Mitä omakotitalon vakuutus maksaa?

Anonyymi

Mitä omakotitalon vakuutus maksaa vuodessa? Joku noin arvio Onko niissä isoja eroja. Joku perusvakuutus vain. Jos joku osaa neuvoa. Myyjän puheista ei saa mitään selvää.

6

4017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Google haku kertoo kaiken tuosta. Talon neliöt ja rakennusvuosi ratkaisee aika paljon.

      • Anonyymi

        Oon koittanut katsella, mutta en näe mistään mitä vakuutus voisi maksaa vuodessa. Osaisiko joku sanoa noin arvon esim 100 m2 talolle. Mitä se joku perusvakuutus vuodessa maksaa. Sen nyt tiedän ettei ne mitään kuitenkaan korvaa tai jotain ihan pientä. Mutta pakko olla varmuuden vuoksi.
        Ilman omia osoitetietoja ei saa arvioita


    • Anonyymi

      Jotain kymppejä, satoja tai tuhansia. Riippuen talosta ja perustasosta.

      Vakuutusyhtiön sivuilta näet tarkemmin.

      Koita laittaa googleen
      Kiinteistövakuutus omakotitalo

      Kaikkien firmojen kotivakuutuslaskuri antaa hinnan kun täytät tiedot

      • Anonyymi

        Enpä saanut googlettamalla. Kun talo on vanha niin vak yhtiöiden systeemi ei anna hintarviota. Enkä viittis soittaa kalliita puheluita. Ihan vaan paljonko vakuutusmaksu voisi olla vuodessa 100 m2 vanhasta puutalosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enpä saanut googlettamalla. Kun talo on vanha niin vak yhtiöiden systeemi ei anna hintarviota. Enkä viittis soittaa kalliita puheluita. Ihan vaan paljonko vakuutusmaksu voisi olla vuodessa 100 m2 vanhasta puutalosta.

        "Enpä saanut googlettamalla. Kun talo on vanha niin vak yhtiöiden systeemi ei anna hintarviota. Enkä viittis soittaa kalliita puheluita. Ihan vaan paljonko vakuutusmaksu voisi olla vuodessa 100 m2 vanhasta puutalosta."

        Sehän riippuu ihan talon arvosta, 50 vuotta vanha 100 m2 omakotitalo maksaa Helsingissä helposti jopa yli 300.000 euroa ja Suonenjoella 10.000 euroa.

        Nyrkkisääntönä kiinteistön täysarvovakuutus (ns. palovakuutus) on kalliimmallekin talolle 200-400 euron luokkaa. Lisähintaa tulee sitten siitä kun samaan niputetaan kotivakuutus pienellä omavastuulla, korkealla enimmäiskorvausmäärällä esimerkiksi oikeusturvan ja sairasvakuutuksen osalta ja ruksitan siihen vielä kaikki mahdolliset lisäherkut.


    • Anonyymi

      Elä ainakaan ota Pohjantähdestä mitään,oikea huijari virma.Mitään se ei korvaa.
      Sanon tämän kokemuksesta,kaikki vahingot omasta pussista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      91
      3025
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      36
      2735
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2541
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2204
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1732
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1414
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1168
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1082
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      876
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      112
      863
    Aihe