kuahua ilmassa

Saan tänään sokerirasituksen tulokset ja jännittää niin, et maha on kuralla. Olen ihan varma, että ne lukemat on täysin pielessä, kun on sukurasitetta ja ylipainoa. Vaikka hyvähän se on sitte tietää missä mennään.
3425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minä menen sokerirasituskokeeseen ensi ma, ylipainoa on mutta suvussa ei tietääkseni ole sokeritautia. Mitäs sitten, jos tulokset on pielessä, mitä siitä sitten seuraa? Ruokavaliota? Tuleeko jotain muuta? En huomannut kysyä tuota neuvolassa, kun sain ajan kokeeseen, tiedätkö sinä?

Äänestä

kun mentiin rastitus testeihin ja huippuja veteli tulokset, että jouduin osastolle vuorokausi seurantaan. seuraavat vuorokauden verran sokeri arvoja ja niitä parannettiin ruokavaliolla. osa arvoista korjaantui, mutta osa pysyi sitkeästi yli maxi rajojen.. eli ainoa vaihtoehto sitten sen ruokavalion lisäksi on insuliini lääkitys jolla nyt ollaan. edelleen arvoja seurataan ja ruokavalio on todella tarkkaa. onneksi lääkäri oli lohduttava ja sanoi että aina ne ei parane ne arvot, vaikka tekisi kaikkensa... lohduttavaa...

Äänestä
  • minulla ei nuo arvot vedelleet edes mitään huippuja vaan olivat ns. raja-arvoja, ja silti minäkin jouduin vuorokausiseurantaan osastolle. Siellä ne arvot vaan tököttivät samoissa lukemissa eli himpun korkealla, ja ruokavaliolle sitten jouduin joka käytännössä tarkoitti sitä etten oikeastaan tarvinnut muuttaa syömisiäni mihinkään suuntaan.

    Syömiseni oli muutenkin aika niukkaa jatkuvan pahoinvoinnin takia. Enemmän kasviksia, vähemmän vaaleaa leipää ja eläinkunnan rasvoja sekä sokeria, ja kaikki arvot olivatkin hyviä koko loppuraskauden ajan. Eli minä en joutunut insuliinille vaikka vuorokausiseurannan mukaan arvot olivat normaalista poikkeavia.

    Vauvahan tietysti joutuu aina tällaisessa tapauksessa 2vrk:n verensokeriseurantaan synnytysosastolla, joka oli minusta kaikkein pahinta:jalkapohjat mustina jatkuvista verikokeista :(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mörkö kirjoitti:

Saan tänään sokerirasituksen tulokset ja jännittää niin, et maha on kuralla. Olen ihan varma, että ne lukemat on täysin pielessä, kun on sukurasitetta ja ylipainoa. Vaikka hyvähän se on sitte tietää missä mennään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu