Suurin osa perussuomalaisten kansanedustajista ja kannattajista ei ymmärrä, miksi Purra teki muiden oikeisto-oppositiopuolueiden kanssa välikysymyksen.
Perussuomalaiset eivät ymmärrä tekemäänsä välikysymystä
Anonyymi
2381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kyllä ymmärtävät, mistä tuollaisen valheellisen väitteen taas kehitit?
Milloin isistaistelijat/terroristit oikeuden eteen, no eipä tämän hallituksen aikana joudu, vuosien päästä on jälki kylmentynyt toivoo vosut.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006390221.html
Persupässi ei tajua, ettei hallitus ole tuomioistuin.
Persupässi haaveilee natsi-Saksan aikaisesta kansantuomioistuimesta. Syyllisyydellä ei ollut oikeastaan mitään merkitystä, kun poliittista vihollista pistettiin kylmäksi ideologisista syistä.
Voiko aloittaja tarkentaa mitä kohtaa ei tarkasti ottaen olisi ymmärretty???
Perussuomalaisten pitäisi tajuta, seurattuaan hallituksen järkyttävää sekoilua, että välikysymys saattaa aiheuttaa sen, että hallitus pyrkii tekemään lakiesityksen mikä on aivan punavasemmisto paskaa. Uudella hallituksella on hirveä työ perua kaikki viherpunikkien saannokset. Siksi esim tätä asiaa ei kannata antaa hallituksen tehtäväksi.
Persu tyhjentää paskalaariaan.
Huomattavan monta Sipilän hallituksen, jossa perussuomalaisetkin olivat mukana, tekemiä lakeja on jouduttu perumaan ja muuttamaan sen takia, että ne ovat olleet huolimattomasti valmisteltuja ja perustuslain vastaisia.
Tässä on kuitenkin kyse suuremmasta yleisestä edusta Putiinin diktatuurit ei paljoa säännöistä ja sopimuksista välitä
Persut käsittäneen hallituksen toimia hybridivaikuttamisen siirtolaisia hyväksikäyttäen estämiseksi -ei ole jouduttu korjaamaan koska sen eteen ei tehty yhtään mitään.
Niinistö pelasti persut ja Kokoomuksen nöyristelemällä Putinille, edes lakimuutoksella eivät Niinistöä kiittäneet.
Nyt vinkuvat että muiden pitää se tehdä, vaikka kriisiä ei edes ole päällä.
mm. siksi Soinistit saivat mennä. Olivat epäluotettavia ja aivan tumpuloita.
Perussuomalaiset ovat ottaneet opikseen noista virheistä, ja poistaneet ongelmalliset virheiden alkulähteet, ja siksi haluavat huolehtia, ettei samoja virheitä tehdä enää. Nykyhallitus kyllä tuntuu jatkavan tuota linjaa, mutta onhan siellä varmaa laatua, Keskusta.
On syytä tehdä tarvittavia muutoksia, jotka mahdollistavat ja helpottavat sitten kun kriisi on päällä, oikeiden päätösten tekemisen ja toteuttamisen. Mikäli muutoksia aletaan suunnittelemaan ja mahdollisesti tekemään, kun kriisi on päällä - ollaan jo auttamattomasti myöhässä ja homma karkaa käsistä. Sellaistetahan opnkin jo kokemksia.
Persut käsittänyt hallitus ei niitä aloittanut edes kriisin mentyä ohi.
Noilla ei ole mitään uskottavuutta asiasta vinkua.
Ihan sama kuin minä jättäisin kurat lattialle ja alkaisin myöhemmin syytelemään rouvaani että lattialla on kuraa.
Sipilän hallituksen lakiehdotukisista ainakin puolet kaaui jo perustuslakivaliokunnassa.
Se on siis nykyhallitukselle syy olla aloittamatta varautumista ongelmiin, joita taatusti tulee, koska persujen hallituksessakaan ollessa asialle eti tehty mitään ?
Todellakin pätevä ja asiallinen perustelu, tulla yllätetyksi taas kerran housut kintuissa seuraavan pakolaishyökkäyksen sisältävän kriisin iskiessä. Kun ei persutkaan kerran silloin . . .
En sanonut että se on syy olla tekemättä mitään.
Muistutin tässä että kysyjä on se joka ei itse tehnyt asialle mitään kun kysyjällä siihen oli mahdollisuus ja hyvää aikaa.
Silloin voisi vaikka kysyä nätisti, silleen yhteiseen hiileen puhaltamalla.
Niin, eli kun ei silloin tehty, nyt on korkea aika nostaa kissa pöydälle, ja vihdoinkin tehdä asialle jotain, parannuksia ja valmistautua. Mikä tuossa nyt sitten oli taas niin ylivoimasta, että edellytti tuollaista vänkäämistä. Ollaan muuten siinä lopputuloksessa, joka oli jo ensimmäisessä kommentissani. Ihme vänkäämistä, ihan selvästä asiasta.
Persuillahan menee rahoitus katkolle, jos se lähtee vaatimaan pelkästään itä-rajan sulkemismekanismia. Putini tulee vetämään taatusti tuosta herneen nenään.
Nyt on mykkä kakekin mukana.
Inkkarit pudonneet kanootista? Aloittajalla meinaan.
Täysin turha välikysymys persuilta taas.
Niin on, turha ja tyhmä. Mutta noin niitä kaheleita koijataan.
No älä siitä välitä SILLÄ mikään hallituspuoluekaan ei ymmärrä miksi välikysymys tehtiin!