Arkea / JHL lakko

Kahden vuoden välein lakkoillaan, kun Arkea uhkaa muuttaa liiton liitoksi. Tämä tuntuu tosi tyhmältä, liittoa vaihdetaan jotta palkat saadaan alemmas ??? Tällaisen kuvan saa eri uutisista.

Miksi nämä asiat tehdään noin vaikeiksi. Eikö olisi parasta, että kaupungille tulisi pienemmät menot ja työntekijöille lisää palkkaa. Tähän ratkaisu on YTK ! Ainoa mikä häviää on Ay-porhot, jotka eivät tee mitään.

Nimimerkki YTK:hon liittynyt !
6656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Arkeahan kikkailee työehtospimuksilla ja kaksi vuotta sama juttu. Nyt taas palkkoja polkemassa.

Johtajien johdon palkkoja ei lasketa kuulemma ja he saavat bonukset ja yms optiot.
Tässä taas yksi esimerkki siitä kun muutenkin pieni palkkoja,etuja, loma, sairausloma ja lisien etuja laskettaisiin alas.
Nyt vaan lakkoon ja jos ei sopimus säily entisellään lähtekää muualla, kyllä töitä on nyt keittiö, ravintola-alalla.

Tämä taitaa olla tätä paikallista sopimista johon olemme joka aloilla menossa eli pienistä palkoista vaan leikataan, herrat saa omansa ja bonuksensa.

Nyt vaan kiertäkää kaukaa Arkean työpaikat, jos palkkoja alennetaan ja tullaan menemään Maran- työsopimukseen jolla on alimmat palkat, tämä Maran johtaja Timo Lappi näyttelee kovaa miestä mutta tosiasiassa hänhän polkee palkkoja ja keittiöalajoen, ravintola-alojen palkkoja jne.

Suuu vaahdossa puhuu kuinka heille pitää olla sitä ja tätä ulos vaan koko kaveri Marasta.

Myös palkan etujen alennuksilla on eläkkeisiin epäedullinenvaikutus eli eläkkeetkin tulevat heikentymään vuosikertymässä.

Eli summasummarum kiertäkää siis Arkean työpaikat ja valintoja voi tehdä työpaikkaa hakiessa.

Äänestä

Ja miten toi sun YTK:s vaikuttaa siihen, että palkka on isompi? Sä olet taas yksi, joka ei halua maksaa ammattiyhdistykselle, mutta ay:n neuvottelemat edut otat kyllä vastaan. Vitun luuseri...

Äänestä

Yleensäkin nämä liitot, niin työnantajilla kuin työntekijöilläkin ovat viime vuosisadan juttuja. Lakkoillaan ja kärsijänä on aina se k o l m a s, s y y t ö n osapuoli.

Arvostan erästä turkulaista firmaa erityisesti. Siellä palkat ja lomat sovitaan tehdas-
kohtaisesti välittämätää liittojen metkuista. Periaatteena: silloin tehdään töitä, kun töitä on ja maksetaan hyvin, kun taas töitä on vähemmän niin pidetään lomat.

Äänestä

Ravintolat ja pitopalvelut tekisivät mielellään ruokaa kouluun.

Äänestä

Pienin hiilijalanjälki tulee juuri lähiravintoloista tai lähipitopalveluiden tarjonnoista. Jokainen koulu kilpailuttaisi omat ruuantekijänsä . Viisasta sanoisin !

Äänestä

Mara, ravintola-alan sopimukset ihmisten pienipalkkaisten poljentaa.

Onneksi Arkea pääsi sopimukseen ja edut säilyy entisellään.

On nämä sopimukset menneet palkan poljentoon, palkkoja lasketaan vaikka hinnat nousee, ja työn tuottavuus on korkealla. Palkan alennukset vaikuttavat myös eläkkeisiin ja niiden kertymiin.

Palkan korotuksia ei anneta, sekö on sitä paikallista sopimista. herrat saa kyllä isoja palkkoja, bonuksia ja optioita.Miksi näin,heille korotuksia ja korkeita etuja, mutta ei työn tekijöille.

Nyt kun on sopimukseton tila niin teknologia, paperi yms lakkoon vaan ja työt seis koska palkkoja etuja jne pyritään ajamaan alas.

Kunnon lakot ja työt seis vaan välittömästi, eiköhän homma ala siitä kohentua. Sekä saadaan kunnon palkat ja nythän on helppo vaihtaa työpaikkaa, koska työpaikkoja on ja palkan voi neuvotella paremmaksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kahden vuoden välein lakkoillaan, kun Arkea uhkaa muuttaa liiton liitoksi. Tämä tuntuu tosi tyhmältä, liittoa vaihdetaan jotta palkat saadaan alemmas ??? Tällaisen kuvan saa eri uutisista.

Miksi nämä asiat tehdään noin vaikeiksi. Eikö olisi parasta, että kaupungille tulisi pienemmät menot ja työntekijöille lisää palkkaa. Tähän ratkaisu on YTK ! Ainoa mikä häviää on Ay-porhot, jotka eivät tee mitään.

Nimimerkki YTK:hon liittynyt !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu