasti pienet tulot ja toisena tukea ei ole tarkoitettu säännölliseksi automaatiksi! Maksimissaan sitä saisi 2-3 kertaa peräkkäin. Ehkä myös rakoja hakujen välissä saisi olla vuosia. Ja mikä oleellisinta. Tuki on viimesijainen.

      Ihan kokemuksesta lainaamisessakin on se, että otetaan lainaa vain todella isoihin projekteihin ja hoidetaan ne sopimusten mukaisesti. Syömä ja viihde lainaa ei kannata miettiä!

      • Anonyymi

        ”Toimeentulotuki laissa on kaksi asiaa jotka pitää ottaa huomioon. Tuki on tarkoitettu ihmiselle jolla on oikeasti pienet tulot ja toisena tukea ei ole tarkoitettu säännölliseksi automaatiksi! Maksimissaan sitä saisi 2-3 kertaa ”

        Tuo maksimiaika on sinun omaa mielikuvitusta tai hahmotelmaa. Perustoimeentulotukea voi saada vaikka kymmenen vuotta putkeen, jos vain edellytykset täyttyvät.

        Siinä olet oikeassa, että toimeentulotuki on viimesijainen tukimuoto.

        Perustoimeentulotuki koskee jokaista tuen tarpeessa olevaa, joka ei voi saada toimeentuloa ansiotyöllään, yrittäjätoiminnallaan, toimeentuloa turvaavilla muilla etuuksilla, muilla tuloillaan tai varoillaan, häneen nähden elatusvelvollisen henkilön huolenpidolla tai muulla tavalla.

        Toimeentulotuen hakijaa ja hänen perhettään tulee aktiivisesti ohjata hakemaan ensisijaisia sosiaaliturvaetuuksia tai muita etuuksia. Asiakasta tulee neuvoa etuuksien hakemisessa. Asiakas ohjataan kuntaan, jos hän vielä sen jälkeen tarvitsee sosiaalihuollon palveluita.


    • Anonyymi

      Tuo on rahattomalla yleistä.
      ”Pystyn maksamaan xxx€/kk, en vain ole vielä koskaan tehnyt sitä vaan aina elänyt yli varojeni”
      ”Pystyn lyhentämään lainaa, mutta en pysty säästämään senttiäkään, koska elän muutenkin yli varojeni”

      Nyt oikeesti tsemppiä . Lainan ruinaaminen jotai viikonloppureissua varten ei ole viimeinen oljenkorsi vaan oikea hetki alkaa elää tulojensa mukaa

    • Anonyymi

      Ei etukäteismaksua lainaa! Tarvitsetko kiireellistä lainaa? Tarvitsetko lainaa laskujen maksamiseen tai lapsesi koulutukseen? Tarvitsetko lainaa kiinteistön hankintaan tai projektin perustamiseen? Tarvitsetko lainaa maatalouskäyttöön tai rakentamiseen? Tarvitsetko lainaa liiketoiminnan laajentamiseen tai käynnistämiseen? Onko pankkisi tai muut lainanantajat hylänneet sinut luottomahdollisuutesi vuoksi? sähköpostitse: [email protected]

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      89
      3774
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2126
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2062
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1594
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      349
      1508
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      90
      1181
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      15
      1149
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      93
      1120
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      995
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      926
    Aihe