Lannerangan magneettitutkimus

Anonyymi

Hei! Löytyisikö täältä asiantuntijaa joka osaisi kertoa riittävän maanläheisesti minulle että missä kunnossa selkäni on? Tässä on magneettikuvauksen lausunto:

Lannerangan magneettitutkimus (NA3BG):
Lanneranka 3T

Kaksi alinta diskusväliä on degeneroitunut ja pullistuu osin ydinkanavaan päin.

L4/5-välissä on runsas protruusio sentraalisesti painottuen, se ahtauttaa yhdessä lievän fasettinivelten degeneratiivisen hypertrofian kanssa osittain molempia lateraalirekessejä L V-hermojuurten tyviosien reitiltä. Hermojen dislokoitumista ei näy kuitenkaan. Nikamat pysyvät linjassaan, foraminoissa on tilaa.

Presakraalivälissä diskuksen pullistuma on jo laakeakantaisen prolapsin muotoista, suuntautuen erityisesti keskiviivasta vasemmalle ja lateraalisemmin luisten päätelevyreunojen muoto on krooniseen degeneraatioon viitaten lievästi terävöitynyt, mukana vähän Modic 1 -tyypin ödeemareaktiotakin. Suoria absoluuttisia hermopinteitä tai hermojuurten dislokoitumista ei näy kuitenkaan. Keskemmällä ydinkanavassa on hyvin tilaa.

Lannenikamien luurakenteet ja paraspinaaliset rakenteet, mukaanlukien SI-nivelet, ovat muuten siistit näissä kuvissa.

Kiitos jos joku osaa auttaa :)

1

1530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei!

      Tässä kokemusperäinen "vapaa suomennos"...

      Kaksi alinta välilevyväliä rappeutunut... Luultavasti välit on madaltuneet.
      L4/L5 välissä runsas mutta normaalia välilevyn pullistumaa pienempi pullistuma selkäytimen keskustan suuntaan painottuen. Se ahtauttaa yhdessä nikamia yhteen nivouttavien nivelten (fasetti) rappeuma-/vaurioperäisen liikakasvun kanssa osittain molempia sivuhermokanavia (?)... Ei hermojen siirtymää paikaltaan kuitenkaan. Nikamat linjassaan, hermojuuriaukoissa tilaa.

      Alimman lannenikaman ja ristiluun välissä välilevyn pullistuma...välilevyn esiin luiskahduksen muotoista... mukana M1 tyypin turvotusta...

      Lannenikamien...selkäytimen viereiset rakenteet....

      Monisairas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      38
      1643
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1520
    Aihe