On tainnut tulla lunta tupaan kun entinen oikeusministeri Tuija Brax ja korkeimman hallinto oikeuden presidentti Kari Kuusniemi raahataan studioon pohtimaan suomen oikeusvaltion tilaa ja riippumattoman oikeuslaitoksen kunniottamista. Ei ollut sitten kuitenkaan kanttia nostaa kissaa pöydälle ja mainita sanaa Koiviston Konklaavi . Myöskin toimittaja oli evästetty olemaan mainitsematta sanallakaan asiaa vaikka juuri siitä on EUssa ollut puhetta kiitos Puolan ja Unkarin. Pyöritään kuin kissa kuuman puuron ympärillä mutta ei nosteta sitä pöydälle. Pelkureita mitä pelkureita.
Brax ja Kuusniemi tulisilla hiilillä
Anonyymi
855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä Kuusniemi nimenomaan mainitsi että media laitetaan tukemaan kyseistä narratiivia joten ei häntä voi syyttää.
Hölynpölyä.
Koiviston konklaavista höpöttäminen on turhaa.
Sillä ei ollut mitään vaikutusta Suomen oikeuslaitoksen toimintaan.
Se oli presidentin koolle kutsuma keskustelutilaisuus,jolla ei ollut päätösvaltaa mihinkään.
Tuomioistuimet tekevät ratkaisunsa itsenäisesti Suomen lakien perusteella.
Tuomioista voi valittaa.
Laittakaa googleen sanat Koiviston konklaavi ja tiedätte ketä äänestää seuraavissa vaaleissa.
”Oikeusvaltion kannalta Koiviston konklaavi oli irvokas näytelmä, jonka todellinen tarkoitus ei jälkihymistelyistä miksikään muutu.”
– Juridiikan professori Jyrki Virolainen blogissaan.
Kuusniemi voisi nyt osoittaa olevansa Suomen Valkoisen Ruusun suurristin arvoinen ja sanoa suoraan että Koiviston konklaavin uhreille on korvattava kaikki kärsimyksensä ja että tuhoon syylliset on tuomittava.
Typerää jankutusta.
Koiviston konklaavi oli keskustelutilaisuus,jossa ei päätetty mistään.
”Oikeusvaltion kannalta Koiviston konklaavi oli irvokas näytelmä, jonka todellinen tarkoitus ei jälkihymistelyistä miksikään muutu.”
– Juridiikan professori Jyrki Virolainen blogissaan.
Näytelmässä ei tehdä ulkopuolisia koskevia päätöksiä.
Ne tehdään puolueettomissa oikeusistunnoissa.