Kaiken puolin mahtava asia . Tänään pysäkillä näin naisen joka sytytti tölkin ja puhalteli savut muiden päälle. Itse olin kyllä ihan samanlainen. Aina piti tupakkaa polttaa kun odotin bussia tai mitä ikinä tahansa. Tupakka vei nikkikset mennessään pariksi kymmeneksi minuutiksi kunnes oli sytytettävä uusi tupakka.
Kirjojen lukeminen keskeytyi jatkuvasti kun piti laukata ulkona tupakalla. Oikeestaan mihinkään asiaan ei voinut ryhtyä ilman tupakkaa ja sitten kaikki tekeminen keskeytyi kun piti poltella tupakka.
Tupakka orjuuttaa käyttäjänsä. Tupakka vaatii saada olla läsnä jokaisessa hetkessä ja minnekään ei voi lähteä ilman tupakkaa.
Ja tuleehan se tupakointi myös ihan hirvittävän kalliiksikin. Kyllä siihen rahaa menee ihan hirveitä määriä kuukaudessa.
Jos et vielä polta askia päivässä tai jopa enemmän niin voin sanoa ettei siihen mene kauan . Määrät kasvaa huomaamatta.
Jos et polta askillista päivässä niin et ole sen paremmassa osassa. Älä uskottele itsellesi ettei tupakka ole sinulle ongelma tai terveysriski koska määrät on pienempiä. Tupakka on aikarosvo joka vie keskittymiskyvyn.
3 kk kun lopetin tupakoinnin
3
215
Vastaukset 3
- Anonyymi
Onnittelut sulle savuttomuudesta.
Itse olen poltellut lähemmäs 40 vuotta, ja tunnistan jotakin tuosta tekstistä.
Tosin jos olen tekemässä jotain, en tunne tarvetta keskeyttää sitä tupakan takia.
Alkuun mullakin lisääntyi savukemäärät, mutta viimeisinä vuosina on taas vähentynyt päivittäinen määrä. Osittain jo ihan hinnankin takia.
Itsekin polttelen usein pysäkillä, tai oikeastaan pysäkin vieressä. Yritän pysytellä kauempana muista ihmisistä polttaessani, koska tiedän, että suurin osa ei siitä pidä lainkaan.
Olen myös huomannut, että enemmän tupakan poltosta nipottaa ne, jotka ovat itse jossain vaiheessa polttamisensa lopettaneet.
Toivottavasti sinusta ei tule sellaista kuitenkaan.
Vaikka itse pystyy/on pystynyt jotakin tekemään, ei sitä tarvitse vaatia muilta. - Anonyymi
Minä tupakoin yleensä hyvin kaukana muista ihmisistä.
- Anonyymi
Teit elämäsi parhan päätöksen. Oneksi olkoon ! Täyttä asiaa kirjoitit. Niille jotka eivät kykenen samaan.Saavat läkääriltä resepiti lääkeet tupakoinin lopetukseen.Ei vierotusoireita,ei halua röökätä 3 kk.lääke kuuri,ohi on! Mikän ei ole ärsytävämpää kuin parvekelasit kinni ja siellä vedetään röökiä,tai ne ihmiset jotka itse ei tupakoivat,eivä vieraille voi sanoa: Pihalle rökille.Miksi? Kun tietävät on tupakan poltoo parvekeella häiritsevää,Ei se muutu syksy talvikausi. Koska osan huoneiston ikunat ovat parvekeelle ja sietä ikunoiden rakoventiilien kautta tupakan haju tulee.TUPAKOIMATTOMIEN ASUNTOIHN SISÄÄN!Vain narsistit eivät haista tupakan hajua tai mitän muutakan hajua. Kuten ei tupakoitisia itse,koska on sen hajuvesi. Sinä joka lopetit tupakoinin alat voida hyvin.terveytesi ja vointisi kasvaa.ei tule masennus ymm.Rahasi säästy,muhun järkevämpään Oneksi olkoon Heka: Lainen tupakoimaton perhe Kontulasta. Jossa odotetan viralista tupakointikieltoa asukaat,jotka eivät tupakoi ja ei heidän vieraat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511698Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551