Suomen korkeimman korona ilmaantuvuus

Se on nyt Pohjois-Pohjanmaalla. Rokottamattomalla on 30 kertainen riski joutua tehohoitoon. Tuleekohan maskit takaisin kauppoihin? Köyhemmillä seuduilla puolet ei niitä muutenkaan ole pitäneet missään vaiheessa.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Korkeita tulevat tartunta luvut Suomessa olemaan, eikä sille voida tehdä mitään, eikä ole tarkoituskaan tehdä mitään.
Viruksen leviämistä ei voida estää, eikä ole tarkoituskaan estää.
Näin Suomessa hoidetaan coronaa hyvin.

Äänestä

Mikä ongelma on pitää maskia kaupassa?
Suomalaiset ihmiset on niin itsestään epävarmoja ja tyhmiä sisäsiiton takia ja tyhmäksi opetettuja, että menevät vaikka teuraaksi kun muukin lauma menee.

Maskia naamaan! Antaahan se yksityisyyttäkin!

Pikkujoulut ainakin on peruttu!

Äänestä

Miksi rokotettujen pitäisi käyttää maskia siksi että jotkut pelkää piikkiä.
Rajoitusten pitää koskea nimenomaan rokottamattomia ja heidän pitää älytä suojella itseään.

Äänestä
  • Meidän rokotettujenkin on tärkeää käyttää suojaimia, sillä rokote ei kovin hyvin ehkäise tartunnan saamista, vaan rokotteen suurin hyöty on siinä, että sairaus ei yleensä kehity vakavaksi tai johda kuolemaan.

    Äänestä

Siellä missä lestoja siellä korona .

Äänestä

Lestat ja piilohomopersut ei ota Oulussa rokotetta. Taitaa kohta loppua piilohomopersuilla ja lestoilla työt, kun raksoilla aletaan vaatia rokotepassia.

Äänestä
  • Mielenkiintoista että sirutus on alkanut ja vieläpä lääkeruiskulla laitetaan... Tästä kyllä moni vainoharhaisempi ottaa kopin.

    Äänestä

Lahkolaiset ja raksa-alan piilohomopersut ei ota rokotteita Oulussa.

Äänestä

Ei+ole+mitään+tietoa+kuinka+paljon+rokotetut+tartuttaa+virusta+koska+oireisia+rokotettuja+ei+enään+testata.+Annetaan+ymmärtää+että+liikkuu+vain+rokottamattomien+keskuudessa,+koska+saavat+vielä+käydä+testeissä.+Hoidossa+olevista+potilaista+60%+on+rokottamattomia+ja+40%+rokotettuja,+eli+50:stä+hoidossa+olevasta+noin+30+on+rokotettuja+ja+20+rokottamattomia.+Prosentit+voisivat+olla+toisinkin+päin.++Rokote+on+tällä+hetkellä+huonosti+tehoava+ja+paras+keino+välttää+virus+on+turvavälien+pitäminen+ja+hygieniasta+huolehtiminen.+Sairaana+tulee+myös+jäädä+kotiin+sairastamaan.

Äänestä

Nyt on OYS:n alueella 4 ihmistä koronan vuoksi teho-osastolla. Sekö täyttää kaikki monen keskussairaalan tehohoitopaikat? Niillä neljällä saattaa olla muitakin sairauksia, joiden vuoksi he saattaisivat olla joka tapauksessa sairaalassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Se on nyt Pohjois-Pohjanmaalla. Rokottamattomalla on 30 kertainen riski joutua tehohoitoon. Tuleekohan maskit takaisin kauppoihin? Köyhemmillä seuduilla puolet ei niitä muutenkaan ole pitäneet missään vaiheessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu