Hieno sana. Vielä kun joku osaisi selittää kansankielellä, mitä se tarkoittaa ohjemloinnissa.
Mikä se domain oikein on?
8
1091
Vastaukset
Missä yhteydessä? Tiedän tuolle sanalle monta eri merkitystä jotka voivat tulla esiin ohjelmoinnissa.
Jos puhutaan nettiosoitteista niin "domain" on suomennettu "verkkotunnus". Esimerkiksi tämän kysymyksen koko osoite on "https://keskustelu.suomi24.fi/t/17196010/mika-se-domain-oikein-on" ja tuossa domain eli verkkotunnus on "suomi24.fi".
Jos tuo ei ollut se merkitys jota hait, niin kerro tarkemmin mitä merkitystä tarkoitat.- Anonyymi
Aloittaja kertoi kyllä selvästi toivotun kontekstin.
Sillä saatettaisiin tarkoittaa ohjelmoinnin yhteydessä 'ongelman kohdealuetta'
https://tieteentermipankki.fi/wiki/Tietojenkäsittelytiede:ongelman_kohdealue Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja kertoi kyllä selvästi toivotun kontekstin.
Sillä saatettaisiin tarkoittaa ohjelmoinnin yhteydessä 'ongelman kohdealuetta'
https://tieteentermipankki.fi/wiki/Tietojenkäsittelytiede:ongelman_kohdealueEi tarpeeksi selvästi koska kuten sanoin tiedän MONTA MERKITYSTÄ TUOLLE SANALLA OHJELMOINNISSA. Eli pelkkä "ohjelmointi" ei riitä kontekstiksi.
- Anonyymi
Jossain yhteydessä käytetään numero/selite-listasta nimitystä domain.
- Anonyymi
Yleisesti, ilman sekaannuksen varaa ei termiä voi käyttää mihinkään muuhun kuvaamaan verkko-osoitetta.
- Anonyymi
Sinulla menee tuo kirjoittaminen koko ajan huonompaan suuntaan..
Oletko ajatellut lobotomiaa? - Anonyymi
Kieletieteen kannalta ajateltuna domain on alue, jolla jokin asia on voimassa - ruhtinaskunta.
Esimerkiksi alue (namespace), jolla jollakin muuttujalla on näkyvyys on muuttujan domain(voimassaoloalue). Oliopuolella tämä tarkoittaa siis jäsenmuuttujaa. Myös funktioilla on voimassaoloalueet ja yleensä tällä tarkoitetaan kääntäjän näkyvyysalueita vaikka asiahan on osittain eri: Kääntäjän ei ole pakko nähdä koko oliota.
Tietoliikennetekniikassa domain tarkoittaa selvästi verkkoaluetta, ts. dns(=domain name server), on serveri, jolla on tieto alueensa serverien nimistä. Nykyisin suurin osa servereistä cacheaa nimiä, joten tämä ei tule niin herkästi näkyville. Periaatteessa voit siis etsiä jonkin verkko-osoitteen juuri-servereistä alkaen puumaisena hakuna, jolloin juuriserveri käsittelee esim. www.suomi24.fi osoitteesta ".fi" osoitteen ja kertoo pointterin suomi-serverille, joka tietää asiasta enemmän. Jne, kunnes tavoitetaan dns, joka tuntee em. serverin ja antaa vastauksen. Vastaus on tietysti joko ipv6 tai ipv4 osoite ja sen saatuaan selain voi alkaa tehdä sivun hakua www-serveriltä.
Public domain(PD) ohjelmat olivat aikanaan julkisesti jakoon laitettuja ohjelmia, joita sai vapaasti käyttää - tai testata.
Matematiikassa domain on jonkin funktion määrittelyalue. Fysiikassa taas voidaan asettaa rajat, jolla jokin kaava/teoria on voimassa ja ne ovat sen kaavan toiminta-alue.- Anonyymi
Suomen kieleen tuota domain-sanaa ei kannattaisi ujuttaa. Ainoastaan jos jossain puheessa ei itsekään ymmärrä asiasta mitään kannattaa puhua problem domain diiba daaba.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2364590Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763025- 472463
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451767- 211501
- 781439
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851275PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69938
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894