Muurahaisia!

Eli mitä tehdä, kun muurahaisia tulee puun sisuksista? Puun/pensaan oksat ovat talven aikana kuivuneet, lähtevät irti kevyesti napsauttamalla. Onko tämä muurahaisista johtuvaa? Riittääkö myrkyttäminen vai olisiko parempi kaataa koko pensas??
2792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Luulisin, että on maan alainen pesä juuristossa, nosta pensas pois niin selviää onko näin.

Äänestä

Kasvattelen kotona yrttejä.Meillä on kuitenkin muurahaisia sisällä,jotka tuntuvat viihtyvän eritysesti rosmariinin juuristossa.
Tietääkö kukaan että vaurioittavatko murkut juuria pidemmän päälle?Vielä ei yrtit,eikä muutkaan murkkujen valloittamat kasvit ole kärsineet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koristepihlajassa kirjoitti:

Eli mitä tehdä, kun muurahaisia tulee puun sisuksista? Puun/pensaan oksat ovat talven aikana kuivuneet, lähtevät irti kevyesti napsauttamalla. Onko tämä muurahaisista johtuvaa? Riittääkö myrkyttäminen vai olisiko parempi kaataa koko pensas??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu