Vanhan Ihastjärventien bussikuski, katsopa tarkemmin minne matkustajat jätät. Kiinnitin eilen huomion että jätät matkustajana olleen naisen tien alkupäässä olevan talon eteen. Siinä ei ole bussipysäkki vaan hieman aiemmin postilaatikoiden luona. Tämä kyseinen matkustaja jaksaa varmasti kävellä muutaman metrin omalle kotitielle joka erkanee vanhasta tiestä.
Bussikuskille tiedoksi
Anonyymi
22784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Eikös tuo nyt ollut hyvää palvelua? Vai, no inistä pitää.
Kyllä siinä on pysäkki.
Sen sinisen talon kohdalla EI ole pysäkkiä, vaan asukkaiden postilaatikoiden luona jossa myös asia liikennemerkillä osoitetaan.
Haittaako se jotenkin sinun elämääsi jos bussikuski palvelee asiakasta ja jättää asiakkaan sen sinisen talon kohdalle?
Jos sen sinisen talon kohdalla ei ole pysäyttäminen kielletty liikenne merkkiä niin siihen saa pysähtyä vaikka rekalla jos sille tuntuu.
Liikennemerkki C37 Pysäyttäminen kielletty.Sininen pohja, punainen symboli ja reuna.
Merkillä kielletään ajoneuvon pysäyttäminen muusta syystä kuin pakollisen liikenne-esteen takia tien sillä puolella, jolle merkki on pystytetty. Merkki on voimassa seuraavan maantien tai kadun risteykseen, merkkiin C37-C44
taikka merkillä E2 tai E3 osoitettuun pysäköintipaikkaan asti, jollei lyhyempää vaikutusaluetta ole osoitettu lisäkilvellä.
Merkki ei koske tässä laissa (Tieliikennelaki 729/2018) sallittua pysäyttämistä jalkakäytävälle, pyörätielle, linja-auton pysäkille ja raitiovaunun pysäkille.
No sinä olet läksysi lukenut ainakin.
Osaan käyttää googlea. Ei tarvitse kaikkea ulkoa opetella.
Voi olla myös, että ”virallisella” pysäkillä asiakas joutuu hyppäämään pientareelle kyydistä, jos bussi ajaa tien laitaan. On turvallisempaa jättää suoraan pihatien kohdalle, niin ei tarvitse bussia jättää keskelle tietä. Bussikuskille kiitokset asiakaspalvelusta ja maalaisjärjen käytöstä! Jutun aloittajalle taas oikein kitkerää katkeruuden jatkoa ja joulun odotusta…
...jankkaa pysäkistä, vaikka pysäkki on...🤔
Pussikuski voi saada pillua joskus?
Meinaatko, että harkitset alanvaihtoa...
Monet kuljettajat ovat eläkkeellä olevia lestadiolaisia.
mahoton paskan haju leijjaili ilimassa ku tikkalan ohi ajelin . kenelläköhän olj suu sepposen selällään ?
Kyllä minä taas niin mieleni pahoitin...
Voi mahoto ku o linikkakuskilla pien palakka, ärrälläkkii maksaavat paremmi.
Onnikka saa pysähtyä muuallekkin, kuin viralliselle pysäkille. (Tieliikennelaki)
Savonlinjan Entinen Bussikuski
toeperrää kyllä siellä tikkalassa on jollaki sontaluukku sepposen selällään .
Helevattiako tikkalan sontaluukut kuuluu ihastjäreventien asioihin?
Mistä se on sinulta pois,jos kuski on kohtelias ikäihmisille. Älä mee vaan missään ääneen huutelemaan,etteivät vaan vie sinua pyöreeseen koppiin etsimään nurkkia.
Cittarin kassalla on paremmat palkat kuin paikallisliikenteen kuskilla. Ilmankos ei löydy kuskeja.
Pieni pyyntö kuljettajille, käyttäkää niitä kasvomaskeja ja vaihtakaa välillä puhdas suoja.
Ovatko liian kalliita.