Kontioranta näyttely

Anonyymi

Olipa harvinaisen sanomaton ja väkisin tikistetty näyttely. Odotin kyllä enemmän.

12

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin... Ehkäpä tuo ei paljon anna ympyröiden ulkopuolelta tuleville katsojille.
      Kyllähän tuo on melko pienen piirin henkilökohtaisia muistoja kannatteleva esitys joka ei tuota miljöötä tuntemattomalle juurikaan avaudu.
      Kuitenkin varuskunta oli tärkeä myös sen ympäristölle ja ihan yhteiskunnallisestikin, tämä kulma ei tullut esiin.

    • Anonyymi

      Eikö tule muita kommentteja? Kai siellä nyt enemmän kuin kaksi käyvijää on ollut?

    • Anonyymi

      Kylläpä mielesi pahoitit,eihän sinne kaikki voi tuoda valokuvia ja tulla kertomaan ajasta, jonka siellä vietti.Itse kävin katsomassa ja oli mukava nähdä vanhoja "pentukavereita" valokuvista ja videoklipissä olleita, jotka olivat tulleen kertomaan muistonsa Kontiorannasta.Omat muistoni Kontiorantalaisena ajoittuu 50 luvulta 70 lukuun,lopuksi toivotan kaikille Kontiorantalaisille, olittepa missä tahansa maailmalla hyvää loppuvuotta.

      • Anonyymi

        Olisi tuosta voinut mainita että se on vain pienen sisäpiirin juttu, kunta kuitenkin järjestäjänä.


    • Anonyymi

      Onhan se siinä mielessä ”sisäpiirin juttu”, että koko projektin ideana oli hakea omakohtaisia muistoja, joten varuskunnassa tai sen liepeillä asuneitahan se silloin koskee. Kyllä elokuvasta syntyi sellainen fiilis, että aika poikkeksellisen tiivis yhteisö varuskuntakylä ja sairaala ovat olleet. Eikä vielä 1960- ja 1970-luvulla esimerkiksi ollut nykytavalla autoja, harrastuksia jnpp. Silloin elettiin siinä oman kylän ”sisäpiirissä”.

      • Anonyymi

        No, onneksi ei ollut pääsymaksua... Voisi ensi kerralla ilmoittaa mille kohderyhmälle homma on suunnattu.


      • Anonyymi

        50-60-luvuilla kaikissa kylä-ja kaupunginosayhteisöissä elettiin erilaista elämää kuin nykyisin.
        Lapsia oli, kavereita oli lähellä paljon ja leikit sekä harrastukset erilaisia koska rahaa ei ollut kenelläkään.
        Vanhuus kultaa meillä kaikilla lapsuuden ja nuoruuden muistot asuinpaikasta riippumatta.


    • Anonyymi

      Ei kun se oli taiteellinen. Siksi varmaan ei edes ryhmävalokuvissa ollut vuosilukuja. Tosin eihän tuossa värivalaistuksessa juuri kuvistakaan paljoa nähnyt.
      Allashaastattelu oli parempi.

      • Anonyymi

        Valot todella haittasivat kuvien katselua, melkein migreeni puhkesi...


    • Anonyymi

      Hieno ja taiteellinen tanssiesitys siellä altaassa ja hyvin kuvattu varsinkin naisen ja miehen ammattimainen kohta.
      En vieläkään anna henkilökohtaiseti anteeksi senaikaisile päättäjille se uimahallin lakkauttaminen hallihan oli hyvässä kunnossa. Tuo AH pirulainen menee kaiken edelle.
      Toivoisin entiselle varuskunta ruokalalle jotain järkevää jatkumoa en vaan osaa sanoa mikä se olisi.

      • Anonyymi

        Etkö siellä käydessäsi huomannut kuinka ruokalassa haisi home? Ei sellaiselle rakennukselle ole muuta käyttöä kuin puskutraktori.


      • Anonyymi

        PS: Eipä siellä varuskunnan aikaan juurikaan uima-altaassa tanssittu. Ihan höpöhöpöä, kuten stadionin touhukin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe