Miksi nauroimme Trumpin muurille? Ja miksi emme naura enää?

Eurooppa nauroi Trumpin muuri­puheille, mutta miksi kukaan ei naura enää?
Valko-Venäjän ja Venäjän pelossa muureja nousee nyt kaikkialle Eurooppaan. Siinä ei vaikuta olevan kenenkään mielestä mitään huvittavaa.

Viisi vuotta sitten presidenttiehdokas Donald Trump uhosi rakentavansa Meksikon rajalle muurin. Me täällä Euroopassa nauroimme katketaksemme. Kuinka tyhmiä ne voivat olla?

Emmepä naura enää. Euroopasta on nopeasti tulossa muurien rajaama maanosa sen jälkeen, kun Valko-Venäjä lennätti Lähi-idän maista ihmisiä Baltian maiden ja Puolan rajoille.
Rajamuuria tai -aitaa on noussut Puolan, Latvian, Liettuan, Viron, Kreikan ja Serbian rajoille. Eikä kukaan hymähdäkään.

Ei kannata kuvitella, että se aika olisi päättynyt. Kaikki se, mistä Trumpia pilkattiin, on myös täällä: salaliittoteoriat, rokotusvastustajat, muurit.
Olemme menettäneet unelman avoimesta Eu-euroopasta. Jota punavihreät niin EU ssa kuin kotimaassakin lietsoneet -se epäonnistunut.
Nyt pitäisi vihreitten ja vasemmistoliiton mukaan antaa metsämme pois, että he niitä alkaisi hoitamaan EU punavihreät.

24

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maahanmuuton suurpäällikkö on suomessa Juha Sipilä

      Sauli auttoi myös kutsumalla Irakilaisia suomeen

      Lapin Kansa lehti kertoo

      • Anonyymi

        http://localhost:44117/5rf06jca7fwn965pi19vlufhdr9q4jjv/blockpage?id=h0edzk7kagaj0p7jw420t49hnt1my1g8

        sipilän syy


    • Anonyymi

      Vuonna 2015 Suomeen tuli 35000 maahanmuuttajaa Halla-ahon maahanmuutto-ohjelman perusteella ja Petteri Orpon sisäministerikaudella.

      • Anonyymi

        Juha-Lesta Sipilä kutsui pääministerinä ja Urpo avasi rajat sisäministerinä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juha-Lesta Sipilä kutsui pääministerinä ja Urpo avasi rajat sisäministerinä.

        Halla-toi mamut maahan, mitä sitä kiistämään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Halla-toi mamut maahan, mitä sitä kiistämään.

        Jaahas vai niin, hyvin huomaa taas, että valhe on lestan merkki.


    • Kyllä niille muureille yhä nauretaan. Muurithan eivät pitele tulijoita.

      Ylivääpeli ei huomioi ollenkaan, että piikkilangan takana seisoo rivi sotilaita.

      • Juuri näin. Nauratti jo pari vuosikymmentä sitten, kun joku esitti, että Suomen ja Venäjän rajalle pitäisi asentaa sähkölanka siltä varalta, että naapuri hyökkää Suomeen. Tyyppi uskoi varmaan, että talvisotakin olisi voitu välttää, jos näin olisi toimittu jo 1930-luvulla.


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Juuri näin. Nauratti jo pari vuosikymmentä sitten, kun joku esitti, että Suomen ja Venäjän rajalle pitäisi asentaa sähkölanka siltä varalta, että naapuri hyökkää Suomeen. Tyyppi uskoi varmaan, että talvisotakin olisi voitu välttää, jos näin olisi toimittu jo 1930-luvulla.

        Alennetaan tällä päiväkäskyllä mielikuvitusylivääpeli Orhonen sattumakorpraaliksi järjettömän huonon aloituksen takia.


      • Anonyymi
        Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Juuri näin. Nauratti jo pari vuosikymmentä sitten, kun joku esitti, että Suomen ja Venäjän rajalle pitäisi asentaa sähkölanka siltä varalta, että naapuri hyökkää Suomeen. Tyyppi uskoi varmaan, että talvisotakin olisi voitu välttää, jos näin olisi toimittu jo 1930-luvulla.

        Niinkö meinaat.? tuo varmaan omassa päässä kehitelty.


    • Anonyymi

      hän mies

    • Täyttä totta ja äkkiä eroon eusta

    • Anonyymi

      Sen takia, koska viisaat, toisinajattelijat ovat yleensä vihattuja, joita enemmistö eli se mitäänsanomaton hölmöläisjoukko vihaa silkkaa kateuttaan, koska niiden ymmärrys ei riitä ennakoimaan tulevaisuutta, hölmöläiset elävät jossain unelmahötössä kaiken suhteen.

    • Anonyymi

      Juha Sipilä?

    • Anonyymi

      Veronika Honkasalo voisi twiitata

    • Anonyymi

      Puolalle 10 pistettä rajavalvonnasta.
      Jos kohteena olisi ollut Suomi, niin Ohisalo ja Haavisto olisivat ottaneet muutaman kymmenen tuhatta matua.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Yliväpeli. Sivariko olet, et tunne arvoja.


    • Anonyymi

      Trumpin puheet Ruotsin mamu- tilanteesta leimattiin valheuutisiksi. Nyt tiedetään mikä on totuus.

    • Anonyymi

      ällö sipilä

    • Anonyymi

      USAn kalpeanaamat ovat omineet vapaan ameriikan, paskalla byrokatialla ei muuta kuin rajat auki!!🍌🍌

    • Anonyymi

      Sipilä?

      • Anonyymi

        Takaisin pääministeriksi. Olen kanssasi samaa mieltä.


    • Anonyymi

      Sipilää vastaa kaikki muurit

      2015

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1837
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1772
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      11
      1317
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1121
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1084
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe