vuosi virkaan astumisen jälkeen.
70% amerikkalaista on sitä mieltä, että Bidenin kaudella Amerikka on mennyt huonompaan suuntaa,
70% amerikkalaista on sitä mieltä, että Bidenin kaudella Amerikka on mennyt huonompaan suuntaa,
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Se olikin sitten lyhyt loru!
Kamala astuu kohta kehiin kun Joe ei pärjää😺
Heh. Trump on jo unohtunut.
USA on mennyt kyllä huonompaan suuntaan jo iät ja ajat. Moni asia on niin, ettei noin ole juuri missään Euroopassa.
Missä on maailman suurin valtionvelka?
Mikä Amerikassa on huonommin kuin Romaniassa tai Bulgariassa?
Jaa. En tiedä kuinka noissa maissa tapetaan mustia tai onko valtionvelka valtava. Tai kuinka paljon asuu kaduilla.
Pitää varmaan ottaa selvää.
USA:n infrastruktuuri alkaa olla Romanian ja Bulgarian tasoa. Paljon Suomen alapuolella.
Aloittaja lle oksettava Trump joutuu aikanaan vastuuseen siitä mitä hän on tehnyt maailmanhistorian huonoin presidentti ikinä
Kuka Ile?
Kerro ainakin mitä huonoa Trump teki.
Trump lupasi laittaa valtionvelan kuntoon. Kävi juuri päinvastoin. Trumoin kaudella jenkkien velka kasvoi nopeammin kuin aikaisemmin. Ainoastaan Clintonin kaudella velkaa on pystytty lyhentämään. USAn velka on kaksi kertaa suurempi kuin EU:n velka.
https://www.hs.fi/talous/art-2000005964586.html
Velan lasvu johtui siitä, että Trump laski kavereittensa eli miljadöörien verotusta homattavasti. Samalla kuitenkin valtion menot jatkoivat kasvua, vaikka Trump lupasi toisin. Tämä "väli" paikattiin ottamalla lisää velkaa? Joten oliko sulla muuta?
Amerikan velan kasvu alkoi itse asiassa Ronald Reaganin aikakaudella. Hän leikkasi veroja "isolla kädellä" samalla kun etenkin puolustusmenoja lisättiin. Mutta eihän teitä hihhuleita asiaan liittyvät faktat kiinnostusta mitenkään.
https://areena.yle.fi/1-50696853
Ei tainnut siis olla. Kun lyö faktat pöytään, niin sen jälkeen tulee hiljaista tuolta Trump fanien puolelta.
Trump on myös ainoa vallankaappausta yrittänyt demokraattisen valtion presidentti.
Trumpilla oli amerikkalainen asenne parempaa ja korkeammalle .
Siis parempaan ja korkeampaan velkaan. Juu, tämä tuli kyllä jo todistettua.
Siis asenteellako maksetaan velat? Mikä ihmeen "asenne" on valehtelminen? Tästähän Trump jäi kiinni useamman kerran.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8bafc1d5-6688-41a4-9c3e-8b2fb4463606
Kun Trumpilta kysyttiin tuosta valtion velasta, niin hän vastasi että ei se kuulu hänelle. Näin siksi että kun maksupäivä tulee niin ei hän ole enää silloin presidentti.
Trump esitti harhaanjohtavia väitteitä ja valehteli 30 573 kertaa.
Olisikin pyrkinyt parempaan. Mutta kun kyvyt eivät riitä, niin on pakko valehdella yli 30 500 kertaa.
Yhtään valetta ei ole todistettu.
Pelkkää trollitehtaan tuorista.
Minkäs jättilainan se Joe juuri otti?
Sinusta siis suomalaiset haravoivat metsiä?
Biden ei sanonut että velka maksetaan pois kuten Trump väitti. Tässä on hyvin oleellinen ero.
Trump lupasi laittaa valtionvelan kuntoon. Kävi juuri päinvastoin. Trumpin kaudella jenkkien velka kasvoi nopeammin kuin aikaisemmin. Ainoastaan Clintonin kaudella velkaa on pystytty lyhentämään. USAn velka on kaksi kertaa suurempi kuin EU:n velka.
https://www.hs.fi/talous/art-2000005964586.html
Velan lasvu johtui siitä, että Trump laski kavereittensa eli miljadöörien verotusta homattavasti. Samalla kuitenkin valtion menot jatkoivat kasvua, vaikka Trump lupasi toisin. Tämä "väli" paikattiin ottamalla lisää velkaa. Joten puhuin Trump totta?
PS. Oliko sulla muuta?
Bidenin+kannatus+on++42.7%+.++++Trumpin+oli+tammikuussa+38%.+++USA:n+edustajainhuone+on+täysin+kyvytön+tekemään+päätöksiä.+++Bidenin+parhaillaan+ajamaa+infrastruktuurihanketta+on+yritetty+saada+läpi+ainakin+neljän+presidentin+aikana.++Republikaanien+mielestä++tiet+ja+sillat+saavat+hajota+ja+koulut+olla+kehitysmaan+tasoa.
Trump lupasi laittaa valtionvelan kuntoon. Kävi juuri päinvastoin. Trumpin kaudella jenkkien velka kasvoi nopeammin kuin aikaisemmin. Ainoastaan Clintonin kaudella velkaa on pystytty lyhentämään. USAn velka on kaksi kertaa suurempi kuin EU:n velka.
https://www.hs.fi/talous/art-2000005964586.html
Velan kasvu johtui siitä, että Trump laski kavereittensa, miljadöörien verotusta huomattavasti. Samalla kuitenkin valtion menot jatkoivat kasvua, vaikka Trump lupasi toisin. Tämä "väli" paikattiin ottamalla lisää velkaa? Joten oliko sulla muuta?
PS. Kun Trumpilta kysyttiin tuosta valtion velasta, niin hän vastasi että ei se kuulu hänelle. Näin siksi että kun maksupäivä tulee niin ei hän ole enää silloin presidentti. Ynnä miksi ihmeessä "trumpetistit" ette koskaan millään tavalla vastaan tähän USA:n velkaantumiseen? Onko olemassa olevat faktat liian kipeitä?
Bidenin+kanntus+on+enää+32%.
Trumpin kannattajien touhu on täysin mielipuolista:
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008402419.html
Luterilainen noista ei ole kumpikaan.
Virkaanastujaisista ei ole vielä kulunut vuotta.
Vielä ehtii kannatus laskea enemmän.
Katsotaan sitten tilanne tammikuussa.
Näin se menee.