SARASVUO TEKI SEN TAAS

Suomen kansa on ymmärtänyt Sarasvuon puheet ihan väärin. Kun Sarasvuo toitotti jokaisen Diilijakson alussa, että voittaja saa näköalapaikan Trainer´s housessa ja hänet palkataan Opportuni Business Director johtajaksi. Ihmiset käsittivät asian väärin. Hän tarkoitti sillä, että kysymyksessä oli provisiopalkkainen myyntityö Sarasvuon hiljattain perustamassa uudessa Ignis Oy firmassa. Tietääkseni näköalapaikoilla olevat johtajat suomessa eivä toimi puhtaasti provisiopalkalla. Suurimmalla osalla on reilun kokoinen lähtöpalkka, jonka lisäksi johtajille maksetaan bonukset ja provisiot hyvin syntyneestä tuloksesta. Provisiopalkkainen työ ilman pohjapalkkaa on yhtä tyhjän kanssa.

Kun Sarasvuo kertoi viimeisessä Diili-jaksossa, että kilpailijat saavat 7500 euron stipendin. Ihmiset ymmärsivät taas väärin. Stipendi tarkoittaa sitä, että voi osallistua johonkin ennalta määrättyyn Sarasvuon oman firman kurssiin, jonka Sarasvuo on hinnoitellut 7500 euron arvoiseksi.

Olen kaik sitten aika lailla tyhmä ihminen, sillä en osaa erottaa Sarasvuon totuutta rivien välistä.
jos minulle vaikka sanotaan, että Pizza-firma kolminkertaisti liikevoittonsa, niin en voisi kuvitella että lause tarkoittaa sitä, että yksittäisen kortteli-Pizzerian päivämyynnissä on tapahtunut kolmen yksittäisen pizzan lisämyynti lounaan aikana.
Onko huomiotalous nyt sitä, että puhutaan ensiksi mitä sattuu, jotta saadaan näkyvyyttä mediassa ja toisen kerran saadaan uudestaan näkyvyyttä mediassa, kun oiotaan näitä aikaisemmin annettuja tyhjiä lupauksia ja selitellään pupillit paisuen, että ihmiset ovat käsittäneet asian ytimen väärin?
Suoraselkäinen, luotettava ihminen ei valehtele eikä vääristele totuutta, näin minulle on lapsesta asti opetettu, mutta ilmeisesti tämä ei koske näitä Juppikultturin synnyttämiä huomiotalouslukiolaisia yritysjohtajia.

Toivottavasti yritysvalmennuksia ostavat yrityksetkin miettivät sitä, että keneltä palvelu kannattaa ostaa ja kuka on luotettava yhteistyökumppani
6437984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 64

Vanhimmat

SONNANJAUHAMISESTA SAA NYKYPÄIVÄN HIRMU SUMMAN
EUROJA. HULLUJA ON MONENLAISIA. MAKSAKAA VAIN
TYHJÄN PUHUMISESTA.

Äänestä
  • Tuo napapiirin kuuraparta, Mikko, Mikko minne läksit joukosta tummasta? Yrityskonsultti viel hetki sitten, nyt kuvasi listoilta uupuu. Mikko oi Mikko joko sait lasinpyyhkiät toimimaan sontasateessa ja käännyit Eräniityntielle? Sarasvuontie loppuu ilman varoittavaa liikennemerkkiä kolera-altaaseen. Oi Mikko Oi Mikko...

    Äänestä

  • Vermas kirjoitti:

    Tuo napapiirin kuuraparta, Mikko, Mikko minne läksit joukosta tummasta? Yrityskonsultti viel hetki sitten, nyt kuvasi listoilta uupuu. Mikko oi Mikko joko sait lasinpyyhkiät toimimaan sontasateessa ja käännyit Eräniityntielle? Sarasvuontie loppuu ilman varoittavaa liikennemerkkiä kolera-altaaseen. Oi Mikko Oi Mikko...

    Mikä ihmeen Vermas? Joku entinen Sarasvuon duunari vai?

    Äänestä

Ei löydy Diilin kilpailija Ollin henkilötietoja tämän yrityksen kotisivuilta.
Olli voitti kilpailun, mutta ilmeisesti sai vain provisiopalkkaisen puhelinmyyntityön, jossa on hieno titteli.

http://www.trainershouse.fi/yritys/henkilokunta/

Toivottavasti Diilin kilpailijat laittavat oman firman pystyyn, sillä puhtaasti provisiopalkkaista työtä ei kannata toisille tehdä. Jos oman palkkansa suhteen joutuu ottamaan kerran joka kuukausi riskejä, niin eikö silloin ole parempi perustaa oma firma, jolloin on sentään mahdollisuus rikastua. Valmennuksia ja konsultaatiota myyvät firmat pärjäävät lähes nolla-budjetilla. Tarvitaan ainoastaan puhelin, faksi ja tietokone sekä hyvät puhelahjat.

Äänestä
  • Kassahenkilökunnasta vähenettiin jo puolet, 40 vuotias kassaneiti erotettiin ja 20 vuotias palkattiin tilalle.

    Äänestä

Amerikan Diilissä voittajalle tarjottiin todellakin OIKEA johtajan paikka, jossa hänelle maksetaan kilpailun jälkeen todella kovaa palkkaa. Hän pääsi todelliseen yritykseen töihin ja hänellä on johdettavaan iso henkilökunta ja liiketoiminta. Kilpailun osallistuminen oli voittajalle hyvä Diili, myös rahallisesti ilman riskejä.

Suomessa Diilin voittaja,

oletettavasti pääsi provisiopalkkaiseen puhelinmyyntityöhön yritykseen, joka ei ollut viime vuonna edes olemassa. Yritys, jonka lähtötaso on nolla. Jos Suomen diilin voittaja tekee lujasti töitä ja saa tämän uuden "pöytälaatikko" firman tuottoisaksi, niin hän saa vain murusia siitä työstä mitä hän on itse tiiminsä kanssa tehnyt. Käytännössä Diilin kilpailijat ottavat isot riskit oman palkkansa suhteen ja jos he onnistuvat luomaan uudesta firmasta menestystuotteen, niin 90%:sti voitot kerää toiminnasta yrityksen omistaja Sarasvuo, jos he epäonnistuvat, niin provisiopalkkaisessa työssä jää palkka saamatta. Yrityksen omistan investoinnit ja satsaus konsulttipalveluja myyvään yritykseen on olematon ja hän voi tässä "projektissa" hävitä vain puhelinlaskuja vastaavan summan rahaa, muuten business on hänelle lähes riskitöntä. Näin asia menee, jos olen asian oikein ymmärtänyt. Korjatkaa, jos olen väärässä!

Äänestä
  • Jotakuinkin noin. Sarasvuo keksi loistavan tavan saada kovaa porukkaa duuniin ja samalla julkisuutta omalle kioskilleen.

    Ei se tyhmä mies se Sarasvuo ole. Taatusti on suunnitellut koko jutun.

    Äänestä

  • Kurre_Orava kirjoitti:

    Jotakuinkin noin. Sarasvuo keksi loistavan tavan saada kovaa porukkaa duuniin ja samalla julkisuutta omalle kioskilleen.

    Ei se tyhmä mies se Sarasvuo ole. Taatusti on suunnitellut koko jutun.

    Muistan aikanaan, kun Sarasvuo järkkäsi preppauskursseja Kauppakorkeaan pyrkiville. Olivat n. kaksi kertaa muita kalliimpia, mutta Sarasvuon lupaus oli "jos et pääse sisään niin rahat takaisin." Kuulostaako reilulta?

    No jep, tavallaan on. Sit kun miettii tarkemmin: suuri osa siitä porukasta on sellaista että pääsee sisään, preppasi heitä tai ei. Motivoituneita siis. Sarasvuo vuokraa halballa esiintymistilat, höpöttelee lavalla mitä sattuu, ja silti varmaan vähintään 20 % pääsee sisään... Easy money...

    Ei se tosiaan mikään huono myyntimies ole.

    Äänestä

Veikatkaa kumpi on enemmän lööpeissä seuraavan kahden viikon aikana:

a) Ehdokas Sarasvuo ja selitykset

b) Ehdokas Fingerroos ja selitykset

Äänestä
  • Sarasvuo voittaa lööppijutuilla Marika "salarakas" Fingeruusun. Sarasvuo saa selitellä Stipendi ym muita kömmähdyksiä vielä ainakin parin lööpin verran.

    Marikan kannattaisi kyllä hankkiutua nyt nopeasti Sarasvuon salarakkaaksi, niin sillä Marika sormiruusu saisi varmasti pari lööppiä ja seiskapäivääjuttua.

    Äänestä

  • dirlandaa diili kirjoitti:

    Sarasvuo voittaa lööppijutuilla Marika "salarakas" Fingeruusun. Sarasvuo saa selitellä Stipendi ym muita kömmähdyksiä vielä ainakin parin lööpin verran.

    Marikan kannattaisi kyllä hankkiutua nyt nopeasti Sarasvuon salarakkaaksi, niin sillä Marika sormiruusu saisi varmasti pari lööppiä ja seiskapäivääjuttua.

    Hyvä Jari olet taas tänään lööpeissä!
    Kyllä huomiotalous toimii, vaikka negatiivisen julkisuuden kautta.

    Äänestä

  • Jaaha

    Äänestä

Stipendi kohu päivän lööpeissä kertoo taas asian oikean laidan.
Toisaalta, ei Sarasvuolla olisi miljoonia omalla pankkitilillään, jos hän maksaisi omille työntekijöilleen kunnon palkkaa ja jos hän jakaisi vielä Diilin kilpailijoille rahastipendejä. Huomiotalous on sitä, että oman edun tavoittelu pitää vedättää huippuunsa siten, että muut tekevät sinulle rahaa ja sinä olet se varsinainen taloudellinen hyötyjä, mutta ovelasti kehut ja ylistät aina niitä jotka säännöllisesti kartuttaa sinun tilipussiasi!

Tästä on äkkirikastumisessa kysymys!

Äänestä

ois halvempaa ratkaista diili pelauttamalla osanottajilla monopolilautapeliä ja voittajalle
lippu linnanmäen spaceshottiin niin sais tuntea nousevansa huipulle nopeasti.

Äänestä
  • Tietenkin voittajalle stipendi jolla pääseee Sarasvuon kurssille, jonka parhaiten läpäissyt saa mahdollisuuden osallistua arpajaisiin jonka palkintona saattaa olla lippu spaceshotiin, mikä ei välttämättä tarkoita Linnanmäen spaceshotia vaan Sarasvuon tytäryhtiön työmaaruokalan uutta pizzanpaistajaa.

    Sarasvuo-Varassuo

    Äänestä

Joskus on tarpeen palkata yrityksen ulkopuolinen taho setvimään asioita, kun oman porukan ehdotuksia ja ideoita ei haluta tai osata kuunnella.

Monessa firmassa "alhaalta päin" tulleet hyvätkin ideat tyrmätään kategorisesti: "Sinun asiasi ei ole tulla meitä neuvomaan. Hoda vaan oma hommasi".

Jopa johtohenkilöiden välillä saattaa olla niin suuri luottamuspula, että lokeroajattelu jyllää sivusuunnastakin tarjottavat kehitysehdotukset.

Kurssituksista huolimatta voi jäädä päättäville paikoille lymyilemään jarruja jotka tyrmäävät kaiken uuden pelkästään saamattomuuttaan. Eivät halua nähdä sitä "vaivaa" jonka uudistusten pohtiminen ja eteenpäin vieminen vaatisi.

Jopa kateuttakin esiintyy siinä määrin, että työkaverin ehdotusten ei sallita kantautua päätävien korviin.

Äänestä
  • juu oli muotia palkata lätkävalmentajat kurssittaan yritysten henkilökuntia tuloksen tekoon tyyliin keep it simple you know ja 5000 euroa kiitos,lienee muotia edelleen yltiöpositiivisuuden tunkeminen yritysten äijäporukoiden kurkusta alas tyyliin joko naurat tai itket ja naurat nami nami ja 6000 euroa kiitos ja trendin päällä kelluu nyt sitten kaikki mahdolliset talous,mainos,yltiöpositiivisuudet,uskonnot,liberalismit itseensä imuttanut saippuanliukas rahat pois suurosakkaille tyyli:vapautan Salcompin 300 sielua ja elisan 600 sielua baarin kolmosen ääreen ja 10000 euroa kiitos.
    Ja nyt ihan ilmainen neuvo:
    Ei uskota keisarin uusiin vaatteisiin ja mitä virheisiin tulee niin ei se munapää ole joka mokaa vaan se joka ei mokaansa myönnä ja korjaa.Ihmiset näitä töitä tekee ja niitä kannattaa kohdella myös ihmisinä eikä kuluerinä.

    tuijottakaa katatonisesti psykologianne kiitos!Mua ei huvita kohta yhtään mikään!!!

    Äänestä

  • monopoli kunniaan -kele kirjoitti:

    juu oli muotia palkata lätkävalmentajat kurssittaan yritysten henkilökuntia tuloksen tekoon tyyliin keep it simple you know ja 5000 euroa kiitos,lienee muotia edelleen yltiöpositiivisuuden tunkeminen yritysten äijäporukoiden kurkusta alas tyyliin joko naurat tai itket ja naurat nami nami ja 6000 euroa kiitos ja trendin päällä kelluu nyt sitten kaikki mahdolliset talous,mainos,yltiöpositiivisuudet,uskonnot,liberalismit itseensä imuttanut saippuanliukas rahat pois suurosakkaille tyyli:vapautan Salcompin 300 sielua ja elisan 600 sielua baarin kolmosen ääreen ja 10000 euroa kiitos.
    Ja nyt ihan ilmainen neuvo:
    Ei uskota keisarin uusiin vaatteisiin ja mitä virheisiin tulee niin ei se munapää ole joka mokaa vaan se joka ei mokaansa myönnä ja korjaa.Ihmiset näitä töitä tekee ja niitä kannattaa kohdella myös ihmisinä eikä kuluerinä.

    tuijottakaa katatonisesti psykologianne kiitos!Mua ei huvita kohta yhtään mikään!!!

    Mielestäni on turhaa kitistä Olli Rikalan ja kumppaneitten kohtalosta.
    En usko että kenelläkään asianomaisista on jäänyt pahaa mieltä saavuttamastaan työpaikasta, koska kyseessä on hyvin dynaaminen ja aikaansaava ryhmä, joka varmasti tienaa enemmän provisio- kuin millään peruspalkalla. Lisäksi epäilen että kukaan joka uuteen yhtiöön valittiin, ei mennyt tehtävään pakotettuna tai motiivina pelkästään raha.
    Uskon voimakkaasti että tämän tasoiset kaverit onnistuvat tienaamaan haluamansa määrän oppia ja oravannahkoja siten että tuskin saadaan heidän tilityksiään lukea lehdistä.

    Lisäksi siitä stipendistä. On melko tavanomaista että ihminen joka on tottunut saamaan ilmaiseksi kaiken, ei osaa arvostaa ilmaiseksi saamaansa koulutusta. Sarasvuon kurssit ovat arvostettuja ja monet yritysjohtajat pitävät niitä hyvänä investointina itselleen ja henkilökunnalleen. Miksi Sarasvuon olisi pitänyt jakaa rahaa kilpailijoille? lukiko se jossain sopimuksessa? Pettikö Jari Sarasvuo kilpailijat? MIELESTÄNI EI!

    Syy siihen miksi näistä vouhotetaan on se että suurin osa ei jaksa nähdä sitä vaivaa jonka menestyminen vaatii, ja on turvallista ja helppoa istua arvostelemassa niitä jotka ovat omalla työllään menestyneet. On jopa niitä jotka pitävät yrittäjyyttä varkauden muotona ja kaikkia työntekijöitä rikoskumppaneina.

    Itse koen ajattelevani monista asioista hyvinkin erilailla, mutta arvostan suuresti hänen kykyään innostaa ihmisiä (jotka sitä haluavat) ylittämään itsensä sekä hänen rohkeuttaan puolustaa omaa kantaansa sekä kykyä pyytää anteeksi .
    Sarasvuon toimintaa on sikäli turha verrata Fingeroosin toimitaan, koska vaikka motiivit olisivatkin samat eli tärkeydentunne, raha ja näkyvyys, Sarasvuo ansaitsee tuon valmentamalla muita onnistumaan, kun taas jälkimmäinen ei millään tavalla toiminnallaan edistä ihmisten kasvua eikä kehitystä. Kysymys on mielestäni siitä, tekeekö asiat niin että ne tuntuu oikeilta, vai niin että ne tuntuu hyvältä.

    Mielestäni ei kannata katkeroittaa mieltänsä siitä jos joku on menestynyt ulkoisesti muita paremmin. Onnettomat eivät tulisi onnelliseksi vaikka huomenna taivaalta sataisi rahaa.

    Äänestä

  • SAMI kirjoitti:

    Mielestäni on turhaa kitistä Olli Rikalan ja kumppaneitten kohtalosta.
    En usko että kenelläkään asianomaisista on jäänyt pahaa mieltä saavuttamastaan työpaikasta, koska kyseessä on hyvin dynaaminen ja aikaansaava ryhmä, joka varmasti tienaa enemmän provisio- kuin millään peruspalkalla. Lisäksi epäilen että kukaan joka uuteen yhtiöön valittiin, ei mennyt tehtävään pakotettuna tai motiivina pelkästään raha.
    Uskon voimakkaasti että tämän tasoiset kaverit onnistuvat tienaamaan haluamansa määrän oppia ja oravannahkoja siten että tuskin saadaan heidän tilityksiään lukea lehdistä.

    Lisäksi siitä stipendistä. On melko tavanomaista että ihminen joka on tottunut saamaan ilmaiseksi kaiken, ei osaa arvostaa ilmaiseksi saamaansa koulutusta. Sarasvuon kurssit ovat arvostettuja ja monet yritysjohtajat pitävät niitä hyvänä investointina itselleen ja henkilökunnalleen. Miksi Sarasvuon olisi pitänyt jakaa rahaa kilpailijoille? lukiko se jossain sopimuksessa? Pettikö Jari Sarasvuo kilpailijat? MIELESTÄNI EI!

    Syy siihen miksi näistä vouhotetaan on se että suurin osa ei jaksa nähdä sitä vaivaa jonka menestyminen vaatii, ja on turvallista ja helppoa istua arvostelemassa niitä jotka ovat omalla työllään menestyneet. On jopa niitä jotka pitävät yrittäjyyttä varkauden muotona ja kaikkia työntekijöitä rikoskumppaneina.

    Itse koen ajattelevani monista asioista hyvinkin erilailla, mutta arvostan suuresti hänen kykyään innostaa ihmisiä (jotka sitä haluavat) ylittämään itsensä sekä hänen rohkeuttaan puolustaa omaa kantaansa sekä kykyä pyytää anteeksi .
    Sarasvuon toimintaa on sikäli turha verrata Fingeroosin toimitaan, koska vaikka motiivit olisivatkin samat eli tärkeydentunne, raha ja näkyvyys, Sarasvuo ansaitsee tuon valmentamalla muita onnistumaan, kun taas jälkimmäinen ei millään tavalla toiminnallaan edistä ihmisten kasvua eikä kehitystä. Kysymys on mielestäni siitä, tekeekö asiat niin että ne tuntuu oikeilta, vai niin että ne tuntuu hyvältä.

    Mielestäni ei kannata katkeroittaa mieltänsä siitä jos joku on menestynyt ulkoisesti muita paremmin. Onnettomat eivät tulisi onnelliseksi vaikka huomenna taivaalta sataisi rahaa.

    Taispa mennä jotenkin näin se jenkkisananlasku suomeksi:Älä kuse mun niskaan ja väitä että se on sadetta.
    Mun puolestani jokainen saa tienata niin paljon pätäkkää että voi poltella liikoja tynnyrissä pihalla vaikka porilaisten marssia pieremällä kunhan vaan ei ala tee jutuistaan uskontoa jonka avulla voi vetää sumuverhoa tosiasioiden eteen.

    tunnetusti kääriliinoissa ei ole taskuja ja mitäs sitten tehdään kun rahalla ei enää selvitä.

    ps kateelliset ja dollarit ovat vihreitä.
    ja tosipelissä ei ole sääntöjä.

    Äänestä

  • SAMI kirjoitti:

    Mielestäni on turhaa kitistä Olli Rikalan ja kumppaneitten kohtalosta.
    En usko että kenelläkään asianomaisista on jäänyt pahaa mieltä saavuttamastaan työpaikasta, koska kyseessä on hyvin dynaaminen ja aikaansaava ryhmä, joka varmasti tienaa enemmän provisio- kuin millään peruspalkalla. Lisäksi epäilen että kukaan joka uuteen yhtiöön valittiin, ei mennyt tehtävään pakotettuna tai motiivina pelkästään raha.
    Uskon voimakkaasti että tämän tasoiset kaverit onnistuvat tienaamaan haluamansa määrän oppia ja oravannahkoja siten että tuskin saadaan heidän tilityksiään lukea lehdistä.

    Lisäksi siitä stipendistä. On melko tavanomaista että ihminen joka on tottunut saamaan ilmaiseksi kaiken, ei osaa arvostaa ilmaiseksi saamaansa koulutusta. Sarasvuon kurssit ovat arvostettuja ja monet yritysjohtajat pitävät niitä hyvänä investointina itselleen ja henkilökunnalleen. Miksi Sarasvuon olisi pitänyt jakaa rahaa kilpailijoille? lukiko se jossain sopimuksessa? Pettikö Jari Sarasvuo kilpailijat? MIELESTÄNI EI!

    Syy siihen miksi näistä vouhotetaan on se että suurin osa ei jaksa nähdä sitä vaivaa jonka menestyminen vaatii, ja on turvallista ja helppoa istua arvostelemassa niitä jotka ovat omalla työllään menestyneet. On jopa niitä jotka pitävät yrittäjyyttä varkauden muotona ja kaikkia työntekijöitä rikoskumppaneina.

    Itse koen ajattelevani monista asioista hyvinkin erilailla, mutta arvostan suuresti hänen kykyään innostaa ihmisiä (jotka sitä haluavat) ylittämään itsensä sekä hänen rohkeuttaan puolustaa omaa kantaansa sekä kykyä pyytää anteeksi .
    Sarasvuon toimintaa on sikäli turha verrata Fingeroosin toimitaan, koska vaikka motiivit olisivatkin samat eli tärkeydentunne, raha ja näkyvyys, Sarasvuo ansaitsee tuon valmentamalla muita onnistumaan, kun taas jälkimmäinen ei millään tavalla toiminnallaan edistä ihmisten kasvua eikä kehitystä. Kysymys on mielestäni siitä, tekeekö asiat niin että ne tuntuu oikeilta, vai niin että ne tuntuu hyvältä.

    Mielestäni ei kannata katkeroittaa mieltänsä siitä jos joku on menestynyt ulkoisesti muita paremmin. Onnettomat eivät tulisi onnelliseksi vaikka huomenna taivaalta sataisi rahaa.

    Kyllähän Sarasvuo oli miettinyt tarkkaan, että jakaa tämän stipendin suorassa lähetyksessä ja muistaa mainita, että sen arvo on 7500 euroa. Tämä oli tietoinen valinta. Siitä tämä kohu syntyi. Sarasvuo olisi voinut antaa stipendin kilpailijoille lähetyksen jälkeen tai hän olisi voinut jopa postittaa sen kotiin, mutta ei. Sarasvuo tarvitsee näkyvyyttä mediassa keinoilla millä hyvänsä. Nyt lähes miljoona ihmistä katsoi telkkarista, kun Jari antoin Stipendin. Todellisuudessa kysymyksessä ei edes ollut Stipendi vaan henkilökohtainen lahjakortti Trainer´s housen koulutukseen, jonka mm. Olli, Tatjana ja Jan voivat käyttää siis nykyisen työajan jälkeen, kun jäävät firmaan kuuntelemaan omistajajohtajan luentoa. (onko tämä hienoa?)

    Ehdotan, että jokainen suomalainen firma jakaa työntekijöilleen oman 7500 euron stipendin, jotta omat työntekijät saadaan paremmin paikalle omiin firman sisäisiin koulutuksiin. Kyllähän siinä itsetunto joka akalla ja ukolla nousee, kun aikaisemmin pidetyt ilmaiset perjantaipalaverit muutetaan kaikilla työpaikoilla 7500 euron yritysvalmennuskursseiksi. Vaikka sisältö onkin sitä samaa tavaraa siinä samassa laskiämpärissä ja mikään olennainen ei muutu, niin kyllähän se kuulostaa hienolta kun ollaan oikein 7500 euron kurssilla. Vau.

    Köyhät kyykkyyn!

    Äänestä

  • SAMI kirjoitti:

    Mielestäni on turhaa kitistä Olli Rikalan ja kumppaneitten kohtalosta.
    En usko että kenelläkään asianomaisista on jäänyt pahaa mieltä saavuttamastaan työpaikasta, koska kyseessä on hyvin dynaaminen ja aikaansaava ryhmä, joka varmasti tienaa enemmän provisio- kuin millään peruspalkalla. Lisäksi epäilen että kukaan joka uuteen yhtiöön valittiin, ei mennyt tehtävään pakotettuna tai motiivina pelkästään raha.
    Uskon voimakkaasti että tämän tasoiset kaverit onnistuvat tienaamaan haluamansa määrän oppia ja oravannahkoja siten että tuskin saadaan heidän tilityksiään lukea lehdistä.

    Lisäksi siitä stipendistä. On melko tavanomaista että ihminen joka on tottunut saamaan ilmaiseksi kaiken, ei osaa arvostaa ilmaiseksi saamaansa koulutusta. Sarasvuon kurssit ovat arvostettuja ja monet yritysjohtajat pitävät niitä hyvänä investointina itselleen ja henkilökunnalleen. Miksi Sarasvuon olisi pitänyt jakaa rahaa kilpailijoille? lukiko se jossain sopimuksessa? Pettikö Jari Sarasvuo kilpailijat? MIELESTÄNI EI!

    Syy siihen miksi näistä vouhotetaan on se että suurin osa ei jaksa nähdä sitä vaivaa jonka menestyminen vaatii, ja on turvallista ja helppoa istua arvostelemassa niitä jotka ovat omalla työllään menestyneet. On jopa niitä jotka pitävät yrittäjyyttä varkauden muotona ja kaikkia työntekijöitä rikoskumppaneina.

    Itse koen ajattelevani monista asioista hyvinkin erilailla, mutta arvostan suuresti hänen kykyään innostaa ihmisiä (jotka sitä haluavat) ylittämään itsensä sekä hänen rohkeuttaan puolustaa omaa kantaansa sekä kykyä pyytää anteeksi .
    Sarasvuon toimintaa on sikäli turha verrata Fingeroosin toimitaan, koska vaikka motiivit olisivatkin samat eli tärkeydentunne, raha ja näkyvyys, Sarasvuo ansaitsee tuon valmentamalla muita onnistumaan, kun taas jälkimmäinen ei millään tavalla toiminnallaan edistä ihmisten kasvua eikä kehitystä. Kysymys on mielestäni siitä, tekeekö asiat niin että ne tuntuu oikeilta, vai niin että ne tuntuu hyvältä.

    Mielestäni ei kannata katkeroittaa mieltänsä siitä jos joku on menestynyt ulkoisesti muita paremmin. Onnettomat eivät tulisi onnelliseksi vaikka huomenna taivaalta sataisi rahaa.

    Ihailtavaa anteeksipyytelyä?Ei vaan harkittua jääräpäisyyttä.Et taida Sami käsittää eroa rehellisyyden ja rikollisuuden välillä!
    Olen parin viime vuoden aikana kuullut toista sataa aitoa kommenttia Sarasvuon herätyskokouksissa istuneilta,eikä KUKAAN ole todellakaan ollut innostunut;päinvastoin.Keskiarvokommentti:Huippu-
    hintaista p-n jauhantaa;kuulijoiden törkeää aliarviointia!Ja kyse on korkeasti koulutetuista henkilöistä!
    Turha yrittää rakentaa riitaa muka kateuden pohjalta!
    Totuus:Teet kovaa ammattityötä kansainvälisesti vertailukelvottomalla palkalla,joudut kuuntelemaan ikivanhaa ameriikkalaista liturgiaa josta maksetaan käsittämättömiä summia:tästä seuraa oikeasti vain mielipahaa ilman kateutta.Harmittaa varmasti kun omalla työllään joutuu tämän itseasiassa kustantamaan yhteisvastuullisesti!
    Toinen suuri valhe onkin sitten röyhkeät julkisuustemput:Todellakin;julkuksi pääsystä myydään vaikka sielu,kusetettu oikeasti tarvitsee lisää kusetusta(julkisuutta).

    Äänestä

  • monopoli kunniaan kirjoitti:

    Taispa mennä jotenkin näin se jenkkisananlasku suomeksi:Älä kuse mun niskaan ja väitä että se on sadetta.
    Mun puolestani jokainen saa tienata niin paljon pätäkkää että voi poltella liikoja tynnyrissä pihalla vaikka porilaisten marssia pieremällä kunhan vaan ei ala tee jutuistaan uskontoa jonka avulla voi vetää sumuverhoa tosiasioiden eteen.

    tunnetusti kääriliinoissa ei ole taskuja ja mitäs sitten tehdään kun rahalla ei enää selvitä.

    ps kateelliset ja dollarit ovat vihreitä.
    ja tosipelissä ei ole sääntöjä.

    Puhumattakaan siitä, että apinakin osaa kerätä vihreetä (lentiä). Eli jos vaan tuuri käy ja oot oikeeseen aikaan oikeas paikas, sun täytyy olla tosi tollo josset osaa taskujas vihreellä täyttää. Kuitenkin ja summa summarum jos et oo koskaan oikees paikas oikeel ajal et pysty mitään koskaan taskuihis kahmiin - se on se fakta mikä myös niin monia ihmisiä vituttaa.... Mut onnex on oikeus olla kateellinen. Onnex on oikeus kirjoittaa mielipiteitään suomi24:n keskustelupalstalle (vielä). Ja onnex ei tarvi uskoo mitä joku toinen yrittää tolkuttaa....

    Äänestä

  • Järviaho kirjoitti:

    Kyllähän Sarasvuo oli miettinyt tarkkaan, että jakaa tämän stipendin suorassa lähetyksessä ja muistaa mainita, että sen arvo on 7500 euroa. Tämä oli tietoinen valinta. Siitä tämä kohu syntyi. Sarasvuo olisi voinut antaa stipendin kilpailijoille lähetyksen jälkeen tai hän olisi voinut jopa postittaa sen kotiin, mutta ei. Sarasvuo tarvitsee näkyvyyttä mediassa keinoilla millä hyvänsä. Nyt lähes miljoona ihmistä katsoi telkkarista, kun Jari antoin Stipendin. Todellisuudessa kysymyksessä ei edes ollut Stipendi vaan henkilökohtainen lahjakortti Trainer´s housen koulutukseen, jonka mm. Olli, Tatjana ja Jan voivat käyttää siis nykyisen työajan jälkeen, kun jäävät firmaan kuuntelemaan omistajajohtajan luentoa. (onko tämä hienoa?)

    Ehdotan, että jokainen suomalainen firma jakaa työntekijöilleen oman 7500 euron stipendin, jotta omat työntekijät saadaan paremmin paikalle omiin firman sisäisiin koulutuksiin. Kyllähän siinä itsetunto joka akalla ja ukolla nousee, kun aikaisemmin pidetyt ilmaiset perjantaipalaverit muutetaan kaikilla työpaikoilla 7500 euron yritysvalmennuskursseiksi. Vaikka sisältö onkin sitä samaa tavaraa siinä samassa laskiämpärissä ja mikään olennainen ei muutu, niin kyllähän se kuulostaa hienolta kun ollaan oikein 7500 euron kurssilla. Vau.

    Köyhät kyykkyyn!

    Niinpä, mutta tässä kiteytyykin oikein kristallisoituu näitten Sarasvuolaisten ynnä muiden hihhuleitten (poliitikot ja saarnamiehet samaan syssyyn) strategian ydin - paskaa sanotaankin herkuksi ja saadaan ihmiset ihan tosissaan uskomaan että paska tosissaan maistuu hyvältä ja että on hienoa ja trendikästä syödä paskaa. Koska kaks (tai kakssataa) miljardia syö joka päivä paskaa sen täytyy olla hyvää. Sit kun näille ihmisille todella valkenee (kaikille ei nimittäin koskaan elämässä) et ne kax miljardia oliki kärpäsii tää uskottelija on jo rahat käärittyään häippäissyt Bahamalle surffaan ja herkutteleen todellisilla herkuilla onkin jo liian myöhäistä enää sanoa että paskaahan se olikin. Toisille pokka ei tu koskaan antaan perix sen tosiasian myöntämiselle....

    Äänestä

  • Milloin tämä lopetetaan? kirjoitti:

    Ihailtavaa anteeksipyytelyä?Ei vaan harkittua jääräpäisyyttä.Et taida Sami käsittää eroa rehellisyyden ja rikollisuuden välillä!
    Olen parin viime vuoden aikana kuullut toista sataa aitoa kommenttia Sarasvuon herätyskokouksissa istuneilta,eikä KUKAAN ole todellakaan ollut innostunut;päinvastoin.Keskiarvokommentti:Huippu-
    hintaista p-n jauhantaa;kuulijoiden törkeää aliarviointia!Ja kyse on korkeasti koulutetuista henkilöistä!
    Turha yrittää rakentaa riitaa muka kateuden pohjalta!
    Totuus:Teet kovaa ammattityötä kansainvälisesti vertailukelvottomalla palkalla,joudut kuuntelemaan ikivanhaa ameriikkalaista liturgiaa josta maksetaan käsittämättömiä summia:tästä seuraa oikeasti vain mielipahaa ilman kateutta.Harmittaa varmasti kun omalla työllään joutuu tämän itseasiassa kustantamaan yhteisvastuullisesti!
    Toinen suuri valhe onkin sitten röyhkeät julkisuustemput:Todellakin;julkuksi pääsystä myydään vaikka sielu,kusetettu oikeasti tarvitsee lisää kusetusta(julkisuutta).

    Jeszh ... ja lisäksi ihan tietoisesti halutaan sekottaa käsitteetkin. Tulee mieleen aina se vanha tarina konsultista: "...konsultti on ihminen joka, kun kysyt häneltä aikaa, pyytää kellosi lainaksi, katsoo sitä, kertoo ajan ja "unohtaa" palauttaa kellosi...". Enpä nyt kuitenkaan halua mollata enkä vähätellä kaikkien konsulttien roolia - joskus tarvitaan "katalyytti" organisaatioon, mutta joku järki pitää olla mukana siinä, mitä hänelle maksetaan.

    Äänestä

Rivien välistä voi lukea, että Sarasvuon firmalla ei mene hyvin. Perustan väitteeni siihen, että hänen pitää olla esillä ja otsikoissa milloin minkäkin turhan päiväisen uutisen takia. Saan sen vaikutelman, että suuri kupla on puhkeamassa, mutta vielä pitää pyristellä ja röyhistellä ennen kuin noutaja tulee. Kaikesta muusta olen Sarasvuon ympäriltä lukenut, mutta vielä ei ole kohdalle tullut sellaista referenssiä tai asiakasta, joka olisi hehkuttanut lehdissä sitä, kuinka valmennukurssit ovat kasvattaneet yrityksen liikevaihdon nelinkertaiseksi tai kuinka aiemmin huonon työyhteishengen parantuminen alkoi heti Sarasvuon vetämän luennon jälkeen ja nyt kaikki on selvästi paremmin kuin ennen. Sarasvuo sopisi hyvin verkostomarkkinointikouluttajaksi, koska sillä saralla tuntuu olevan näitä höynäytettäviä pilvin pimein ja uskoa siihen, että hetkessä luodaan miljardiomaisuus tekemättä yhtään mitään.

Äänestä
  • > Sarasvuo sopisi hyvin
    > verkostomarkkinointikouluttajaksi

    Ai. Oletko säkin ollut sarasvuon verkostomarkkinointi koulutuksessa? Ettei vaan ollut edesmennyt Jussila joka osti sarasvuolta tätä koulutusta.

    Äänestä

  • kommenntisi muistuttaa hyvin pitkälle entisen neuvostoliiton linjaa: tuotteita mainostetaan siksi, että ne eivät mene kaupaksi! tämähän ei pidä paikkaansa, kuten kaikki kyllä tiedämme, vaan mille tahansa tuotteelle/palvelulle voidaan luoda kysyntä ja markkinat, tämä tietysti vaatii taitavia osaajia. nämä osaajat ovat suomessa hyvinhyvin harvinainen luonnonvara! sarasvuo on siinä mielessä hyvinkin älykäs että järjestää yritykselleen näkyvyyttä ja mainosta roppakaupalla ja suhteellisen edulliseen hintaan!

    Äänestä

  • verkostomarkkinoinnista.

    Sarasvuosta ei ole sihen. Siellä ei sutkit pärjää.

    Äänestä

Voi hyvät ihmiset!!!!!!! Ettekö keksi mitään muuta kuin katsoa jotain typerää tosi-tv ohjelmaa. Minä en ainakaan viitsi enääpaljoa tvtä katsoa kun kaikki tällaiset "paska"ohjelmat käydään ennen ja jälkeen läpi vielä näissä saman firman iltapäivälehdissä. MIKSIKÖ ??? nämä "tuottajat" pitävät tavallisia ihmisiä niin tyhminä että asiat pitää kerrata uudestaan ja uudestaan. Onneksi YLE ei ole sortunut tällaiseen
paskaan(vielä?). Ja lopuksi TEILLE orjat:
HANKKIKAA OMA ELÄMÄ!!!!!!!!!

Äänestä

Nythän mä vasta hokasin, että huomiotalouskonsultin tehtävä on se, että ensin puhutaan mitä sylki suuhun tuo, jotta turhanpäiväisistä aiheista saadaan iltapäivälehtiin kunnon otsikot. Seuraava vaihe on se, että pyörretään puheita ja etsitään keinoja, joilla saadaan musta muutettua valkoiseksi. Siitä kai tässä on kysymys?

Verokapinat, Luvattu huippujohtajan paikka, jota voittaja ei saanut ja nyt tämä stipendi.

Mikä on seuraava uutinen?

Äänestä

Jarin firman sivuilla on asiakasreferenssilista. Jos meidän firman nimi esiintyisi siellä, niin laittaisin kyllä yrityksemme toimitusjohtajalle sähköpostiviestin, jossa pyytäisin että firmamme tiedot poistetaan välittömästi sieltä listalta ihan firmamme imagosyitä ajatellen. Mielestäni rehellisille firmoille on enemmän haittaa kuin hyötyä esiintyä tämän huomiotalouslukiolaisen kotisivujen referenssilistalla.

Äänestä
  • Kaikki markkinointi on hyväksi. Pidättäyty sinä vaan konservatiivi. Ehkä hämäläisperukoita ?

    Äänestä

Mihin ovat kadonneet vanhat hyvä arvot?

Rehellisyys? Lähimmäisen auttaminen ja muiden huomioiminen?

Menestystä voidaan mitata monin eri tavoin, mutta huonoin mittari on varmasti se, jossa ihmisestä tehdään menestyjä sen mukaan, miten hän on taloudellisesti pärjännyt.
Näyttää olevan niin, että yhteiskunnassa todelliset sankarit ovat niitä, joiden tilipussi on pieni. Kuten,
Sairaanhoitajat, luokanopettajat, palomiehet, poliisit, lastentarhan opettajat jne..

Äänestä
  • Olen samaa mieltä.Uskooko joku oikeasti Sarasvuon juttuihin ja voiko hänen ajatuksiaa pitää yhteisön kannalta hyödyllisinä.Ettei vaan olisi suorastaan vaarallinen mies.

    Äänestä

Jos mies ajaa öljyistä savua lykkäävällä ylivuotisella Jaguaarilla; niin meneköö firmalla hyvin? Eikä siinnä viellä kaikki. Ostetaan kuolleita sieluja, eli saadaan näyttämään firma isolta kun on paljon henkilökuntaa. Henkilökuntaa saadaan paljon kun nimet otetaan hautakivistä, ei tarvitse maksaa edes provisiota. On tietysti mahdollista houkutella yli suurilla provisio odotuksilla eläviäkin, fiksuja ja nuoria joukkoon. Mutta mikä on heidän sitoutuneisuus tähän tehtävään? Jossainhan se kipuraja on. Ehkä siinä että leipä loppuu ja nimi on kivessä elikä ollaan taas Rainerin Huussin henkilökuntaa.

Äänestä

Tänään on perjantai ja kioskin ohi kävellessäni huomasin, että Jartsa on taas tunkenut naamansa lööppeihin. Kyllä Marika Sormiruusu on saanut vakavan turhamaisuus- ja lööppikilpailijan!

Lukekaa tuosta..

http://www.rescue.fi/forum/viewtopic.php?showtopic=1938

Äänestä

Iltapäivälehden kannessa oli jokin juttu, että Jari on nyt tosi vihainen?
Mistähän se on vihainen ja pitäisikö hänen katsoa ensin peiliin?

Äänestä

Miksi Saravuon pitää käydä kaikki Diili ja Diilin kilpailijoiden väliset keskustelut lehtien palstoilla. Eikö noita asioita voi muuten hoitaa? Pitikö Stipendikin jakaa näyttävästi suorassa Tv-lähetyksessä. Olisi postittanut sen kirjeitse, niin ei olisi haloota noussut.. Ällöttävää kohellusta!

Äänestä

Jep, jep, ja muistetaan vielä se, että samalla tavalla mm. poliitikot ovat toimineet jo hamasta menneisyydestä lähtien. Kun elämän ainoa tarkoitus ja päämäärä on "oman tyhjän tynnyrinsä" rummuttaminen niin, että sen kumu peittää kaiken muun melun ovat nämä poliitikot, hihhulit sekä kaikenlaisella muulla tyhjänpäiväisellä ratsastavat yhteiskunnan loiset ovat päässeet päämääräämsä sekä onnensa kukkuloille. Valitettavasti vaan samalla he ovat melkoisen usein järjestämään itselleen oman "näköalapaikkansa", hyvine taloudellisine yms. etuineen koska aina löytyy liian monia ihmisiä, jotka pitävät näitä tyhjäntoimittajia fiksuina, älykkäinä, kykenevinä jne. jne...

Valitettavasti on niin vähän ihmisiä jotka uskaltavat sanoa, että "keisarillahan ei ole vaatteita lainkaan"....

Äänestä

En pidä Sarasvuosta enkä olekaan siksi vaivautunut katsomaan yhtään osaa tästä Diilistä. Lehtitietojen perusteella silti ihmettelen, mitä syytä näillä 7500 euron koulutusstipendin saaneilla on kitinäänsä.

Joku näistä pudotetuista kehtasi valittaa Iltalehdessä, että 7500 euroa olisi pitänyt saada rahana käteen, kun tv-ohjelmaan osallistumisesta on tullut perheelle liikaa kuluja. Mutta eihän Sarasvuohan ollut luvannut heille yhtään mitään stipendiä rahana eikä koulutuksena silloin, kun he itse lähtivät tähän ohjelmaan. Stipendi tuli vasta loppumetreillä, eli se ei ollut houkutin osallistua ohjelmaan.

Tälle kovaa kohtaloaan kitisevälle naisellekaan ei ollut tullut mitään yllättäviä lisäkuluja kilpailun ajalta, vaan kyse oli siitä, että hän oli ohjelmanteon ajan töistään palkattomalla vapaalla. Se tuskin tuli yllätyksenä hänelle itselleen tai jos tuli, niin hän ei ilmeisesti ymmärrä työelämästä ja omasta taloudenhoidostaan pätkän vertaa.

Suoraan sanottuna tällaista kitinää on hyvin vaikea ymmärtää. Tilanne on ihan sama kuin jos minä astelisin kaupan ovesta sisään ja saisin vasta kassajonossa kuulla, että jokainen asiakas saa kassalta kilon karkkia. Ei tietysti olisi ihan niin kivaa, jos kassalle ehdittyäni saisin tietää, että kyseessä olikin yksi tikkunekku. Mutta enpä nyt kuitenkaan kokisi tulleeni suuresti petetyksi. Onhan ilmaistikkarikin parempi kuin ei mitään, jos en kauppaan tullessani ollut odottanut saavani ilmaiseksi yhtään mitään.

Äänestä
  • Olet oikeassa siinä, että tämä Sarasvuon myöntämä "stipendi" tuli ihan ylimääräisenä lisänä. Se mikä ihmisiä oikeastaan ärsyttää on se tapa millä hän jutun teki. Hän ilmoitti suorassa Tv-lähetyksessä antavansa 7500 euron stipendin, jolloin asian kuuli yli puolimiljoonaa televisiokatsojaa ja suurin osa ihmisistä oli siinä uskossa, että stipendi on todellakin 7500 euron arvoinen palkinto, jonka voi käyttää haluamallaan tavalla.
    Sarasvuo kuitenkin taktisesti jätti kertomatta, että kysymys ei ole stipendistä, vaan valmennuslahjakortista, joka oikeuttaa diilin kilpailijan tulemaan hänen oman firmansa kurssille. Jos Sarasvuo olisi lähettänyt tämän lahjakortin kilpailijoille postin kautta kotiin, niin mitään härdelliä ei olisi koskaan syntynyt. Sarasvuo halusi korostaa television välityksellä, että kysymyksessä on 7500 euron Stipendi, mitä se todellisuudessa ei ole ja hän halusi välittää katsojille itsestään mielikuvan, että hän on nyt suuri hyväntekijä ja lahjoittaja.

    Jokainen voi katsoa diilin kuvanauhan uudestaan, jos olette ohjelman nauhoittaneet ja huomaatte Sarasvuon taktikoinnin. Ei hän puhunut mitään Trainer´s housin valmennukseen oikeuttavasta lahjakortista. Sarasvuo kaipaa julkisuutta ja kieltämättä on onnistunut sitä lähipäivinä saamaan ihan kiitettävästi. Useampi lööppiuutinen.

    Äänestä

Missä on nöyryys, vaatimattomuus ja rehellisyys? Nykyaika suosii narsisteja. Narsisteja on paljon korkeilla paikoilla, koska siellä on valta ja se tarkoittaa, että ihmiset katsovat valtiaita ylöspäin ja sehän on valtiaiden tarkotus. Saada olla jotain, muiden huomiota, kunnioitusta. Koska he eivät tunne itseään. He peilaavat olemassa olonsa muista ihmisistä. Hinnalla millä hyvänsä. Valehtelu on yksi räikein tunnusmerkki. He eivät ajattele muita, vaan aina omaa etuaan. Olla suosittu, hyväntekijä yms. Mutta tuollaisessa luonteessa on se pimeä puoli. EN nyt sano, että sarasvuo olisi tuollainen mutta nykyaika yleensäkin suosii röyhkeyttä ja näkyvyyttä. Missä on vanhat arvot? Ihmiset unohtaneet ne nykyajan suorituskeskeusyyden aikana. Minä en ole unohtanut. Olen onnellinen ja onnen saan peruselämän tyylillä. Liikunnasta, luonnosta ja terveellisestä syömisestä. Pitää elää niillä korteilla, jotka on. Ei kannata lähteä kilpailemaan, muuten tulee stressi eikä mikään ole hyvin.

Äänestä

Sehän huutaa että perhe elämäkään ei onnistu, en yhtään ihmettele, sanoi myös julkisesti ettei jätä penniäkään lapsille perintöä, kyllä normaali vanhempi jotain jättää jos on mistä jättää, vihaa vissiin lapsiaan kun sanoi ettei hänelle kuulu mitenkä elävät vanhempina, että hän on maksanut koulutuksen se riittäköön, Sarasvuo ei tiedä että yhteiskunta maksaa koulutuksen ja ei vanhemmat yleensä ota lapsilta maksua kun heitä kasvattavat.

Äänestä
  • On se pelle. Eipä tainnut tietää, että lapset perivät, vaikka millainen testamentti olisi tehty.

    Äänestä

  • liugi kirjoitti:

    On se pelle. Eipä tainnut tietää, että lapset perivät, vaikka millainen testamentti olisi tehty.

    Et ymmärrä perintösuunnittelun alkeitakaan. No Suomessa se onkin harvinaista, mutta esim. USAssa ihan yleistä. Homma suunnitellaan eläkepäiville niin ettei kuolinpesään yksinkertaisesti jää mitään jaettavaa tai perittävää. Ei täältä muutenkaan kukaan mitään mukaansa saa.

    Äänestä

on PELLE!! Ei voida kyllä puhua tyypistä edes samana päivänä kuin jostain D. Trumpista. Sarasvuo on tyhjänpuhuja, pikku nyhvertäjä joka ei ole saanut mitään hyödyllistä/näkyvää aikaan. Puhetta kyllä riittää.

Äänestä

Sarasvuo on huikein opportunisti mitä olen koskaan nähnyt.
Ja herkkäuskoiset menee aina samaan halpaan.
Olen ollut veikka Gustafsonin ja Marco Bjurströmin luennoilla vanhassa Satamassa ja molemmat kehuvat vain itseään ja kansa maksaa.
Sarasvuon luen aivan samaan kastiin.
Yritysjohdon koulutus ja pelleily ovat aivan eri asioita.
Hyvästä koulutuksesta saa paljon iri, mutta miksi pas..n jauhamisesta yritykset maksavat?
Onko Suomen yritysjohto niin ammattitaidotonta etteivät huomaa silkkaa rahastusta tyhjänpuhumisesta?

Äänestä
  • Jos voisi olla vakavasti otettu liike-elamassa Viron ulkopuolella, kannattaisi laittaa etuhampaat kuntoon.

    Äänestä

aihahan on tietetty mikä Sarasvuo on kaiken minkä se on saanut ja ansainnut on kieroilemalla saatu. Toivottavasti kukaan ei enään mene sen kursseille, koska kieroilukursseja ei pitäisi yhteikunnan maksaa eikä yksityisten, Ihmettelen kuinka ihmiset maksavat Sarasvuon luennoista suuria summia, kun niistä ei ole mitään yhteiskunnallista hyötyä, vaan tyhjänpuhuja räkä suupielessä. PASKA koko äijä. Pitäis kieltää siltä kaikki esiintyminen julkisissa tiedotusvälineissä. Omanedun tavoittelija koko äijä

Äänestä

Kuka se tämä Saravuo on?

Äänestä
  • lukion läpi suorittanut entinen talk-show juontaja, joka nyt on korottanut itsensä talousguruksi ja puhuu mitä milloinkin. Latelee suustaan sivistyskirjasta oppimiaan sanoja ja toistaa perässä amerikkalaisten talousviisaiden ohjeita muka omina ideoinaan.

    Äänestä

  • poika kirjoitti:

    lukion läpi suorittanut entinen talk-show juontaja, joka nyt on korottanut itsensä talousguruksi ja puhuu mitä milloinkin. Latelee suustaan sivistyskirjasta oppimiaan sanoja ja toistaa perässä amerikkalaisten talousviisaiden ohjeita muka omina ideoinaan.

    ei tyhmä ole se joka myy vaan se joka ostaa ja maksaa siitä tyhjästä mitä se toinen myy vaikka se olisi tyhjää.
    Lukekaa filosofian, ennustamisen, idän mystiikan ja vähän rakkausromskuja, tehkää niistä omasoppa, niin pystytte vetämään ideaalin kurssin suomen yritysjohtajille. Palkatkaa puhujaksi entisajan helppoheikki, hinnoitelkaa rajuksi, niin Mertarannan sanoin, se on siinä. pisnes is pisnes sano manne

    Äänestä

kaikesta sitä maksetaan, tyhjänpäiväistä asiaa koko ohjelma, mutta yks osaa tehdä rahaa tyhjästä joita maksetaan, että yök

Äänestä

kuulkaapas herrat ja rouvat kaikkitietävät.
Arvostelettekohan te nyt asiaa, josta kukaan teistä ei tiedä koko totuutta?
Mielestä vajaavaisilla tiedoilla arvosteleminen on alhaista. Katsotaanpa vuoden päästä verokalenterista paljonko voittajat ovat oikeasti tienanneet. On toki totta, ettei yleisesti Suomalaisessa yrityskulttuurissa provisiopalkattuja johtajia juuri ole, paitsi omistaja-johtajat, mutta lienee selvääkin selvempää, ettei nämä voittajat siellä kauan viihdy jos Jarin maksamalla palkalla elä. Väittäisin kuitenkin k.o. yhtiön historiaa tuntevana, etteivät nämä herrat ole koskaan tienanneet niin paljon, kuin tulevat teinaamaan seuraavaan vuoden aikana.

Lykkyä Tykö ja arvostellaan varovammin.

Äänestä
  • Eiköhän asia ole niin, että yrittäjän tehtävä ole ottaa riskit liiketoiminnan menestymisestä? On arveluttavaa, jos perustetaan uusi firma, jonne palkataan kaikki, johtajia myöten pelkällä provisiopalkalla töihin. Omistajalla ei näin ollen ole mitään todellista riskiä. Hän kuorii kerman päältä, jos yritys menestyy ja jos yritys ei menesty niin ne ihmiset jotka ovat tehneet tuhansia tunteja töitä hyvän provision toivossa, eivät saa yhtään mitään. Suomesta pitäisi lailla kieltää kaikki provisiotyöt, joissa ei makseta työntekijöille pohjapalkkaa. Työntekijän pitäisi aina saada palkka tekemästään työstä. Yrittäjän tehtävä on hinnoitella ja kehitellä tuotteensa sellaiseksi, että kauppa käy.

    Äänestä

Onko Suomen yritys johtajat hölmöjä kun ostavat
tältä pelleltä "koulutusta"
Joka on matkittu näiltä muilta alan huijareilta
Jotka pitävät itseään ylihmisinä ja muita perästä
vedettävinä hölmöinä?
Tämä niin sanottu koulus on verratavissa vesijohtoveden myyntiin lähdevetenä!
Eikä se kannettu vesi muutenkaa kaivossa pysy

Äänestä
  • ja surkuhupaisinta on, että jotkut aloittavat työnteon pelkällä provisiopalkalla, jolloin oman palkan saaminen on yhtä epävarmaa kuin firman menestyminen. Jos uusi firma onnistuu, niin työntekijät, jotka ovat tehneet kaiken työn saavat voitoista vain murusia ja jos pisnes ei kannata, niin jää palkka saamatta. Ei kuulosta kovin reiluta peliltä.

    Äänestä

  • jos kauppa käy. kirjoitti:

    ja surkuhupaisinta on, että jotkut aloittavat työnteon pelkällä provisiopalkalla, jolloin oman palkan saaminen on yhtä epävarmaa kuin firman menestyminen. Jos uusi firma onnistuu, niin työntekijät, jotka ovat tehneet kaiken työn saavat voitoista vain murusia ja jos pisnes ei kannata, niin jää palkka saamatta. Ei kuulosta kovin reiluta peliltä.

    Onneksi ahneella on aina paskainen loppu ja näin tässäkin tarinassa tulee käymään. Ei paskanpuhumisesta enää kukaan mitään maksa kun lama tulee. Saattaahan tuo olla, että he nyt jo pohjustavat sitä, miten ilman mestaria ei lamastakaan selvitä, tiedä häntä. Mutta sitten kun yritysjohdollakin on leipä tiukassa ylisuuria osamaksuvelkoja maksaessa, niin muistuupa varmaan mieleen, että nämäkin paskanpuhujalle syydetyt rahat olisi voinut maksaa suoraan firman "pahan päivän varalle"-tilille.

    Äänestä

Sarasvuo vei polkupyörät yh-äidin lasten suusta. Tämä ei hyvältä näytä.

Äänestä
  • Paljon puhetta armosta ja auttamisesta sekä turhia lupauksia, mutta omaa tai firmanlompakkoa ei raoteta koskaan eikä missään tilanteessa.

    Varmaan Sotaveteraaneille, Tsunami-uhreille tms. tarjotaan 7500 euron koulutusta, mikäli joku lähestyy keräysavun nimissä?

    Äänestä

  • Toisten auttimen kirjoitti:

    Paljon puhetta armosta ja auttamisesta sekä turhia lupauksia, mutta omaa tai firmanlompakkoa ei raoteta koskaan eikä missään tilanteessa.

    Varmaan Sotaveteraaneille, Tsunami-uhreille tms. tarjotaan 7500 euron koulutusta, mikäli joku lähestyy keräysavun nimissä?

    Salonojan Jussi se vaan antoi omasta pussista miljoonan Tsunamiuhreille eikä tehnyt antamisesta mitään mediasirkusta. Ei suostunut antamaan asian tiimoilta mitään kommenttia medialle.

    Äänestä

Jee

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Koponen Einari kirjoitti:

Suomen kansa on ymmärtänyt Sarasvuon puheet ihan väärin. Kun Sarasvuo toitotti jokaisen Diilijakson alussa, että voittaja saa näköalapaikan Trainer´s housessa ja hänet palkataan Opportuni Business Director johtajaksi. Ihmiset käsittivät asian väärin. Hän tarkoitti sillä, että kysymyksessä oli provisiopalkkainen myyntityö Sarasvuon hiljattain perustamassa uudessa Ignis Oy firmassa. Tietääkseni näköalapaikoilla olevat johtajat suomessa eivä toimi puhtaasti provisiopalkalla. Suurimmalla osalla on reilun kokoinen lähtöpalkka, jonka lisäksi johtajille maksetaan bonukset ja provisiot hyvin syntyneestä tuloksesta. Provisiopalkkainen työ ilman pohjapalkkaa on yhtä tyhjän kanssa.

Kun Sarasvuo kertoi viimeisessä Diili-jaksossa, että kilpailijat saavat 7500 euron stipendin. Ihmiset ymmärsivät taas väärin. Stipendi tarkoittaa sitä, että voi osallistua johonkin ennalta määrättyyn Sarasvuon oman firman kurssiin, jonka Sarasvuo on hinnoitellut 7500 euron arvoiseksi.

Olen kaik sitten aika lailla tyhmä ihminen, sillä en osaa erottaa Sarasvuon totuutta rivien välistä.
jos minulle vaikka sanotaan, että Pizza-firma kolminkertaisti liikevoittonsa, niin en voisi kuvitella että lause tarkoittaa sitä, että yksittäisen kortteli-Pizzerian päivämyynnissä on tapahtunut kolmen yksittäisen pizzan lisämyynti lounaan aikana.
Onko huomiotalous nyt sitä, että puhutaan ensiksi mitä sattuu, jotta saadaan näkyvyyttä mediassa ja toisen kerran saadaan uudestaan näkyvyyttä mediassa, kun oiotaan näitä aikaisemmin annettuja tyhjiä lupauksia ja selitellään pupillit paisuen, että ihmiset ovat käsittäneet asian ytimen väärin?
Suoraselkäinen, luotettava ihminen ei valehtele eikä vääristele totuutta, näin minulle on lapsesta asti opetettu, mutta ilmeisesti tämä ei koske näitä Juppikultturin synnyttämiä huomiotalouslukiolaisia yritysjohtajia.

Toivottavasti yritysvalmennuksia ostavat yrityksetkin miettivät sitä, että keneltä palvelu kannattaa ostaa ja kuka on luotettava yhteistyökumppani

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu