Nastarengas voittaa näissä kitkan

Anonyymi

On ollut samankokoisia pyöriä parhaat nastat ja kitkat samaan autoon joita olen vaihdellut saman päivä aikana. Ajanut tammikuista/helmikuista - 5c keliä hiekkatiellä jossa on noin 5cm kovettunut kerros ja päällä vähän lunta.

Nastapyörällä voi ajaa saman pätkän kovemmin ja auto pysyy hallinnassa, kovempia jarrutuksia.

Sitten kestävyydessä eli nastat pysyy hyvänä erittäin pitkään jos ei kiihdyttele paikaltaan päällysteellä joka vääntää nastoja irti ja väljistyttää kiinnityksen. Tähän syyllistyy moni kun katsoo miten risteyksestä ja muualta lähdetään.

Nastapyörän kumiseos kestää ajamista päällysteellä ja sulalla hiekkatiellä pidempään luin kitkan.

Nastapyörillä ajaa enemmän vuosia ja kilometrejä kuin kitkapyörillä joissa kumi kuluu nopeammin. Eli säästyy rahaa.


—-----------------------------------------------------

Kitkapyörien etu on selvästi hiljaisemmat päällysteillä joissa ei ole lunta ja asfaltti kuluu paljon vähemmän jos sitä arvostaa. Jos revittelette isojen kaupunkien teillä niin kitkoista ei irtoa ja pyörähtele nastat.

7

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hauska tarina ja niin paljon mielikuvitusta ja valhetta että oikein naurattaa.

      • Anonyymi

        Älä muuta sano, kaikkihan nyt vähänkin tai paljonkin autolla ajaneet tietää kitkarenkaiden olevan huomattavasti äänekkäämmät kuin nastarenkaat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä muuta sano, kaikkihan nyt vähänkin tai paljonkin autolla ajaneet tietää kitkarenkaiden olevan huomattavasti äänekkäämmät kuin nastarenkaat.

        Juu ja joku vaihtelee yhtenään parhaita uusia renkaita edestakaisin ja käy ajelemassa pikataipaletta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu ja joku vaihtelee yhtenään parhaita uusia renkaita edestakaisin ja käy ajelemassa pikataipaletta.

        Tiedä vaikka ottaisi siinä renkaanvaihtotauolla pieniä näkäräisiä.


    • Anonyymi

      Ostin ekat kitkat alle saksantuontiin, Conti Viking 7. Aikaisempi kokemus muutaman vuoden takaa koeajoautosta: yrittämällä yritin saada renkaita luistelemaan mutta pitivät kuin tauti. Nyt ei ole vielä rengas joutunut tosi testiin, mutta mielenkiinnolla odotan. Autoilen Helsingissä jossa tiet on ison osan vuodesta sulat. Kokemusta on nasterenkaista jotka liukuvat märällä sulalla asfaltilla siinä missä kitkat ottavat kiinni. Toisaalta maantiellä ei jaksa enää kuulla nastojen laulua. Nämä kitkat ovat hiljaiset ja mukavat. Talven jälkeen ollaan viisaampia. Jos en asuisi ruuhka-Suomessa, olisin pysynyt nastarenkaissa.

      • Anonyymi

        Osta auto , jossa on äänieristys vakiona.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osta auto , jossa on äänieristys vakiona.

        Ei tarvitse maksaa äänieristyksestä jos ei aja nastoilla. Itsellä on vielä pari viikon ajan nastat alla ennen kuin vaihtuu kitkoihin, kestän sen kuulosuojaimilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1449
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1235
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1213
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      219
      1204
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1049
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1009
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      936
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      798
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      78
      791
    Aihe