Jos hallitus kaatuu, niin persujen pitää muodostaa hallitus.
Silloin päästään irti pakolaisista. Kaikki ulkomaalaiset karkoitetaan pois suomesta.
Ulkomaaliselle työntekijälle joita suomeen tarvitaan niin 3000€ minimipalkka.
Tämä tietää myös suomalaiselle duunarille lisää rahaa.
Kaikki turvesuot käyttöön.
Kaikki työttömät töihin 3 kuukaudessa, "kuten Leppäsen Urpo yritti".
Polttoaineelta vero pois.
Maaseudulle työpaikkoja että kukaan ei jodu lähteen työn perässä kota muualle töihin.
Palkat nostetaan että palkalla tulee toimeen, ei tarvita asunto eikä muita tukia sen jälkeen.
Tässä meille sitä tulevaisuutta mihin pääsemme persujen ollessa hallituksessa.
Silloin päästään irti pakolaisista. Kaikki ulkomaalaiset karkoitetaan pois suomesta.
Ulkomaaliselle työntekijälle joita suomeen tarvitaan niin 3000€ minimipalkka.
Tämä tietää myös suomalaiselle duunarille lisää rahaa.
Kaikki turvesuot käyttöön.
Kaikki työttömät töihin 3 kuukaudessa, "kuten Leppäsen Urpo yritti".
Polttoaineelta vero pois.
Maaseudulle työpaikkoja että kukaan ei jodu lähteen työn perässä kota muualle töihin.
Palkat nostetaan että palkalla tulee toimeen, ei tarvita asunto eikä muita tukia sen jälkeen.
Tässä meille sitä tulevaisuutta mihin pääsemme persujen ollessa hallituksessa.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ja höpö höpö. Ottaako ne suomalaiset duunarit vastaan työpaikkoja mitä ulkomaalaiset tekee. Ei ota, kun kelalta saa ilmaista rahaa vetelehtimiseen. Suuruuden hullut ajatuksesi on riihenseinästä vedetty. Kauhistuttaa ajatuskin, että persut hallituksessa.
Totta kai ottaa, jos niistä maksetaan tarpeeksi ja niissä työskentelmistä lakataan halveksimasta. Se, että Marinia vastaan hyökätään nimittelemällä häntä "kaupan kassaksi" on erittäin kuvaavaa. Meillä on kokonaisia ammattialoja, jotka luokitellaan "opiskelijoiden työksi", joissa ei tarvita, muka, mitään ammattitaitoa, joita, muka, kuka tahansa voi tehdä, ja joissa työskentelminen koko elämänsä on häpeä. Sitten seuraavaksi todetaan, että kaikki työ on "arvokasta", jota kukaan ei ota vakavasti vaan pitää sitä vain sweet talkina, jolla typerykset yritetään saamaan tekemään jotain, mitä kukaan ei vapaaehtoisesti tee, koska se on niin ala-arvoista ja nöyryyttävää.
Sitten ihmetellään, mistä saamme tekijöitä noille aloille, ja heitä tuodaan maista, jotka ovat niin köyhiä, että ihmisillä ei niissä ole varaa itsearvostukseen. Josta syystä he ansaitsevat elantonsa kohdunvuokrauksella, seksityöllä, ja suurelta osin rikollisuudella.
Aloittajan ohjelmahan on juuri se, mitä me kaikki haluamme. Ainoa keino päästä siihen olisi nostaa rajat takaisin ja siirtyä omaan valuuttaan. Kumpaakaan persut eivät ole valmiita tekemään eivätkä saisi riittävää kannatusta, vaikka olisivatkin (kuten vielä Soinin johtaessa väittivät olevansa).
Globalisaation mielisairaus, jota ylläpidetään katkeruudellaan mielensä sairastuttaneen entisen äärivasemmiston, nykyisin pääosin vihreiden, voimalla, on tuhoisa ja perustuu, kuten mielisairaudet aina, harhaisiin viholliskuviin ja bipolaariseen ajatteluun. On suuri vihollinen ja saatana, joka väijyy jatkuvasti liukuakseen liukasta pintaa niskaamme, jos vain hetkeksikään annamme sille pikkusormemme. Sieltä tulevat natsit nahkatakeissaan, mutta eivät gulag-vartijat konepistooleineen. He sulkevat hermeettisesti kaikki rajat. Dystopiseen jakomielisyyteen kuuluu ajatus, että kaikki alueiden ja kulttuurien väliset erot tasoittuvat kun vain markkinat avataan selälleen. Suomessa lakkaa satamassa lunta, ja kaikissa kriiseissä ihan mitä tahansa saadaan aina maailmanmarkkinoilta aina kun tarvitaan ja halvemmalla kuin kotimaasta, kuten esimerkiksi hengityssuojamia keväällä 2020... onneksi sentään ruuasta ei tullut pula.
Pyhään dogmaan kuuluu aina sen yksinkertaistaminen tasolle, jolla se on myytävissä yksinkertaisimmallekin ja tyhmimmällekin, jolloin se saadaan sementoitua viralliseksi katolliseksi uskonnoksi. Uskonnossa on aina synti ja on pelastus. On aina absoluuttinen hyvä ja absoluuttinen paha. Kaikella on vain kaksi asentoa. Rajat ovat joko täysin auki tai tiiviisti kiinni. Tulleja ei joko ole ollenkaan tai sitten on täysimittainen kauppasota, johon heti välittömästi joudutaan, jos sanotaankaan ääneen sana tulliraja. Markkinoiden vapaus on totaalinen hyvä, pienikin yritys rajoittaa sitä on hirveä synti, josta tulee kauhea rangaistus. Paitsi tietysti jos rajoitetaan alkoholin tai huumeiden kauppaa, vaikka toki vihreiden globalistien mielestä niidenkin kauppa pitäisi olla täysin vapaata.
Pyhän globaaliuskonnon mukaan vain alimman tason toimijoiden valinnat tuottavat optimaalisen onnentilan kaikille. Sen sijaan tulee estää pieninten toiminnan yksikköjen, eli yksilöiden, ryhmittyminen suuremmiksi kokonaisuuksissa edes osassa toimintaansa. Siksi ammattiliitot ovat muka pahasta ja kansallisvaltiot alueellisen etunsa ajajina vähintään itsestään saatanasta elleivät jopa Hitleristä. Palkataan syntyjään sellaisia, jotka puhuvat niin sekavia, ettei heillä itselläänkään ole aavistustakaan, mitä puhuvat, kunhan siinä vain toistuvat oppikirjoissa mainitut sanat, puhumaan ihmisille niin sekavia, että he kuvittelevat että se, etteivät he ymmärrä heidän puheitaan, johtuisi siitä, että he ovat synnynnäisesti liian tyhmiä ymmärtämään taloudesta yhtään mitään. Niin me sitten joudumme kuuntelemaan ja lukemaan Kangasharjujen sekavia sössötyksiä asioista, joista he itse eivät ymmärrä kuin ehkä alkeet, jos sitäkään. Tärkeintä on, että he uskovat oikein ja muut uskovat heidän tietävän edes jotain siitä, mitä he eivät tiedä. Niin toimii uskonto.
Koska kuitenkin uskonto ja yhteiskunta pitäisi pitää erillään, suositan käymään mieluummin kirkossa kokemassa niitä irrationaalisen hurmoksen ja mystisen selittämättömyyden hetkiä ennemmin kuin menemään Kangasharjun luennolle kokemaan niitä. Dogmaattisella ateistilla ei tietysti ole vaihtoehtoja, ja hänhän naulaisi kirkkojen ovet kiinni muiltakin.
Kaikille heille
https://www.youtube.com/watch?v=GJdT4P1r9iU
Sen veran voi globalistien kokemaa ahdistusta helpottaa, että soittajet sentää tuossa olivat ulkomaalaisia, joskin, Herran Jumala sentään, saksalaisia.
Muistakaamme, että kaikki merkittävä taloudellinen ja tieteellinen kehitys on syntynyt kansallisvaltioissa kansallisvaltioiden aikakautena. Meilä ei ole vielä mitään merkkiä siitä, onko se mahdollista missään muualla kuin kansallisvaltioissa. Venäjä ja Intia ovat olleet uuden ajan monikulttuurisimipia valtioita, mutta eivät ole yltäneet kehityksen ja hyvinvoinnin luomisessa lähellekään samaan kuin Kreikan kaupunkivaltiot tai edes natsi-Saksa. Australiaa ylistetään tämän päivän monikultuurisuuden kukoistavana kehtona. Ei nyt äkkiä tule mieleen yhtään Nobelin palkintoa australialaiselle, vaikka ehkä niitä on. Yhdysvaltoja on pidetty monikulttuurisena onnelana, vaikka maa on aina ollut ristiriitainen ja väkivaltainen ja tuottanut merkittävimmät saavutuksensa aikana, jolloin se oli selvästi yksikielinen ja tuon kieliryhmän maahanmuuttajien hallitsema. Aika näyttää pystyykö monikielinen ja yhä värikkäämmäksi muuttuvat USA enää samaan, ainakin juuri nyt näyttää sille, että se on menettämässä johtoasemansa perinteisempiä arvoja kannattavilla ja jopa voimakkaan etnonationalistille Kaukoidän maille kuten Kiina, Korea ja Japani.
Tähän mennessä monikulttuurisuus on vain tuhonnut valtioita ja romahduttanut sivilisaatioita. Ainoa poikkeus on ollut muinainen Intia, josta me emme kuitenkaan tiedä, miten monikulttuurinen se oli niillä alueilla, jotka korkean sivistyksen tuottivat. Sen tiedämme, että mikään woke-utopia se ei ollut, vaan mitä ilmeisemmin siellä valltisi voimakas kastijärjestelmä, jota muuten natsitkin käyttivät esikuvanaan muodostaessaan omia teorioitaan yhteiskunnasta.
Olihan ylläoleva ehkä hieman provokatiivisesti kirjoitettu, mutta ei sen provokatiivisemmin kuin mitä globalistit harrastavat jatkuvasti kaikissa omissa yksinkertaistuksissaan.
Ilman mitään provokatiivisuutta voi sen sijaan sanoa aivan rehellisesti, että kansallisiin (ja niiden sisällä vapaiden markkinoiden ohella myös kansalaisryhmittymiin) perustuva vuorovaikutus on ollut tähän saakka hedelmällisintä, mitä ihmiskunta on saanut aikaan.
Tähänpä mielesin lisätä: tilulilulii, tilulilulii.
Esko Nurmojärveltä
EU-aikana Suomen bruttokansantuote on yli kaksinkertaistunut. Aika merkittävää taloudellista kehitystä.
Melko surkeaa. YYA aikana Suomen bruttokansantuote moninkertaistui.
Vakuuttavimpia argumentteja EU:n puolesta, mitä olen lukenut.
EU:n kannattajat ovat haltioissaan osaamisestasi.
Työttömät+persut+(40+%+kannattajista)+turvesuolle!+Työvälineeksi+kuokka.
Se taitaa olla liian rohkea kokeilu. Kyllä kuokka on liian tekninen työkalu peruspersulle. Eivät nämä koulupudokkaat ja vailla mitään ammattia olevat ja persutyhmyyden kyllästämät opi mitään järkevää tekemään.
On hämmästyttävää, millaista jutun juurta jaksaa idiootin tasoinen loinen palstalla toistella.
Seuraavaksi tulee lama, jollaista ei olla nähty koskaan .
Suomella menee kymmeniä vuosia siitä toipumiseen.
Ja varmasti tuleekin, jos persut pääsevät hallitukseen sähläämään. Purran leikkauspuheet ovat jo varoittava esimerkki siitä.
Suomi joutuu IMF:n holhoukseen mustat korppikotkat on jo käyneet lentelemässä täällä
Niin, kiittelemässä Suomea hyvästä valtiontalouden hoidosta pandemia-aikana.
Ei voi kuin ihmetellä tuota typeyyden määrää, jota toistuvasti palstalla tarjoat, noita tulkintojasi miten hommet menisivät jos Persut olisivät vallassa, jos "pääsisivät" valtaan. Kuitenkin ne ovat sinun ihan omia, luulojasi ja nekin selvästikin puutteellisella ymmärryksellä rakennettuja ja tietystikin valheilla höystettyjä kuvitelmiasi. Ihan oikeasti, kuinka helvetin tyhmä sinä oikein olet??
Muistakaamme kaikki että persuhallitus otti maahan yli 30.000 pakolaista.
Marinin hallituksen aikana pakolaisia on tullut muutamia tuhansia.
Ei ottanut, alle 8.000 jäi maahan. Suomessa ei ole ollut Persuhallitusta edelleenkään - idiootti !!
Oletko ihan tosissasi. Persut ei pääse ikinä muodostamaan hallitusta. Kannattaisiko sieltä yhteiskuntaopin kirjasta kerrata, miten tuo hallituksenmuodostaminen tapahtuu ja miksi persut ei pääse hallitusta ikinä muodostamaan.
Vaikka halitus kaatuisi, persuilla ei olisi mitään asiaa hallitukseen. Sillat on poltettu joka suuntaan, eikä yhteistyökumppaneita löydy riittävästi läheskään enemmistöhallitukseen.
Älä unta nää.
Mikään hallitus ei ole oikeutettu karkottamaan maassa olevia ulkomaalaisia.
Vain tarkkaan määrätyistä rikkomuksista - esimerkiksi laittomasta maahantulosta - voidaan antaa karkotusmääräys.
"esimerkiksi laittomasta maahantulosta - voidaan antaa karkotusmääräys."
sittenhän täältä lähti helvetisti porukkaa
Kyllä PS:en hallitus voi karkoittaa kaikki ulkomaalaiset.
Ensin erotaan eu:ta ja sanotaan kaikki kansainväliset sopimukset irti.
Sen jälkeen olemme aivan vapaita päätää itse omista asioista. Ei siihen muuta maar voi vaikuttaa.
Yksi ongelma tässä tulee. Mikä muu puolue tulee näitä esityksiä tukemaan?.
Mutta tämä ratkeaa sillä kun PS:et saa vaalissa 180 kansanedustajaa.
Äärimmäisen hyvin sanottu siellä. Tämä on se mitä kohden tehdään töitä! Öyhötys täysiä eteenäpin!
Äärimmäisen voimakas tahto persuilta kyllä löytyy ja tämä on se homman pääjuju. Kukaan ei voi estää hallituksen hajoamista ja öyhötyksen mahtia!
Aloituksessa esitettiin että kaikki suot (10 miljoonaa hehtaaria) otettaisiin käyttöön.
Ei hullumpi ajatus ja jos se persujen hallituksessa varmasti toteutuisi niin taidankin äänestää niitä.
Ei tarvita kuin 200.000 hehtaaria niin sen alan soitten sisältämän turpeen lämpöarvo (400 miljardia euroa) on kaksi kertaa suure4mpi kuin suomen kaikkien metsien sisältämä lämpöarvo.
Aikamoinen rahamäärä ja energiamäärä olisi käytettävissä.
Rahassa se on yli kolme kertaa suurempi kuin Suomen valtion kaikki velat !!!
Ja siinäpä sitä sitten Suomi olisikin EU-tuomioistuimessa ilmastotoimiensa laiminlyömisestä. Ollaanko persuissa valmiita maksamaan unionille jättisanktiot ja kuitenkin toteuttamaan ne toimet, mitkä Suomi on Pariisin ilmastosopimuksen velvoittavuuden nimissä luvannut toteuttaa?
Jos hallitukset eivät ryhdy ilmastotoimiin, niitä uhkaa kohta oikeustupa – Huipputuomari: "Päättäjien pitää kantaa vastuu lupauksistaan"
https://yle.fi/uutiset/3-12087241
Persut oli mukana Sipilän hallituksessa. Tulokset nähtiin. 2015/35000. Se riitti. Persut olivat silloin hallituksessa kolme kertaa, ensimmäisen, viimeisen ja ainoan kerran.
vihreät heitettävä hallituksesta ulos.
https://www.youtube.com/watch?v=_fzf4Sbbbwk
Mitä+tuomioistuimet+totuudelle+voisivat+antaa++sakkoja+sillä+turve+yhteyttää,+kasvaa+ja+sitoo+hiiltä+esim.+hehtaarin+alalla+kaksi+kertaa+enemmän+kuin+metsä.+Lisäksi+turve+palaessaan+tuottaa+vähemmän+päästöjä+kuin+puu+poltettaessa.
Näillä+tosiasioilla+turve+on++esim.+ilmastonmuutoksen+kannalta+parempi+energianlähde+kuin+puu.+
Tosin++EU+jo+metsääkin+kovasti+vainoaa+ja+ehkä+antaa+siitäkin+sakkoja+Suomelle.
Sellainen+se+EU+on.++Täytyisi+päästä+siitä+eroon.
Kiina+lisää+päästöjä+vielä++vuoteen+2030+asti.
Laskekaapa+ilmastovouhottajat++jos+tämä+Kiinan+lisäys+on+vuodessa+vaikkapa+vain+1+%+niin+paljonko+Suomen+hiilineutraalisuudella+sitä+kompensoidaan??
Pitää ottaa Tanskan malli.
Mikäli maahantulija ei työllistä itseään
tietyn aikajanan aikana se lennätetään
lähtömaahan.
Näin helppoa se on.
Homoseksuaali ulkoministeri lisää
maahantulijoiden määrää.
Saa sitten valita sieltä valita itselleen
mieleisensä poikarakastajan?
En ymmärrä miksi ulkoministeriksi voidaan
valita homoseksuaali koska on olemassa
lähi-idän maita joissa homoseksuaalit hirtetään?!
Toivottovasti poikarakastaja haavisto menee
iraniin ja se hirtetään.