Mitä omakotitalon vakuutus maksaa vuodessa? Joku noin arvio Onko niissä isoja eroja. Joku perusvakuutus vain. Jos joku osaa neuvoa. Myyjän puheista ei saa mitään selvää.
Mitä omakotitalon vakuutus maksaa?
6
3865
Vastaukset
- Anonyymi
Google haku kertoo kaiken tuosta. Talon neliöt ja rakennusvuosi ratkaisee aika paljon.
- Anonyymi
Oon koittanut katsella, mutta en näe mistään mitä vakuutus voisi maksaa vuodessa. Osaisiko joku sanoa noin arvon esim 100 m2 talolle. Mitä se joku perusvakuutus vuodessa maksaa. Sen nyt tiedän ettei ne mitään kuitenkaan korvaa tai jotain ihan pientä. Mutta pakko olla varmuuden vuoksi.
Ilman omia osoitetietoja ei saa arvioita
- Anonyymi
Jotain kymppejä, satoja tai tuhansia. Riippuen talosta ja perustasosta.
Vakuutusyhtiön sivuilta näet tarkemmin.
Koita laittaa googleen
Kiinteistövakuutus omakotitalo
Kaikkien firmojen kotivakuutuslaskuri antaa hinnan kun täytät tiedot- Anonyymi
Enpä saanut googlettamalla. Kun talo on vanha niin vak yhtiöiden systeemi ei anna hintarviota. Enkä viittis soittaa kalliita puheluita. Ihan vaan paljonko vakuutusmaksu voisi olla vuodessa 100 m2 vanhasta puutalosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Enpä saanut googlettamalla. Kun talo on vanha niin vak yhtiöiden systeemi ei anna hintarviota. Enkä viittis soittaa kalliita puheluita. Ihan vaan paljonko vakuutusmaksu voisi olla vuodessa 100 m2 vanhasta puutalosta.
"Enpä saanut googlettamalla. Kun talo on vanha niin vak yhtiöiden systeemi ei anna hintarviota. Enkä viittis soittaa kalliita puheluita. Ihan vaan paljonko vakuutusmaksu voisi olla vuodessa 100 m2 vanhasta puutalosta."
Sehän riippuu ihan talon arvosta, 50 vuotta vanha 100 m2 omakotitalo maksaa Helsingissä helposti jopa yli 300.000 euroa ja Suonenjoella 10.000 euroa.
Nyrkkisääntönä kiinteistön täysarvovakuutus (ns. palovakuutus) on kalliimmallekin talolle 200-400 euron luokkaa. Lisähintaa tulee sitten siitä kun samaan niputetaan kotivakuutus pienellä omavastuulla, korkealla enimmäiskorvausmäärällä esimerkiksi oikeusturvan ja sairasvakuutuksen osalta ja ruksitan siihen vielä kaikki mahdolliset lisäherkut.
- Anonyymi
Elä ainakaan ota Pohjantähdestä mitään,oikea huijari virma.Mitään se ei korvaa.
Sanon tämän kokemuksesta,kaikki vahingot omasta pussista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377088
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu353721Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533632Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463514- 563101
Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1253087Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342779- 342652
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272445Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1252418