Ukrainan sotilastiedustelun mukaan Venäjä valmistelee hyökkäystä lähikuukausina.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008421120.html
Venäjän halu alistaa naapurikansojaan on kyltymätön.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008421120.html
Venäjän halu alistaa naapurikansojaan on kyltymätön.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ei Venäjä koskaan sotaa tee, se pitää sitä yllä:-)
No nyt ei ainakaan tiedetä hyökkäyksen ajankohtaa, kun media on möläyttänyt sen kaikelle kansalle. Onkohan uutinen aito?
Olympiakisat Kiinassa on tulossa. Kuten tapana on ollut , USA vasalliensa kanssa on aina järjestänyt sodan kun Olympialaisia ei pidetä sen liittolaismaassa. Tällä kertaa vaarassa on Donbass jota vastaan Ukraina valmistautuu hyökkäämään turkkilaisilla ja USAsta luvatuilla aseilla.
Olympialaisten pilaaminen on tätä nykyajan mediasodankäyntiä
Venäjä on vetänyt esiin myös juutalais-kortin. Ukrainan presidentti Zelensky on juutalaistaustainen.
Samaan hengenvetoon Venäjä syyttää häntä myös natsiksi.
https://www.verkkouutiset.fi/kremlin-ukraina-viha-yltyy-dmitri-medvedevilta-synkka-kirjoitus/#80c3cb22
Ukrainasta puheenollen Nato ja USA on parhaillaan provosoimassa konfliktia Mustalla merellä. Ukrainan kannattaa lietsoa levottomuutta - niin se saa kaikenlaista avustusta romahtaneen taloutensa pönkäksi. Se myös on taas esittänyt uhkavaatimuksen kaasun katkaisusta Etelä-Eurooppaan - tätä täytyy peittää kriisien tuottamisella.
On kyllä selvä huomio että Ukrainan temput muistuttavat juutalais-siionistien ja arabi-islamistien epäpyhää köydenvetoa jolla pumpataan avustuksia ja poliittista tukea poliitikkojen ja rahamiesten taskujen täyttämiseksi.
Mutta luulempa että esim. Joe Biden ei ole enää yhtä herkkäuskoinen kuin edellisellä kerralla kun hän yritti rikastaa klaaninsa omaisuutta Hunter-poikansa kanssa Ukrainassa.
Venäjä on keskittänyt Ukrainan rajalle mm 1200 panssarivaunua ja 1600 tykkiä.
https://www.verkkouutiset.fi/pysayttava-kartta-nayttaa-ukrainan-painajaistilanteen/#80c3cb22
Ei asia ole niin yksipuolinen. Naton joukkoja on jo aiemmin kerätty Ukrainaan ja Mustallemerelle.
Niin, omko kenenkään tullut mieleen, että Venäjäkin pelkää kansainvälistä Nato-hyökkäystä, kun nyt USA näyttää taas olevan kiinnostunut Ukrainan sodasta, Venäjähän kantaa koko maailman vihaa, siis kaikki vihaavat Venäjää.
Se dokumentti Ukrainasta oli ihan päin mäntyä, koko ajan höpötettiin kuinka Venäjä hyökkää, tosihan on se, että Kiova hyökkää Itä-Ukrainaa kohti ja siellä vain puolustellaan Venäjän tuella, kovin on hiljaista sotimista, vaikka ihmiset sllnä itä-Ukrainassa ovat kaiken aikaa sodan ja raunioitten keskellä, olisikin jo aika selvittää koko tilanne.
Ukraina siis hyökkää Itä-Ukrainaan??? Hehheh!!
Jos on niin, että kaikki vihaavat Venäjää, kannattaisi venäläisten ja sinunkin miettiä, mikä siihen on syynä.
Ukraina hyökkää tai hyökkäsi, nyt siellä ei ole rajoilla sotia, yle syöttää vanhoja dokumenttejä, se olettaa että taas voi alkaa pelotella kansalaisia, että pysyvät hiljaisina, Suomestakin lähtisi taas joukko kohti Ukrainaa puolustamaan,, öhöm>niinkuin rauhaturvaajiksi....
Kerropa, milloin Ukraina on hyökännyt omien rajojensa ulkopuolelle?
Tällä palstalla eivät valeet mene läpi. Ota se huomioon.
Sanottiinhan aikanaan että Serbia hyökkää Kosovoon kun yritti häätää veritekoja tekeviä muslimialbaanisissejä maakunnastaan Kosovosta.
Porosenko oli Ukrainan natsihallituksen ensimmäinen presidentti, joka julisti heti uuden hallituksen alussa, että venäjän kieli on sitten kielletty tästä lähin Ukrainassa, joka oli kaksiosainen itä-Ukrainassa asui niitä venäläisiä 17 miljoonaa, joita oli siellä asunut jo aikojen alusta, kun Ukraina kuului kokonaan Venäjälle, asiat muuttuivat, kun Kiovan natsipuolue teki verisen vallankaappauksen Etelä-Ukrainassa, silloin alkoi Porosenkon sotajoukot hyökkäämään Itä-Ukrainaa kohti, koska siellä oli napinaa ja vastarintaa, totta kai sama kansa, joka oli ajautunut erlkseen, vihan ja propakandan vallitessa maassa, uudesta presidentistä ei ole paljoa kerrottu Ylen kanavilla, enkä muista, että Yle olisi kertaakaan maininnut siitä että Kiovan natsit teki vallankaappauksen.
USA:n varapresidenttikin kävi Ukrainassa todistamassa koko maailmalle, että ei ollut mitään hätää, se hallitus ei ole fasistinen
Ukrainan Maidanin natsikaapparit ovat julistaneen venäläisten etnisen puhdistuksen ja kielisorron - ei ihme että venäläinen Itä-Ukraina haluaa puolustaa riistettyä autonomiaansa henkensä pitimiksi.
Kansainvälisen lainsäädännön mukaan Donbassin alue ja Krim kuuluvat edelleen Ukrainaan.
Ei se asia venäläisten valehtelulla miksikään muutu.
Donbass ja Krim ovat täydellisesti venäläisiä niin väestöltään kuin infraltaan ja haluavat itse päättää kohtaloistaan ilman Brysselin ja kaukaisempien kaupunkien diktaattoreita. Suomikin sai itse päättää kohtalostaan 31.12.1917.
Eivät ole.
Kansainvälisen lain mukaan molemmat alueet kuuluvat Ukrainaan.
Ukrainastahan oli kotoisin Stalin vai rutseviko se oli sieltä ja olivat Neuvostoliiton johdossa
Antaa tulla vaan ! https://youtu.be/qFsZbpc3xvg
Krasnaja
Klassiseen venäläiseen tapaan kun sotilaat ja aseet ovat täydessä hyökkäysvalmiudessa, keksaistaan jostakin jokin oikeutus. Näin voivat venäläiset psykoosissaan kuvitella olevansa puolustautumassa rynniessään naapurimaihin aseet kädessään.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/venajalla-on-otettu-kiinni-kolme-ukrainalaista-agenttia-yksi-suunnitteli-pommi-iskua/8302888
Turun Sanomat
7.2.2015 16:27
"Presidentti Vladimir Putinin mukaan Venäjä ei ole sodassa eikä halua sotaa kenenkään kanssa.
Sen sijaan Venäjä haluaa yhteistyötä kaikkien kanssa, ammattiyhdistysten edustajille puhunut Putin sanoi.."
https://www.ts.fi/uutiset/732205
Ja koska ryccä valehtelee aina tuo tarkoittaa suomeksi:
"Presidentti Vladimir Putinin mukaan Venäjä on sodassa ja haluaa sotaa.
Venäjä ei halua yhteistyötä kenenkään kanssa, ammattiyhdistysten edustajille puhunut Putin sanoi."
Kremlin pikkumiehen verenhimo on rajaton.
Minkä takia Venäjä haluaa hyökätä, kun ei pysty omaakaan aluetta
kunnolla asumaan.
Lähes kaikki asiat ovat rempallaan.
Ovat ryssineet kaiken.
Kuuntelivatko Naton talipäät Venäjää kun hyökkäsivät Libyaan ja tuhosivat sen. Afrikan rikkaimmmaista valtiosta tuli pelkkä avustettava raunio. Suomalaiset hysteeriset natofanit voivat vetää sen päähänsä mistä ovat ulleet ulos tähän maailmaan.
Venäjähän siellä Libyassa huseerasi. He tappoivat, tappoivat ja tappoivat kuten jo Lenin heitä määräsi.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c53285ba-2e70-4135-8f89-9b48423692cb
NATO USA on maapallon suurin rosvokopla tuhoutukoon koko paskavaltio
Niin pitääkin Ukraina on ollut aina osa Venäjää olikos isä aurinkoinen kun sieltä kotoisin vai hrutsev .ukrainalaiset pistettiin kylymis talvisodassa