Juurrutusta talvea vasten

Anonyymi

Pimeää on. Ulkona pyryttää lunta ja sakenee vaan. Maa on valkoisena, vaikka marraskuu ei ole vielä puolessakaan.
Leikkasin kuitenkin juuri pelarkuuniasta latvat ja laitoin juurtumaan toiseen purkkiin multaan.
Asiahan oli niin, että kun syksyllä toin kasvin sisälle, niin kohta alkoi kuivattamaan ja pudottamaan lehtiään, lähtien alhaalta päin. Sitten kasvi näyttää siltä, että pitkien varsien päässä on pienet lehtitupsut. Ei ole häävin näköinen.
Nyt kasvi on saanut mahdollisuuden parantaa tapansa. Puhutaan niin paljon siitä itsemääräämisoikeudesta, joten nyt pelarkuuniakin saa oikeuden käyttää sitä. Päättää itse, haluaako elää, vai kuolla. Ei ole aiemmin kokemusta tälläisestä talvijuurrutuksesta, niin ei tiedä miten käy?
Mitä veikkaatte, tuleeko juurtumaan ja kasvamaan?

2

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niistä kolmesta latvasta, jotka laitoin juurtumaan, jäi yksi henkiin ja kasvaa.
      Alkuperäisen pelargonia purkin kolme jäljelle jäänyttä karaa, ovat kaikki alkaneet kasvattamaan uusia alkuja ja puskevat lehteä, joten voitolla ollaan.
      Marraskuu onkin oikein hyvä aika juurruttaa uusia alkuja. Vaikka saisi valoa kyllä olla enemmän, mutta näinkin näyttää pärjäävän.

      • Anonyymi

        Istutko jo multaankin? Tekisi mieli itsekin osa katkoa lyhyemmiksi jos alkaisivat tehdä uutta oksaa, saattaisi vaan tulla turhan hentoista oksaa talvella. Yksi pelargoni alkoi kukkia kun 1W lamput suoraan yläpuolella lähellä, toisessakin nuppuja. Muut tiputtaneet enemmän lehtiä vaikka tehokkaammat lamput mutta katossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      205
      2476
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      95
      1745
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      186
      1518
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1425
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1261
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      45
      1168
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      44
      1059
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      98
      929
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      52
      867
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      865
    Aihe