miten Erkki Sinkko On saannut piilottettua eläkeensä oli vain ansiotuloa 14000e pieni on lukoin opettajan eläke. puskuria on 500000e jemmassa. hyvin on säästäny jos eläke noin 1000ekk brutto.hävytöntä toimintaa.
Erkki Sinkko Lukion opettaja
7
1111
Vastaukset
- Anonyymi
jokin mättää sinkon ansiotuloissa.
- Anonyymi
oli jo muutama vuosi sitten 6miljonaneuron sijoitussalkku. mikä nyt on jo 8miljoonaaeuroa. iltalehti ilmoittaa että erkin ansiotulo on 14000e. mitä en ymmärrä kun mies eläkkeellä. pääomatulo 184000e varmaan osingoja. mutta eläke kuuluu ansiotuloihin. korjatkaa iltalehti tämä vääryys. että lukion opettajan eläke on 14000e vuosi.
- Anonyymi
8miljonan salkku ja vain 184000e pääomatuloja alle 2,5 % osingot.ei hyvin mene. erkillä, ja vain 14000e eläke.vuodessa.
- Anonyymi
Sinkko lopetti opettajantyöt 50-vuotiaana, joten hänelle ei ole kertynyt täyttä eläkettä siltä työuralta ja lienee jonkinlainen leikkuri ja vähintäänkin inflaatio iskeneet kertyneeseen eläkkeeseen. Myöhemmin "vapaana toimittajana" hän lienee sijoittanut rahansa mieluummin johonkin muuhun kuin eläkemaksuihin.
- Anonyymi
on turha käyttää lukion opettaja ammattia.
- Anonyymi
Ihan koulutuksesta, asemasta ja työpaikasta riippumatta työeläkettä kertyy kaikille vain ja ainoastaan palkan ja työvuosien mukaan, joiden perusteella myös työeläkevakuutusmaksukin lasketaan.
Pääomatulot tai muu varakkuus ei siihen vaikuta yhtikäs mitään.
Jos palkka on pieni tai työvuosia on vähän tai molemmat, niin työeläke tulee olemaan pieni. - Anonyymi
En tunne kyseistä henkilöä enkä aikataulua jolta eläke on laskettu.
Aikanaan oli mahdollisuus tiettyyn summaan saakka vähentää palkkaverotuksessa eläkesäästöä.
Eläkesäästöä on voinut sijoittaa useampaankin kohteeseen. Eräs sellainen on säästövakuutus. Ko. vakuutuksen sisältämien osakkeiden osinkotuloista ei tarvitse maksaa veroa vaan ne jäävät toimimaan kyseisen vakuutuskuoren sisällä. Tuloutettaessa menee vero.
Tuo on taviksen kotimainen mahdollisuus. Veroparatiisien kuoret ovat luku sinänsä.
<erkki on ollut riittävän fiksu järjestellessään verotettavat tulonsa sopivan pieniksi.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12811148Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1946566Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535661- 735081
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1514414Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254246Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas714079Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333634