Erkki Sinkko Lukion opettaja

miten Erkki Sinkko On saannut piilottettua eläkeensä oli vain ansiotuloa 14000e pieni on lukoin opettajan eläke. puskuria on 500000e jemmassa. hyvin on säästäny jos eläke noin 1000ekk brutto.hävytöntä toimintaa.
71190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

jokin mättää sinkon ansiotuloissa.

Äänestä

oli jo muutama vuosi sitten 6miljonaneuron sijoitussalkku. mikä nyt on jo 8miljoonaaeuroa. iltalehti ilmoittaa että erkin ansiotulo on 14000e. mitä en ymmärrä kun mies eläkkeellä. pääomatulo 184000e varmaan osingoja. mutta eläke kuuluu ansiotuloihin. korjatkaa iltalehti tämä vääryys. että lukion opettajan eläke on 14000e vuosi.

Äänestä

8miljonan+salkku+ja+vain+184000e+pääomatuloja++alle+2,5+%+osingot.ei+hyvin+mene.+erkillä,+ja+vain+14000e+eläke.vuodessa.

Äänestä

Sinkko lopetti opettajantyöt 50-vuotiaana, joten hänelle ei ole kertynyt täyttä eläkettä siltä työuralta ja lienee jonkinlainen leikkuri ja vähintäänkin inflaatio iskeneet kertyneeseen eläkkeeseen. Myöhemmin "vapaana toimittajana" hän lienee sijoittanut rahansa mieluummin johonkin muuhun kuin eläkemaksuihin.

Äänestä

on turha käyttää lukion opettaja ammattia.

Äänestä

Ihan koulutuksesta, asemasta ja työpaikasta riippumatta työeläkettä kertyy kaikille vain ja ainoastaan palkan ja työvuosien mukaan, joiden perusteella myös työeläkevakuutusmaksukin lasketaan.
Pääomatulot tai muu varakkuus ei siihen vaikuta yhtikäs mitään.

Jos palkka on pieni tai työvuosia on vähän tai molemmat, niin työeläke tulee olemaan pieni.

Äänestä

En tunne kyseistä henkilöä enkä aikataulua jolta eläke on laskettu.
Aikanaan oli mahdollisuus tiettyyn summaan saakka vähentää palkkaverotuksessa eläkesäästöä.
Eläkesäästöä on voinut sijoittaa useampaankin kohteeseen. Eräs sellainen on säästövakuutus. Ko. vakuutuksen sisältämien osakkeiden osinkotuloista ei tarvitse maksaa veroa vaan ne jäävät toimimaan kyseisen vakuutuskuoren sisällä. Tuloutettaessa menee vero.

Tuo on taviksen kotimainen mahdollisuus. Veroparatiisien kuoret ovat luku sinänsä.

<erkki on ollut riittävän fiksu järjestellessään verotettavat tulonsa sopivan pieniksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

miten Erkki Sinkko On saannut piilottettua eläkeensä oli vain ansiotuloa 14000e pieni on lukoin opettajan eläke. puskuria on 500000e jemmassa. hyvin on säästäny jos eläke noin 1000ekk brutto.hävytöntä toimintaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu