Selänne-lehden tiedotus sekava, liian monisanainen, koskien kausirokotusta sekä kolmatta koronarokotusta.
Sairaat, yksineläjät huonokuntoiset, eivät jaksa mieltää tuota puolensivun sepustusta.
"Älä tee sitä, älä tee tätä, milloin saat tulla ja milloin et"
Tilaa netistä, painelele sitä, painele tätä.
Varaa aika puhelimitse, jos sairastat sitä tai tätä jne...
Digisovelluksista oli juuri kriittistä lehdistö keskustelua siitä, kuinka huonosti tuo nappien painaminen hoituu iäkkäiltä.
Tämä digipalvelu, mennyt myös Pyhäjärvellä yli äyräiden. Meillä mainostetaan, kuinka hyvin hoidettu tämäkin asia Pyhäjärvellä.
Höpön, höpön;kesäyliopiston nimissä alun alkaen järjestetty, oli täysi fiasko. Eikä siitä tässä enempää.
Sairaat, yksineläjät huonokuntoiset, eivät jaksa mieltää tuota puolensivun sepustusta.
"Älä tee sitä, älä tee tätä, milloin saat tulla ja milloin et"
Tilaa netistä, painelele sitä, painele tätä.
Varaa aika puhelimitse, jos sairastat sitä tai tätä jne...
Digisovelluksista oli juuri kriittistä lehdistö keskustelua siitä, kuinka huonosti tuo nappien painaminen hoituu iäkkäiltä.
Tämä digipalvelu, mennyt myös Pyhäjärvellä yli äyräiden. Meillä mainostetaan, kuinka hyvin hoidettu tämäkin asia Pyhäjärvellä.
Höpön, höpön;kesäyliopiston nimissä alun alkaen järjestetty, oli täysi fiasko. Eikä siitä tässä enempää.
Vastaukset 35
Vanhimmat
OLEN täysin samaa mieltä, ilmoituksen sekavuudesta rokotteiden osalta . Sanoinkin asiasta kun soitin saadakseni kausirokotteen varattua. No eivät titenköön ajanvarauksen henkilöt ole ilmoitusta laatineet. Tieson sen jo, annoi kuitenkin palautetta sekavasta ja pitkästä rimpsusta sitä ja tätä, aivan kuten aloittaja sanoo. Mikäli ilmoituksen laatimiseen ei asiantuntemusta ole Selänteen palveluksessa,, minulta(kin) voi ostopalveluna hankkia kuntalaisille suunnatun laadittavan infon. Olen ihan tavallinen terveyspalvelujen käyttäjä, ja osaan lukea monenlaisia kirjoitelmia..vaan nyt meni yli hilseen Selänteen sepustelut. Tarvitsin roktusaikatulkin, ja se ei liene maksetun ilmoituksen tarkoitus?
Samat sanat totesin, että turhaa sekavaa rimssua, koko pötkö.
Ihan on selvää suomenkieltä Selänteen ilmoitus. On vaan ne pari tyyppiä, joiden pitää valittaa joka asiasta.
Minä mietin, jos eivät oikeasti ymmärrä? Johtopäätös?
Täällä on muitakin, jotka ihmettelemme.
Miksi muuten otat noin jyrkästi kantaa?
Tiedote on huonosti laadittu, eivoi mitään.
mitäs se on kun te muut, klo 14.14 kuin ne /he/te kaksi, valitatte siitä että kaksi valittaa, eikös se ole itsensä parempana pitämistä ja härskiä tekopyhää käytöstä? valittaa valittajista, jotka eivät ole teiltä mitään pyytäneet.
En ymmärrä.
Mitähän tarkoittanet, te he jne.
Ei väliä, aloitus asiaa.
selänteen tiedote esimerkkinä.
Selkeä tiedote.
Saman jutun toistaa....
Sotku mikä sotku.
Miksi hermostut asiasta.
Kuntalaisilla oikeus mielipiteeseen, jos olet asianosainen (tuskin) ota onkeesi.
Puolet liikaa tarinaa, kysy vanhuksilta, joilla ei oikolukijaa.
Teksti kuuluu olla lyhyt, ytimekäs ja selkokielinen.
Turha äimistellä.
Mitä tarkoitat kahdella tyypillä?
Mitä ihmeen jakoa, teet meidän kuntalaisten kustannuksella.
Meillä oikeus vapaaseen mielipiteeseen, miksi irvailet? Et näy ymmärtävän asiallisen tekstin päälle yhtään mitään.
Joku kysyikin, miksi tuo outo komnentointi.
Ei kaivata vastaustasi, pidä hyvänäsi.
Ps. Tämä ei liity politiikkaan, vain oikeaan, aitoon informointiin. Siitä pula.
Sekavaa oli selostus, Tidottajalle lisäkurssi. Olisi laittanut heti alkuun ilman ajanvarausta, ja kirjaimet... Sen jälkeen netissä sähköisiä ajanvarausaikoja jne..
Ilmoituksen laatijan pitäisi käydä pitempi kirjekurssi tai antaa jollekkin asiansa osaavalle ilmoituksien laatiminen.
Minä kehtaan sanoa olevani niin tavis ja asialle tyhmä, että en saanut selänteen lehti-ilmoituksesta tolkullista toimintaohjetta, miten flunssarokotteelle pääsee.
Selkosuomeksi; lyhyt toimii hyvin, kun se on selkeästi ja laadittu siten, ettei mene pitkiä aikoja älypuhelimen kanssa "paina kaksi,jnee" lopuksi kuului että soitamme takaisin.
NYT meni kuppi nurin kun mieleen ehti ajatus siitä, että kun ollaan maakuntamallisn sotessa, niin mistä tiedon ja avun piiriin pääsee, kun se pahasessa selänteessä on jo tätä... kyllä v****tti kun oli heitteilejääneen tunnelmia herättävää..
Maski päähän persut ja piikille!
Minäkin olen persu ja hoidellut koronapiikit ajallaan, joten turhaan tuhiset trolli.
Ajanvaraukset outoa hepreaa.
Onhan se ihan mahottoman vaikee tietää millä kirjaimella oma sukunimi alkaa. Ja missäs kohtaa se onkaan aakkosissa. Apua!
Oihh, on minulle vaikeeta, ihan oikeesti ei sitä muita kaikkea, ei ei.
Nomaaliälyiselle tiedote on selkeä.
Olet itseäsi täysi. Unohdit mitä on alkupalan anti. Sairaat yksinasujat, vanhukset joilla ei sitä oikolukijaa, monia muita ongelmia jo yksin tuon onnettoman, "paina sitä, paina tätä nappulaa".
Muutenkin liian paljon rivejä, turhia turinoita, joten ei kannattane irviä. Sinäkin vanhenet, jolloin ongelmia riittää, nuodossa jos toisessa.
Vähä-älyisyydestä ei ole kyse.
Tiedonanto toimivaksi, ei puolensivun litaniaksi, jossa asiat jää epämääräiseksi.
Näille sivuille eivät vastaile juuri ne, joilla ongelmia juuri ko. asiassa. Siksi jonkun meistä on yritettävä heidän puolestaan, en itsekään meinannut jaksaa tuota sepustusta loppuun.
No, ehkä tuo kohta loppuu.
Eli sinäkin vain apukoulun käynyt ymmärrät ! hyvä näin,
Ei ymmärrä, vaikeaselkoinen on tui teksti.
Älä sotke syyttömiä juttuihisi.
Älä myöskään irvi apukouluillasi, et todella täytä fiksuuden mittaria millään asteikolla.
Aloitus asiaa ja sillä siisti.
Selvisikö pudokas edes apukoulusta?
Pysy sinä siellä kepun syöttövakassa ja anna lusikalla ammentaa.
Tiedotus ei ole pelannut Pyhäjärven osalta, eikä näy hoksottavan Selänteen osaltakaan.
Miksi riitelette selvästi huonosta tyylistä?
Sinä taidat olla sairain yksilö tällä sivustolla.
Taidamme kantaa sinut korennolla (joukolla) hoidettavaksi. Lopeta tuo älytön, sairasmielinen mollaus.
TIEDOTUKSET SELKOKIELISIKSI JA KUNTALAISIA PALVELEVAKSI. Kiitos!
Miksi sairasmielisen mollaus olisi lopetettava?
Sinun nimeämällä "pudokkaalla" ei ole mitään tekemistä, esitetyllä asialla.
Vältä asiatonta herjaa, jos sairautesi antaa myöten.
HS:n yleisönosastolla asiallinen kirjoitus ja ajatus, tekniikan kehittämiseksi vanhusväestön digipalveluiden epäkohtiin.
"On kohtuutonta edellyttää kaikkien selviävän gigiloikasta".
KÄYTTÄJÄYSTÄVÄLLISYYTTÄ KAIVATAAN JA TARVITAAN.
ikävät heitot asiasta sivustolla, eivät edistä tarvittavia toimenpiteitä.
Ps. Kuussa kuulemma käyty, nämä asiat eivät toimi kuitenkaan vanhusväestön osalta.
Korjaus: digiloikka....
En ymmärrä, mutta vastustan. Tuttu näky täällä.
Et sinä ymmärrä mitään muutakaan! Se on huomattu,Suuta osaat soittaa mutta siihenhän ei aivokapaseettia tarvita.